מדוע הנחיתו מפגיני נדל"ן קרוואן ליד קניון מלחה בי-ם?

סטודנטים ופעילים חברתיים נקטו בצעד מחאה במסגרת המאבק על דיור בר השגה ■ הדרישה: סיוע של המדינה במכרזי המחיר למשתכן לא רק למשפחות ברוכות ילדים

המאבק על קביעת הקריטריונים לדיור בר השגה, הכנסת סעיף כושר השתכרות וחשש מצד ארגונים חברתיים כי השגי המחאה החברתית לא יתועלו למעשים בשטח מובילה אותם לנקוט צעדי מחאה קיצוניים.

אמש (שבת) הנחיתו פעילים מתנועת "התעוררות" בירושלים, יחד עם סטודנטים מהתאחדות הסטודנטים הארצית ועמותת איילים, קרוואן במתחם מלחה מאחורי קניון ירושלים. הבאת הקרוואן במקום נעשתה בעקבות תחושת הארגונים כי "ממשלת ישראל תמסמס את המלצות ועדת טרכטנברג בנושא תוכנית 'מחיר למשתכן', אשר נועדו להקל על הציבור העובד בישראל לרכוש דירה ראשונה".

נציגי הארגונים מסרו היום כי "סעיף 'מיצוי כושר השתכרות' אותו המליצה ועדת טרכטנברג להוסיף לתוכנית 'מחיר למשתכן' נועד להבטיח שסיוע של המדינה ברכישת דירה, של מאות אלפי שקלים למשפחה, יגיע רק למי שמתאמץ לעבוד ולפרנס את משפחתו בכבוד או לא מסוגל לעבוד, ולא למי שבוחר שלא לעבוד כדרך חיים. מזה שנתיים שמתנהל מאבק עם שר השיכון אריאל אטיאס על הכנסת סעיף 'מיצוי כושר השתכרות' לתוכנית מחיר למשתכן, אך ללא תוצאות. השר אטיאס מתחמק מביצוע השינוי הראוי, וממשיך לפעול לטובת סקטור אחד בלבד הנמנה בין מצביעיו לכן כאקט סמלי החליטו הסטודנטים להנחית קרוואן בשטח".

מירב כהן, חברת מועצת העיר מסיעת התעוררות בירושלים, אמרה כי "אנחנו חושבים שהגיע הזמן שממשלת ישראל תפעיל כללי משחק הוגנים ותיתן יותר למי שעובד קשה ולא מצליח לסגור את החודש, יותר לאנשים שלרוע מזלם לא מסוגלים לעבוד ופחות לאנשים שבוחרים שלא לעבוד. לא יכול להיות שמי שעובד ותורם את חלקו לחברה ולכלכלה בישראל יהיה בתחתית סולם העדיפויות של הממשלה, איזה מן צורה יש לזה? מה המסר? שלא משתלם לצאת ולעבוד בישראל? אנחנו מצפים שהממשלה תשחרר בהקדם עוד קרקעות שישווקו בשיטת 'מחיר למשתכן' ושאת הדירות המוזלות יהיו זכאים לרכוש רק אנשים שעובדים או שאינם מסוגלים לעבוד. כפי שזה נראה כרגע הכסף הגדול יגיע שוב לידיים הלא נכונות. זה לא צדק חברתי זה עוול חברתי".

עפרי רביב, סגן יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, הוסיף כי "אני רואה בעיגון מיצוי כושר השתכרות כמחויב המציאות. ראשית, הוא מעודד יציאה לעבודה של שני בני הזוג במשק הבית ומתן תגמול לאזרחות יצרנית ותורמת באמצעות הטבה שוות ערך למאות אלפי שקלים. שנית, ועדת טרכטנברג הגדירה את אוכלוסיית היעד לה תסייע כזוגות צעירים עובדים. רק מיצוי כושר השתכרות כתנאי סף יסייע להבטיח כי הדירות ישווקו לאוכלוסייה הרלבנטית.

"הקריטריונים הקיימים שמוקדמים על ידי שר השיכון אריאל אטיאס מעניקים העדפה ברורה למשפחות ברוכות ילדים. בהנחה כי אלו יהוו את הבסיס לשיווק 5,000 הדירות הנוספות, ניתן לומר בבירור כי זוגות צעירים ועובדים, שלהם על-פי-רב מספר נמוך יותר של ילדים, לא יזכו להטבה. יש להגדיל משמעותית את מספר יחידות הדיור המשווקות במסגרת 'מחיר למשתכן'. במקרה זה בלבד ניתן לקבוע מספר מוגבל של יחידות דיור שלהן לא יידרש מיצוי כושר השתכרות כתנאי סף, ובלבד שהשיווק ייעשה לפי התפלגות משקי הבית בכל אזור".

בעקבות מחאת הצעירים בירושלים קרא היום חבר הכנסת יוחנן פלסנר (קדימה) לראש הממשלה להחיל את עקרון מיצוי כושר ההשתכרות בהקדם. חבר הכנסת פלסנר אמר היום: "המחויבות של רה"מ לציבור הצעירים ורוכשי דירה ראשונה עומדת כעת למבחן. אני מצפה מנתניהו ליישם את העיקרון שהוא עצמו טבע: 'יתנו יקבלו, לא יתנו לא יקבלו'- אזרח שמשתתף בשוק העבודה ובוחר לסייע לעצמו יהיה זכאי לעדיפות בקבלת סיוע מהמדינה, על פני מי שבוחר שלא לעבוד ולא לתרום למאמץ המשקי".

דבריו של ח"כ פלסנר מעוגנים בהצעת חוק שיזם לאחרונה העוסקת בדיוק באותו הנושא - הצעת חוק להחלת מיצוי כושר השתכרות במתן הטבות בדיור. עוד הוסיף ואמר חבר הכנסת פלסנר: "מדובר במבחן פוליטי ומעשי לרצינות כוונותיו של ראש הממשלה ביחס להמלצות טרכטנברג. לא נסתפק באימוץ עקרוני של המלצות הדו"ח, אלא נמשיך לדרוש את יישומן בפועל בחקיקה".

צרו איתנו קשר *5988