באופן חלקי: חודשה אספקת הגז הטבעי ממצרים לישראל

האספקה חודשה לפני כ-6 שעות ■ דוברי משרד האנרגיה מסרבים לאשר את הידיעות על רקע החלטה שהתקבלה לנסות ולשמור בסוד את דבר חידוש האספקה

אספקת הגז הטבעי ממצרים לישראל חודשה לפני כ-6 שעות, אם כי באופן חלקי ביותר. דוברי משרד האנרגיה מסרבים לאשר את הידיעות על רקע החלטה שהתקבלה לנסות ולשמור בסוד את דבר חידוש האספקה. זאת, לאחר הפסקות ההזרמה בעקבות הפיצוצים הרבים בצינור הגז שהתרחשו בשנה האחרונה.

לפני כשבועיים דיווחנו כי דרישות שבטים בדואיים לדמי חסות ודמי מעבר ממשלת מצרים הן המניע העיקרי מאחורי פיצוצי צנרת הגז בסיני. כך עולה מבדיקת "גלובס". ממשלת מצרים מסרבת לפי שעה להיכנע לדרישות הבדואים, אך גם אינה ממהרת לסיים את עבודות המיגון של הצינור מפני התקפות נוספות.

צנרת הגז בסיני מספקת גז לישראל, לירדן, ללבנון, לסוריה ולמפעלים מצריים באזור אל-עריש. ב-2011 אירעו לפחות 10 פיגועים בתחנות לאורך הצנרת שהביאו להשבתת המערכת ליותר מ-200 יום. בישראל מעריכים כי הנזק המצטבר למשק יכול להגיע ל-15 מיליארד שקל, אם הזרמת הגז לא תחודש במלואה עד שיגיע לישראל הגז הטבעי ממאגר תמר לקראת אמצע 2013.

סכום זה נובע מהצורך של חברת החשמל לרכוש סולר ומזוט יקרים במקום הגז החסר. בתשלום יישא הצרכן הישראלי, בהעלאה מדורגת בתעריף החשמל שתיפרס כנראה על פני כמה שנים.

צרו איתנו קשר *5988