"חשש שביבי נדחק בגלל שלא הסכים לתהליכים בעייתיים"

"ההתפטרות של ביבי יכולה להיתפס כהישג לשר אטיאס בדרך להפשרת עוד קרקעות. עד כה משרד השיכון לא העז להרים ראש נגד פקידי המינהל והם עשו כרצונם"

יום לאחר שהגיש ירון ביבי, ראש מינהל מקרקעי ישראל את התפטרותו לראש הממשלה נשמעות תגובות מגוונות מאנשי ענף הנדל"ן. בעוד חלקם בטוחים שנעשה כאן עוול יש גם כאלו הסבורים שאולי עתה ישתנה משהו במינהל.

ד"ר אלכסנדר (סנדי) קדר, מומחה למשטר המקרקעין הישראלי מן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה ומראשי האגודה לצדק חלוקתי אמר היום: "אני מאוד מצר על כך שירון ביבי הגיע למצב בו לא נשארה לו ברירה אלא להתפטר מתפקידו. למרות שחלקתי על ירון ביבי בתחומים מסוימים, אין לי ספק שהוא היה אדם ראוי ביותר לתפקידו. ביבי שירת את הציבור ולא את השררה".

עוד הוסיף ואמר קדר כי הנסיבות שהביאו להתפטרותו של ביבי מטרידות: "מתעורר חשש שירון ביבי נדחק החוצה בגלל שלא הסכים לתת יד לתהליכים בעייתיים והעדפות אישיות קלוקלות. אני קורא לראש הממשלה ולממשלת ישראל לבקש מירון ביבי לחזור בו מהתפטרותו". עו"ד אמיר חן, שותף מנהל העומד בראש תחום הנדל"ן במשרד פישר, בכר, חן, וול, אוריון ושות' הביע צער על פרישתו של ביבי מהתפקיד ואמר כי: "ירון היה מנכ"ל מעולה והוא קידם מאוד את הטיפול בקרקעות המדינה. צריך להבין שהטענות כנגד קצב שיווק הקרקעות מנותקות מהמציאות. מנכ"ל המנהל אינו שולט בוועדות התכנון השונות, במע"צ או ברשויות המקומיות, הוא אינו יכול לתפקד כטייס הסופרטנקר, ומי שדורש ממנו לעשות כך, כנראה אינו מבין שהמציאות הרבה יותר מורכבת".

עו"ד ענת בירן מומחית לדיני ממקרקעין ותכנון ובנייה ומי שכיהנה בעבר כיו"ר ועדת ערר מחוז תל אביב מציינת כי היא מודאגת מבריחתם של אנשים טובים מתפקידי מפתח במגזר הציבורי: "מנהל מנהל מקרקעי ישראל יהפוך עתה לעוד תפקיד מפתח בענף שאינו מאוייש , לצד יו"ר מנהל התכנון ולצד תפקידי מפתח בועדות המקומיות. מה הטעם ברפורמות חקיקתיות כמו ה"סופר טנקר" כאשר תפקידי המפתח בענף לא מאוישים.

מוטב היה שראש הממשלה והשרים הממונים היו משקיעים את מרצם באיוש התפקידים ובחיזוק המערכות הקיימות במקום להקים ועדות חדשות".

עו"ד דוד בסון, שותף במשרד עו"ד הרטבי בורנשטיין בסון העוסק בנדל"ן התייחס להתפטרותו של ביבי ואמר כי ביבי פעל במסגרת בלתי אפשרית: "המינהל מתנהל לפי מאות החלטות מינהל פרטניות, שמשתנות חדשות לבקרים, אין חוק מסודר אלא אוסף אדיר של החלטות, וכך לא ניתן לפעול. כל ראש מינהל אחר , היה מתפטר, בדיוק כמו ירון ביבי, בשעה שהוא למעשה לא יכול לספק את הסחורה שהשר שלו מבקש לספק".

גם יזמי הנדל"ן מגיבים להתפטרות. לדברי רענן אלוני מנכ"ל אמפא מליבו, "במדינה שכל פקיד במינהל הוא מלך וכוחו והשפעתו על שוק הנדל"ן גדול מכוחו של ראש הממשלה, ההתפטרות של ביבי יכולה להיתפס כהישג לשר אטיאס בדרך להפשרת עוד קרקעות. עד כה משרד השיכון לא העז להרים ראש נגד פקידי המינהל והם עשו כרצונם".

חיים פייגלין, מנכ"ל צמח המרמן אומר היום: "אני מברך על התפטרותו של ראש המינהל. בתקופת כהונתו של ירון ביבי, התייקרו מחירי הקרקעות במאות עד אלפי אחוזים ותרמו את התרומה המכריעה להתייקרות מחירי הדירות. בשלוש השנים האחרונות בוטלו מכרזים רבים מכיוון שמחיר הקרקע שהוצע במכרז לא סיפק את תאוותם של אנשי המינהל. יכול להיות שעם מנהל חדש אפשר יהיה לערוך רפורמה הרבה יותר נכונה שתביא בסופו של דבר להוזלת הקרקעות".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988