רפי גינת: "תגובת קשת בפרשת הכדורים היא אווילית"

עורך "ידיעות אחרונות" לשעבר, רפי גינת: "אין דבר כזה שב'ידיעות' ימציאו סיפור בגלל מלחמה עם קשת. הגיע סיפור יוצא מן הכלל עם כתב מצוין, והסיפור הוא נכון"

"התגובה של קשת בפרשה הכדורים הפסיכיאטריים ב'האח הגדול' היא אווילית" - כך אמר היום (ד') עורך "ידיעות אחרונות" לשעבר ומגיש "כלבוטק", רפי גינת במסגרת פאנל שנערך בבית-הספר סמי עופר לתקשורת במרכז הבינתחומי הרצליה.

גינת שיגר גם עקיצה לכיוון המתחרה הגדול של "ידיעות אחרונות", "ישראל היום", ואמר כי "בעיתונות בכללותה - אני מתייחס לעיתונות הרצינית, לא החינמון ההוא והמקומון ההוא - אנשים רציניים עוסקים בתחקירים".

במסגרת סדרת הפאנלים בנושאי תקשורת חברה ואקטואליה הנערכים במרכז הבינתחומי, השתתפו היום גינת, לילך סיגן, לשעבר עורכת "גלובס הערב" וסמנכ"לית ברשת; דורון גלעזר, לשעבר עורך ראשי של "מעריב" ו"עובדה"; והד"ר נעם למלשטריך-לטר, דיקן ומייסד בית-הספר סמי עופר לתקשורת במרכז הבינתחומי הרצליה, בפאנל "חופש העיתונות ואתיקה עיתונאית אחרי פסק דין סרן ר' נגד אילנה דיין".

הפאנל נפתח בדבריו של ד"ר למלשטריך-לטר, שאמר כי "פסק הדין בפרשת סרן ר' מהווה אבן-דרך במשפט הישראלי בכל הנוגע לעיתונות", וכי פסק דין זה נתן "סוף-סוף תוקף משפטי לתקנון האתיקה של מועצת העיתונות".

בתגובה לדברים אמרה מאוחר יותר סיגן כי "מועצת העיתונות כיום לא מעניינת אף אחד. העיתונות לא באמת מכירה במועצה, יש עיתונים שכלל לא חברים בה, ולכן דווקא בנושא הזה הפסיקה בנוגע לכללי האתיקה היא דבר מבורך".

עוד אמרה סיגן כי היא לא יודעת כמה עיתונאים יודעים כיום מה הם כללי האתיקה של המקצוע. לדבריה, "אילנה דיין, דורון גלעזר ורפי גינת הם עיתונאים אחראים ובעלי ניסיון רב, אבל לא כולם כאלה. אני לא יודעת כמה עיתונאים קראו את פסק דין בפרשת סרן ר' והאם הבינו את ההשלכות שלו".

לדברי גלעזר, עורכה של דיין בעבר, "הכתבה הזו כוחה הוא לא בתחקיר. כוחה רק בדבר אחד, שהיא מביאה את המציאות כפי שהיא, והמציאות כפי שהיא - היא איומה ונוראה".

לטענתו, "היתה לכתבה אג'נדה ברורה, לפיה הכיבוש יוצר מצבים בלתי אפשריים גם לחיילי צה"ל. מי שלא מבין את הסיטואציה בשטחים, קשה לו להשלים עם הכתבה הזו. קשה לימין להתעמת עם המציאות כפי שהיא נגלית בכתבה".

גלעזר התייחס גם לגל החקיקה בנושא לשון הרע וחופש העיתונות ואמר כי בכנסת יש כיום "חבורת מטורפים מהימין שמחוקקים חוקים בלתי שפויים בנושא חופש הביטוי וחופש העיתונות, ולכן חשוב לבית המשפט לקבוע שלחופש הביטוי והעיתונות יהיה מעמד-על, כזה שגובר על הוצאת דיבה, כך שבפעם הבאה שינסו לחוקק חוק נגד חופש העיתונות - הסף יהיה גבוה יותר".

גינת אמר עוד בדיון כי "העיתונות החוקרת זו העיתונות האמיתית, ונכון שבטלוויזיה המסחרית אילנה ואני אנחנו עלי התאנה היחידים, ולא קל לנו, אבל יש בזה חשיבות גדולה".

לדברי גינת, "אין דבר כזה שב'ידיעות אחרונות' ימציאו סיפור בגלל מלחמה עם קשת. הגיע סיפור יוצא מן הכלל עם כתב מצוין, והסיפור הוא נכון, וקשת באה ואומרת שזה רק בגלל המלחמה בינה לבין 'ידיעות אחרונות' - זו שטות. התגובה של קשת היא אווילית".

צרו איתנו קשר *5988