דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

דיווח: כוחות הביטחון הסורים חטפו גופות מפגינים בחמה

(עדכון) - אנשי הצבא חטפו את מרבית גופות ההרוגים מההפגנה בחמה ■ בהפגנה נהרגו למעלה מ-130 בני אדם ■ המארגנים: 50,000 משתתפים בהפגנה - הכי הרבה מאז החלו המהומות

אתרי האופוזיציה הסורים טוענים כי מניין ההרוגים אמש בהפגנות ברחבי המדינה גבוה באופן משמעותי מהנתונים הרשמיים - ועומד על 130 בני אדם, לפחות. עוד עולה מהדיווחים כי בהפגנות נפצעו כ-300 בני אדם, בדרגות פציעה שונות - דבר אשר מוביל לקריסת בתי החולים בעיר חמה, שם היו העימותים הקשים ביותר.

מארגני ההפגנה טוענים כי למעלה מ-50,000 בני אדם השתתפו בהפגנה, שהייתה הגדולה ביותר מאז החל גל המהומות בסוריה לפני מספר שבועות.

"החיילים ירו ללא הבחנה במפגינים", אמר תושב חמה. "מאז, מוטלות המון גופות ברחובות, אבל איש לא יכול לפנות אותן מתוך חשש שצלפים יפגעו בו", הוסיף התושב, שסירב להזדהות. במקביל, הודיעו גורמי אופוזיציה סורים כי כוחות הביטחון חטפו את מרבית הגופות של ההרוגים באירוע, זאת כדי למזער את מספר ההרוגים "הרשמי".

בעקבות המהומות הגדולות, נראה כי חלה תפנית קשה במהומות במדינה, שבראשה מספר ההרוגים חסר התקדים. עם זאת, נראה כי מקורה של התפנית גם ביציאת ההמונים לרחובות - לאחר שנשיא סוריה בשאר אסד הודיע על שורה של צעדים מקלים, ובראשם החנינות הפוליטיות והדו-שיח הלאומי על רפורמה.

במקביל נמשכים הגינויים ברחבי העולם לטבח במדינה. "יש לפעול באופן מידי לעצירת המהומות האלימות במדינה", אמר היום מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, ודברים אלה קיבלו חיזוק מארגוני זכויות אדם סורים שמקומם בגולה. "העם הסורי כבר לא מאמין באסד", סיכם פעיל זכויות אדם סורי.

מניין ההרוגים הרשמי: 53 מפגינים, לפחות

לפחות 53 מפגינים נהרגו היום מאש כוחות הביטחון במהומות בסוריה, כך עולה מדיווחי ארגוני זכויות האדם במדינה. עיקר העימותים היום התרחשו בעיר חמה, אך השלטונות בדמשק מכחישים את קיומן של ההפגנות.

"יש הרוגים רבים ובהחלט נראה שמספרם עוד יעלה", אמר פעיל זכויות אדם שפועל במדינה. תושבים בעיר חמה סיפרו כי אנשי כוחות הביטחון ירו לעבר המפגינים מנשק אוטומטי. עשרות אלפי בני אדם השתתפו בהפגנות ברחבי המדינה.

על פי הדיווחים במדינה, אושפזו עשרות הפצועים מהאירועים בבתי החולים הפזורים ברחבי העיר. ההפגנות פרצו בתום תפילות יום השישי ובמקביל למהומות התקבלו אף דיווחים כי המשטר ניתק את האינטרנט ברוב חלקי המדינה.

ביום שישי שעבר: יום דמים בסוריה

בשבוע שעבר נראה היה כי המחאות בסוריה עלו מדרגה, עם התנגשויות אלימות בין מפגינים לבין כוחות הביטחון במספר מוקדים ברחבי המדינה. למעלה מעשרה מפגינים נהרגו בהפגנות יום השישי בשבוע שעבר, כשהמונים זועמים הסתערו לעבר כוחות הביטחון, אשר השיבו לעברם בירי מסיבי.

במקביל, בעיר המזרחית דיר אל-זור התקבלו דיווחים על אש חיה שנורית לעבר המפגינים במקום שקוראים "להשליך את המשטר". בדיווח הזה לא נמסר על הרוגים או נפגעים.

באלבו קאמל התגודדו עשרות מפגינים אשר קרעו את תמונותיהם של נשיא סוריה בשאר אסד ומנהיג חיזבאללה חסן נסראללה. גם שם התקבלו דיווחים על אנשי כוחות הביטחון שמנסים לפזר את ההפגנות.

ההפגנות התחדשו בעקבות קריאת האופוזיציה להחמיר את המחאה נגד השלטון. מוקדים נוספים של ההפגנות הורגשו גם בחומס, בניאס ולטקיה ועוד. עד כה דווח כי מאז פרוץ המהומות נהרגו למעלה מ-1,000 מפגינים.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות