ניתן יהיה להרוס אלפי בתים

אם הציבור יאמץ את דפוס ההתנהגות שצפה ביבי - נתגעגע למה שהיה בעמונה

קראתי את דברי עמיתי לראשות שדולת ארץ ישראל בכנסת, ח"כ זאב אלקין, שאמר: "למרות ההפסד, שוב הוכח כי ההכרעות קורות דווקא במגרש של הליכוד". אלקין הוא ד"ר להיסטוריה ומדייק בדבריו: במגרשו של הליכוד (מנחם בגין) הוכרע להרוס את ימית ויישובי צפון סיני.

ממשלת הליכוד, בראשות בנימין נתניהו, מסרה את חברון לערבים. בממשלת הליכוד, בראשות אריאל שרון, נעקרו ונחרבו יישובי גוש קטיף וצפון השומרון. ועתה ממשלת נתניהו, שוב "במגרש הליכוד" מניפה את המסור על ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. אכן, רק הליכוד יכול. הוא מחליט והוא מבצע.

השפנים מהממשלה

למה כל השרים שהצהירו כי יתמכו בחוק ההסדרה (חלקם אפילו במחיר כיסאותיהם) השתפנו וברחו (הנעדרים), או היו לסמרטוטים וממש הצביעו נגד?

יש אומרים שהם "השתכנעו" כי תחת הבתים שייהרסו ייבנו 850 דירות חדשות. מי שאומר כך מניח כי השרים הללו אידיוטים, שאינם יודעים כי רוב יחידות הדיור ה"חדשות" הללו כבר הובטחו שוב ושוב בכל פעם שנתניהו גלש עוד קצת שמאלה, ומדובר בהבטחות ממוחזרות שאינן מתבצעות כמעט בפועל.

ממשלת נתניהו היא הממשלה שבנתה ביו"ש פחות מכל ממשלה אחרת ב-20 השנה האחרונות. זו עובדה. אבל יותר מכך: עצם ההבטחה לבנות מאות דירות כ"פיצוי" על הריסת הבתים מזעזעת.

תמיד הסבירו לנו שהממשלה אינה יכולה לבנות ביו"ש בגלל לחצים בינלאומיים, ולפיכך צריך להחליט אם הממשלה שיקרה בעבר ואפשר היה לבנות למרות הלחצים, או שהיא משקרת עכשיו כשהיא מתחייבת לבנייה, כיוון שנתניהו יודע ששוב יופעלו לחצים והוא ידחה את הביצוע למועד "נוח יותר" (והרי גם בירושלים בלם נתניהו את הבנייה כשהאמריקנים דרשו זאת). אלא שהשרים ממש אינם אידיוטים. הם אכן השתכנעו. השתכנעו שנתניהו יפטר אותם.

ביבי חושב שהמתנחלים מטומטמים

למה צדק נתניהו בהחלטתו? כי הוא מניח שציבור המתנחלים מטומטם, ולכן הציבור ישלם. הוא רואה כי ככל שהליכוד הורס יותר - מתפקדים רבים יותר מיו"ש מצטרפים לליכוד ("כדי לחזק את האגף הלאומי", "כדי להשפיע מבפנים").

כשיבוא להרוס את שכונת האולפנה הוא יזכה בקולות מרכז המפה הפוליטית (שלא ממש יודע איפה האולפנה ולמה צריך להיאבק עליה); ולא יאבד את קולות הימין, הממשיך להשתעשע באשליה שיוכל להחזיר את הליכוד לדבוק באידיאולוגיה שלו, ואינו מבין שהליכוד הוא מפלגת שלטון למען השלטון. הא ותו לא. הוא גם יודע שלציבור זיכרון קצר. הציבור ברובו כבר שכח שנתניהו הצביע בעד ההתנתקות. נתניהו חזר פעמים רבות כל-כך על השקר שהוא התנגד, עד שהציבור האמין לו.

מה אתם "עושים רעש" מחמישה בתים שנבנו על אדמה ערבית פרטית? אנחנו "עושים רעש"? על בסיס אותה עמדה משפטית של פרקליטות המדינה, ששיקפה בעניין זה בדיוק את עמדת ממשלת הליכוד ("מה שעל קרקע פרטית - יוסר"), ניתן יהיה להרוס אלפי בתים.

הממשלה הייתה יכולה כמובן לבוא לבג"ץ ולהודיע כי שינתה את מדיניותה - אבל היועץ המשפטי לממשלה ועלה התאנה הלאומי-מוסרי של ממשלת הליכוד, השר בני בגין - אמרו במפורש שהמדיניות לא השתנתה. ולכן, המסור לא ייעצר בחמשת הבתים בשכונת האולפנה, הוא ימשיך למיגרון, ולעמונה, ולגבעת אסף, ולעופרה, ולעוד מקומות רבים.

הערה אחרונה

נתניהו אמר: "הריסת שכונת האולפנה היא גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה". רק אם הציבור, שנתניהו גזר עליו גזירה כזו ונלחם בכל כוחו הפוליטי כדי שהיא תתבצע, יתנהג כמו ציבור שדחקו אותו לפינה וגזרו עליו גזירת הרס ועקירה, צפוי לנהוג - רק אז ייעצרו המסורים של נתניהו.

אם הציבור יאמץ את דפוס ההתנהגות שצפה נתניהו - נתגעגע כולנו למה שהיה בעמונה. אם אולמרט (שרצה בגלוי להחריב את ההתיישבות היהודית ביו"ש) נבלם בעמונה, נתניהו, שתאוות ההרס לא ממש בוערת בעצמותיו - ייבלם גם הוא. כל רעיון "הניסור" הוא תולדה של ניסיונו של נתניהו להתחמק ממראות הזוועה של החורבן בגוש קטיף ובעמונה. אין שום סיבה לתת לו את המתנה הפוליטית הזו.

הכותב הוא פרופ' לרפואה ויו"ר מפלגת התקווה

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988