השופטת דפנה בלטמן-קדראי: "עורכי הדין נבערים, רדודים וחצופים"

נשיאת בתי משפט השלום במחוז המרכז: "התנהלות עורכי הדין בביהמ"ש - שערורייתית; באחרונה הוגשה בקשה שכותרתה 'בקשה בעולה' - אסור למי שכתב את זה להיות עו"ד בישראל"

"התחרות הפרועה בשוק עורכי הדין גורמת לרדידות, התנהלות עורכי הדין באולם בית המשפט חצופה ושערורייתית". התקפה חריפה זו על התנהגות עורכי הדין נשמעה מפיה של השופטת דפנה בלטמן-קדראי, נשיאת בתי משפט השלום במחוז המרכז.

בכנס ועד מחוז תל-אביב של לשכת עורכי הדין, שהתקיים בסוף השבוע באילת, השמיעה השופטת בלטמן-קדראי ביקורת חריפה אפילו על האופן שבו מתנסחים עורכי הדין ועל כישוריהם בידיעת השפה העברית.

"אנחנו נתקלים בבערות בלשון", אמרה בלטמן-קדראי, "אצל עורכי דין הלשון היא כלי עבודה. אבל בבית משפט בראשון-לציון התקבלה באחרונה בקשה שכותרתה 'בקשה בעולה', ואני אומרת - אסור למי שכתב את הבקשה הזו להיות עורך דין בישראל. לא יכול להיות שעורך דין לא יידע את השפה".

עוד ציינה השופטת כי "עורכי דין לוקחים על עצמם תיקים בתחומים שהם לא מבינים בהם דבר וחצי דבר. לא יעלה על הדעת שיגיע עורך דין כזה, שכל פעולה שלו בתיק תהיה שגויה.

"עורכי דין גם לא מתייצבים לדיונים שנקבעו להם, לפעמים אחרי שבקשתם לדחיית הדיון סורבה. אז הם פשוט לא מתייצבים, או שלא מגישים סיכומים בזמן. הולכות ומתרבות תביעות רשלנות מקצועית נגד עורכי דין, אבל גם התביעות האלה מנוהלות ברשלנות. מה תכתוב על עורך דין שלא הגיש תצהיר בזמן, כשאתה עצמך לא הגשת תצהיר בזמן?".

הסיבה לכך שהולך ופוחת דור עורכי הדין, לדעת השופטת, היא ש"הדור הצעיר לא גדל על ספרות, אלא על סרטים של ריאליטי, שבהם מי שמגיע מהר יותר לכסף עם מינימום מאמץ הוא המצטיין. האתוס הוא של בגידות ובוגדנות, ערמומיות. איפה היושרה שתמיד סימלה את מעמדו של המקצוע?

"התחרות הפרועה גורמת לרדידות, מקבלים פחות שכר-טרחה, השוק פרוץ לחלוטין, פחות לומדים ופחות מכינים את התיק. ההתנהלות באולם בית המשפט היא חצופה ושערורייתית, בשום פקולטה לא לומדים על אתיקה ועל כבוד המקצוע. אנשים לא נחשפים לערכים הבסיסיים ביותר שעליהם גדלתי, של שליחות, כבוד, התמקצעות".