המופע של טוביה לוסקין, מערכה שנייה

מי שציפה לקבל מידע חדש במסיבת העיתונאים של גבעות באתר "מגד 5", התבדה

בנייני האומה בירושלים, 23 באוגוסט 2010. באולם מתכנסים כ-700 משקיעים ונציגי התקשורת בשביל לשמוע את טוביה לוסקין, גיאולוג ומנכ"ל שותפות החיפושים גבעות עולם, מספק הסברים על הפוטנציאל של קידוח "מגד 5", מדרום לראש-העין.

את משקיעי גבעות לוסקין לא היה צריך לשכנע שנפט יזרום מהקידוח - השותפות נסחרה אז בשווי של קרוב למיליארד שקל. מי שהיו ספקנים הם כלי התקשורת, ועבורם נועדה האסיפה. אחרי שלושה קידוחים שערכה גבעות מאז הקמתה, בהם דיווחה על סימני נפט ובסופו של דבר נטשה את הקידוח, החשדנות הייתה מובנת.

בכנס המדובר סיפק לוסקין אמירות מפורשות בדבר יכולת הפקת הנפט מהקידוח, והשותף הכללי (לוסקין ומשפחת בן-דוד) כבר הודיע שהוא רואה ב"מגד 5" קידוח מסחרי. מעין התחייבות כלפי התקשורת ש"הפעם זה אמיתי". אמש, לאחר שבוע שמתבצעת הפקת נפט סדורה באתר, הגיע הזמן לפרוע את ההתחייבות ולהציג את הפעילות בשטח.

גם איילנד במשחק

מי שביקר באתר הקידוח במהלך מבחני ההפקה שהחלו במאי 2010, ולא היו בו מאז, יכול היה להתרשם אתמול כבר במבט ראשון מהשינוי. במקום "אתר עבודה" בו מפוזרים צינורות לצד ציוד קידוח, ישנו כעת משטח עבודה מסודר, עם מיכלים וצנרת חדשה שנבנו בצורה ייעודית לקידוח, להפחתה של התערבות יד אדם. בין מעט העובדים שהסתובבו בין המתקנים, היו גם אנשי חברת הנדסה קבלנית מאנגליה ששכרה גבעות, שמייעצים לשותפות ומפקחים על העבודה.

במסיבת העיתונאים שקיימה גבעות באתר הקידוח נכחו גם מספר אנליסטים מתחום האנרגיה, אולם תקוותם לקבל מידע חדש שיעזור להעריך את שוויו של שדה "מגד", נתבדתה די מהר. ההצגה הייתה מיועדת לתקשורת ולא להם.

האירוע של גבעות היה "מתוקתק" עד לפרטים הקטנים, ומאחורי הקלעים וידא יועץ התקשורת מוטי מורל שהכל מבוצע כמתוכנן. לוסקין, כרגיל באירועים מסוג זה, הסתובב שם כחתן בחופתו. המסר היחיד אותו ביקש להעביר היה שהשותפות אינה מחללת שבת, למרות שההפקה מתבצעת שבעה ימים בשבוע. גם האלוף במיל' גיורא איילנד, איש שמתעסק לרוב בנושאים ביטחוניים בוערים, ומשמש כיועץ מיוחד לגבעות, נכנע לתכתיבי האירוע. באמצע הסבריו על תוכניות הפיתוח העתידיות של השדה, הפסיק איילנד את דבריו, כאשר מול שלל המצלמות חלפה מיכלית שחורה בדרכה החוצה מהאתר ועליה שלט גדול: "נפט כחול-לבן מגבעות עולם". המיכלית כמובן לא הייתה בדיוק בדרכה לבית הזיקוק עם הנפט שהופק מהאתר בימים האחרונים, אלא נועדה לספק למהדורות הטלוויזיוניות השונות את הצילום המבוקש, שוודאי לא הצלחתם לפספס ביממה האחרונה. למי מהצלמים שהתמקד באיילנד ופספס את המעבר, ניתנה הזדמנות שנייה כעבור מספר דקות עת שבה המיכלית על עקבותיה לאתר.

איילנד הובא על-ידי השותפות באוקטובר אשתקד לשמש כיועץ אסטרטגי, לאחר פארסה מול רשות ניירות ערך שגרמה להשעיית המסחר ביחידות ההשתתפות של גבעות.

בינתיים נראה שמינויו, שנועד לשקם את המוניטין הרעוע של השותפות בעיני התקשורת ורשות ניירות ערך, היה מהלך מוצלח.

אתגרי תפעול ויח"צ

למרות השינוי הניכר בתדמית ובהתקדמות הפעילות בשטח, שותפות גבעות נסחרת היום במחיר הנמוך ב-30% מהמחיר בו נסחרה בכנס הראשון. כעת השותפות בשלב האבולוציוני של כל חברה, שעוברת משלב "החלום" של פיתוח מוצר, לשלב המציאות, שבו הוכחה יעילות המוצר אבל צריך להתמודד עם אתגרים רבים. במקרה של גבעות, מדובר באישורים רבים לקידוחים הבאים שהיא מבקשת לבצע, השגת המימון עבורם, התגברות על קשיים תפעוליים שעוד יצוצו, וכמובן - מזל. אחרי הכול, עדיין מדובר בקידוחים בעומק של 4.5 קילומטר בלב האדמה.

בכנס הראשון בבנייני האומה, שנערך מעט לפני ראש השנה, חילקה השותפות למשתתפים לצד צנצנת הדבש, גם צנצנת של נפט גולמי מהאתר. גם הפעם לא יצאו המוזמנים בידיים ריקות - עם סיום דבריו של לוסקין חולקו לכתבים בקבוקונים של נפט, עליהם מודבק הסלוגן "נפט כחול לבן מגבעות עולם". אם גבעות אכן תמצא פתרון גם לגז הנפלט במהלך תהליך הפקת הנפט, ותוכל להפיק ממנו תועלת, במפגש הבא שתערוך השותפות האתגר שיעמוד בפניה לא יהיה פשוט: הגז כידוע הינו חסר צבע וריח, ויידרש פתרון יצירתי על מנת להציגו לתקשורת.

צרו איתנו קשר *5988