דוח חשאי חושף: ניתן היה למנוע את אירועי ספטמבר

ועדת החוץ והביטחון קובעת בדוח מיוחד כי ניתן היה למנוע את ההכרה במדינה פלסטינית, אם רק הייתה הממשלה יוזמת תכנית מדינית

אם הממשלה הייתה מכינה תכנית מדינית למשא ומתן מול הפלסטינים, ניתן היה למנוע את אירועי ספטמבר באופן מוחלט - כך קובע דוח מיוחד וחשאי של ועדת החוץ והביטחון בראשות ח"כ שאול מופז, דוח שנחשף היום (ה').

בתקופה האחרונה עמלו חברי הוועדה על הכנת הדוח הרגיש, שכבר זכה לכינוי "דוח ספטמבר", תוך כדי שהם מזמנים בפניהם מומחים ובכירים במערכת הביטחון, ביניהם גם הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, ראש המוסד, ראש המועצה לביטחון לאומי ועוד בכירים נוספים.

המסקנה הברורה שעלתה מדברי אלו שהופיעו בפני הוועדה הייתה כי ניתן למנוע את כל אירועי ספטמבר, לרבות כל הסיכונים והאיומים, אם רק הייתה הממשלה פועלת לעבר תכנית מדינית - גם אם בראשי פרקים.

בליכוד פועלים להדיח את מופז

הבוקר פנה חבר הכנסת זאב אלקין (ליכוד) ליו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) ומחה על כך שיו"ר ועדת החוץ והביטחון מאפשר לחברי הכנסת לקרוא את הדוח רק במשרדי הוועדה, ורק בפגרה. אלקין מוחה בנוסף על כך שמופז מתכוון לערוך דיון בנושא רק במהלך פגרת הכנסת.

בליכוד טוענים בימים האחרונים נגד מופז כי הוא משתמש בוועדת החוץ והביטחון כדי לקדם את סיכויו לזכות בפריימריז בקדימה. מקורבים לראש הממשלה אף מנסים להשתמש בסעיף שמאפשר להדיח את מופז מראשות ועדת החוץ והביטחון, ולמנות איש ליכוד במקומו.

על פי המקורבים, קיבל השר יוסי פלד הצעה לעמוד בראש הוועדה, כאשר במקביל צפויה ועדת הכלכלה להיות מוחזרת לידי קדימה. יצוין כי באופן מסורתי מוחזקת ועדת החוץ והביטחון על ידי הקואליציה, בעוד שוועדת הכלכלה מוחזקת על ידי האופוזיציה, אך בכנסת הנוכחית, כאמור, החליטו בליכוד להפוך את התפקידים.

צרו איתנו קשר *5988