נערכים לחטיפה הבאה: ועדה תגביל שיקול הדעת הממשלתי

ועדה בראשות השופט בדימוס שמגר תגבש קווים נוקשים שייאלץ הדרג המדיני להציג במקרה של חטיפה עתידית

ביום שאחרי שובו של גלעד שליט לביתו, נושאת מערכת הביטחון את עינייה ל"יום שאחרי" המטאפורי - ולמעשה, לחטיפה הבאה. שר הביטחון, אהוד ברק, מינה ועדה בראשות השופט בדימוס מאיר שמגר, שתפקידה לקבוע כללים למקרים שחיילים נוספים ייפלו בשבי. חברי הוועדה אמורים לקבוע קווי יסוד נוקשים יותר, שיגבילו את שיקול הדעת של ממשלות ישראל בבואן לשולחן המשא-ומתן בעתיד.

בשבוע הבא ייפגשו חברי ועדת שמגר עם צוות המו"מ שהיה אמון על שחרורו של גלעד שליט, בראשות המתווך דוד מידן. הם אמורים לתחקר את אנשי הצוות ולקבל מהם הם מסקנות והמלצות שצברו מניסיונם - אחרי שהמגעים ליציאתו של שליט לחופשי הסתיימו בהצלחה.

עניין נוסף שהעסיק את הדרג המדיני ביום שאחרי שחרור שליט הוא הראיון הכפוי שנאלץ החייל להעניק רגע לפני העברתו לישראל, לטלוויזיה המצרית. ההחלטה בקהיר לעשות זאת לא תואמה עם הצד הישראלי, ולמרות זאת - החליטו בצוות המשא-ומתן להבליג על המהלך ולהתייחס אליו כאל "לא נעים, לא נורא".

ישראל לא תמחה לפני מצרים על אותו הריאיון, בין היתר מכיוון שהיא זקוקה לקהיר גם בסוגיות נוספות - ובראשן, השבתו של החשוד בריגול שם, אילן גרפל. לצד אלה, נלקחו בחשבון גם שיקולים אסטרטגיים שונים ביחסים עם מצרים - וכן הבנת הצורך לייצר בין קהיר לבין ירושלים הבנות בעניינים אחרים ועתידיים, גם מול חמאס.

צרו איתנו קשר *5988