הדרת נשים גם בצה"ל: חיילות התבקשו לעבור למושב אחורי

לוחמות בגדוד קרקל של צה"ל נדרשו לשבת מאחור בעת טקס הדלקת נרות בהשתתפותו של זמר אורח חסידי ■ החיילות מספרות כי מפלים אותן באופן קבוע בערבי שישי כשהן נשארות שבת יחד עם יתר הלוחמים מחטיבת גבעתי

לוחמות בגדוד קרקל של צה"ל עוברות טירונות בבסיס הטירונים של גבעתי, יחד עם הגברים לוחמי החטיבה, אבל בטקס הדלקת נרות חנוכה שנערך בשבוע שעבר בבסיס, הן זכו ליחס משפיל רק בשל היותן נשים. לטקס הוזמן זמר אורח חסידי וכאשר הוא עלה לבמה הוא דרש מהלוחמות לשבת מאחור וקרא ללוחמים לעבור לשבת קדימה כדי שהם לא יישבו יחד. כך מפרסם הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות".

בדיוק כמו הגברים לוחמי החטיבה שומרות הלוחמות על הביטחון בגבול ומונעות חדירת מסתננים לשטחי ישראל, אך בשל היותן נשים הן זכו ליחס משפיל בבסיס בו הן משרתות. אחרי שהתבקשו לעבור לשבת מאחור בזמן הופעתו של זמר אורח חסידי, חלקן החליטו ללכת לאוהל המגורים במחאה על הבקשה המפלה. לוחמות אחרות התלוננו בפני מפקדיהן, אך ללא הועיל. החיילות מספרות כי מפלים אותן באופן קבוע בערבי שישי כשהן נשארות שבת יחד עם יתר הלוחמים מחטיבת גבעתי.

"בכל ארוחת שישי יש מסורת של שירי רובאית בחדר אוכל", מספרת אחת הלוחמות בגדוד. "כל פלוגה שרה את השירים שלה, ובאחד מערבי השישי התחלנו לשיר את השירים של הגדוד. אבל אז פתאום הגיע אחד הרס"פים והשתיק אותנו. שאלנו אותו למה, והוא הסביר שיש כאן בינישים וזה מפריע להם. מאז רק הבנים שרים בחדר אוכל ואנחנו לא", הוסיפה.

גורמים בבסיס הטירונים הסבירו כי ההנחיה נגעה לא רק לבנות אלא גם לבנים, וזאת בשל העובדה שהם שרו שירים גסים. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "המופיע שביקש להפריד בין החיילים לחיילות היה מתנדב אזרחי. בקשתו אינה עולה בקנה אחד עם הנהוג בצה"ל ונעשתה ללא ידיעת המפקדים ובניגוד לתדרוך. בצה"ל רואים את המקרה בחומרה".

משיבים מלחמה: הסיקריקים יפגינו נגד "הדרת נשים"

אחרי ההפגנה נגד ההקצנה החרדית שלשום בבית שמש, היום תגיע התשובה של הסיקריקים - הפלג החרדי הקיצוני שמואשם בכפיה דתית ובאלימות. בשעות הבוקר ילוו רבים מתושבי בית שמש את נעמה בת ה-8, הילדה שהפכה לסמל המאבק בהדרת נשים, אל בית הספר שלה - באותה דרך שבה היא פחדה לצעוד בשל איומי החרדים הקיצוניים.

אולם בערב מתכננים הסיקריקים אירוע תגובה שיזכה לסיקור תקשורתי נרחב: בשעה 19:00 יקיימו אנשי הפלג הפגנה ברחוב חזון איש בבית שמש, בדיוק במקום בו הוצב השלט המורה לנשים לעבור לצד השני של המדרכה. בכרוזים שמופצים בבית שמש נכתב: "היכונו לעצרת רבתי נוכח ההתקפה חסרת הרסן של השלטון וגרורותיו, וניסיונם החצוף והנואל להילחם בקדושת וטהרת ישראל בתוככי מחנינו". מטבע הדברים ולאחר האלימות של השבוע האחרון, במשטרת בית שמש לא לוקחים סיכונים ונערכים בכוחות גדולים למניעת עימותים.

במוצאי שבת תפגין גם העדה החרדית בירושלים נגד מה שהיא מכנה "הדרת חרדים". בפשקוויל שנתלה היום בחוצות ירושלים, נכתב בין השאר: "בימים אלו משתולל היקום הציוני בהתקפה חסרת תקדים על הציבור החרדי. הציבור הזה מואשם בשמירת כללי הצניעות הקדושה כפי הנדרש בהלכה; על הפרדה באוטובוסים; בפתחי בתי כנסיות הומי אדם; ועל אי הסכמתו שבתוך שכונתנו החרדית המובהקת ימוקם בית ספר דל"י לבנות, שמלבושם הלא צנוע מכאיב ופוגע בתושבים, ששלמו ממיטב כספם על מנת לגור בחממה היהודית הרחק מהפרסיה החילונית- חולנית". במקביל, יכנס היום היועץ המשפטי לממשלה דיון עם ראשי הפרקליטות ובו ייבחנו דרכים להתמודד משפטית עם תופעת הדרת הנשים.

משטרת ירושלים צפויה להגיש כבר היום כתב אישום נגד הצעיר החרדי שנעצר אתמול לאחר שקילל את החיילת דורון מטלון וכינה אותה פרוצה במהלך נסיעה באוטובוס ברמת אשכול. על פי החשד, החרדי החשוד הורה תחילה לחיילת לקום מהמושב בקדמת האוטובוס, ומשסירבה - קילל אותה. "אני מקווה שישימו לזה סוף כי זו מלחמה, ואנחנו צריכים להחזיר מלחמה", תיארה החיילת טוראית דורון מטלון את האירוע החמור באוטובוס "זה דבר שמאיים על החיים במדינה. אני מניחה שלא אנסה להטיף להם מוסר כי אין להם, אני אנסה להגן על עצמי. אני מאמינה שאם לא היה סדרן באוטובוס, היו יכולים לפגוע בי בקלות. זה חורג מכל גבולות ההיגיון".

נתניהו: "המרחב הציבורי פתוח ובטוח לכולם"

אמש שב וגינה ראש הממשלה נתניהו את תופעת הדרת הנשים. "לא נקבל שיורקים על אנשים ברחוב בגלל לבוש, הוריתי לעצור את היורקים ואת כל מי שמתנכל לנשים ואנשים בכלל במרחב הציבורי", אמר נתניהו בדיון במליאה.

המרחב הציבורי הוא פתוח ובטוח לכולם וכך זה יהיה. גם במקרה הזה צריך להזהר מלהכליל אוכלוסיה שלמה. הרוב המוחלט של הציבור החרדי משלב את קיום ההלכה עם שמירה מלאה על החוק. אני מברך על כך שרבנים חשובים ומנהיגים של הציבור החרדי גינו תופעות פסולות אלה". יו"ר האופוזיציה ציפי לבני עלתה לנאום אחרי ראש הממשלה, ומתחה ביקורת על התנהלות הממשלה במיגור התופעה. "זאת לא ישראל שבה אנחנו רוצים לגדל את ילדינו. זאת לא ישראל עליה חלמה התנועה הציונית על פלגיה השונים", אמרה לבני.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988