ענת קם החליפה סנגור - אילן בומבך במקום פלדמן

ענת קם, שנידונה ל-4.5 שנות מאסר בגין ריגול חמור, תערער לעליון ותטען כי לא גרמה כל נזק לביטחון המדינה וכי העונש הושפע מהסיקור בתקשורת ■ עו"ד בומבך: "נגרם לה עוול משמעותי"

ענת קם שכרה את עו"ד אילן בומבך לייצג אותה בערעור לבית המשפט העליון על גזר דינה בפרשת העברת המסמכים הסודיים לעיתונאי "הארץ", אורי בלאו, במסגרתו היא נדונה בשבוע שעבר בבית המשפט המחוזי ל-4.5 שנות מאסר. קם בחרה שלא להמשיך לערעור עם עו"ד אביגדור פלדמן, מבכירי עורכי הדין בארץ, שייצג אותה עד היום - כך נודע ל"גלובס".

מקורבים לקם אומרים היום (א') ל"גלובס" כי קם החליטה לערער על גזר הדין "החמור והחריג" שהושת עליה, וכן לבקש עיכוב ביצוע של עונש המאסר, אותו היא אמורה להתחיל לרצות בראשית השבוע הבא. עד אז תמשיך קם לשהות במעצר-בית.

קם הורשעה לפי הודאתה בעבירות של ריגול חמור (איסוף והחזקת ידיעה סודית) וכן מסירת ידיעה סודית, בלא היתר. השופטים נורית אחיטוב, רענן בן-יוסף ומירי דיסקין קבעו פה-אחד כי "מעשיה של קם מהווים הפרה של כל נורמה ומערכת הבנויה על אמון הדדי, והם ראויים לכל גנאי". השופטים אף דחו את הטענה שהעלתה קם, כי מעשיה נבעו מתמימות ומטיפשות, לאור גילה הצעיר, וקבעו כי היא ביצעה את המעשים ממניעים אידיאולוגיים.

לדברי מקורביה של קם, עתיד בומבך לטעון בערעור כי העונש שהושת עליה אינו מידתי, לא סביר, לא הולם את רמות הענישה ולא עולה בקנה אחד עם העובדה שהיא לא גרמה כל נזק לביטחון המדינה ואף לא התכוונה לפגוע בביטחון המדינה. עוד ייטען בערעור כי העונש הושפע מאוד מהעיסוק של התקשורת בעניינה של קם. לטענת המקורבים, הסיקור הנרחב של הפרשה היה בעוכריה של קם.

בקשת עיכוב מאסר

במקביל, במסגרת הבקשה לעיכוב ריצוי עונש המאסר, יטען בומבך כי הנסיבות המיוחדות של קם - חיילת צעירה שתרמה למדינתה במסגרות שונות - לא באו לידי ביטוי בגזר הדין, וכי יש להתחשב גם בעובדה שהיא יושבת במעצר-בית קשה, עם תנאים מגבלים, במשך כשנתיים, וכבר נענשה קשות, ולכך אין שום אח ורע.

"לקחו את הסמלת הצעירה, עושים ממנה שעיר לעזאזל ונותנים לה עונש חמור, קשה ולא מידתי", אומר גורם שמכיר את התיק, ומוסיף: "אבא שלה חרף את נפשו ונפצע בצנחנים. המשפחה שלה היא משפחה שכולה, של הקרבה ונתינה. היא חשבה בטעות שאלה דברים שראוי שעיתונאי יראה, ובכפוף לצנזורה יפרסם, וכמובן שהמעשה הזה ראוי לגינוי, אבל מכאן ועד לעונש מאסר - ועוד כזה חמור - הדרך ארוכה. אם זה היה מדרג הענישה, הרבה מאוד בכירים היו צריכים ללכת לכלא לפניה".

"עונש חסר תקדים"

בומבך, מעורכי הדין המובילים בארץ בתחום המשפט המינהלי והאזרחי, מתמחה גם בייצוג נאשמים בעבירות צווארון לבן ובעבירות ביטחוניות. בשירותו הצבאי ובמילואים משמש כקצין בפרקליטות הצבאית הראשית וכסנגור בסנגוריה הצבאית הראשית.

בין היתר ייצג בומבך את מיכאל (מייק) אלדר, אלמ"ש בחיל הים, שנטען לגביו כי בספרים שכתב פרסם מידע שסיווגו "סודי" וביצע ריגול חמור כנגד המדינה. בעבר הכין בומבך גורמים שונים לקראת החקירות בוועדת וינוגרד השנייה.

עו"ד בומבך אישר כי קם שכרה את שרותיו ואמר בתגובה: "היו לי עם קם מספר פגישות, בחנתי את התיק, ואכן נראה כי נגרם לה עוול משמעותי. לעונש הזה אין תקדים. אין לו אח ורע, במיוחד כיוון שמדובר בבחורה צעירה מאוד שהעבירה מסמכים לבדיקתו של עיתונאי ששייך לעיתון שידעה שהוא כפוף לאישור הצנזורה. היא ידעה ששום דבר לא יפורסם ללא אישור הצנזור, היא לא העבירה את החומר, חלילה, לסוכן זר ולא לברגותי ואפילו לא לכתב בחו"ל שלא כפוף לצנזורה.

"בגזר הדין לא מצוטט שום תקדים, כיוון שהמקרים שישנם - או שלא הועמדו לדין בכלל או שנגזר עונש ממש סמלי. אין ספק כי המעשה, עם כל זה שהוא לא היה ראוי, לא היה צריך להיות, והיא מתחרטת עליו, אך הוא בפועל לא מצדיק את העונש".