אהוד ברק: יש לאפשר לערוץ 10 פרק זמן נוסף לשלם את חובו

שר הביטחון מצטרף לקריאות להציל את ערוץ 10: "חשוב שיהיה ערוץ מסחרי נוסף, וחשוב ביותר לשמור על מקום עבודתם של מאות משפחות בישראל"

הזירה הפוליטית מתחממת על רקע הקרב על גורלו של ערוץ 10. "הממשלה צריכה לאפשר לערוץ 10 פרק זמן נוסף לשלם את חובו" - כך אמר היום (ד') שר הביטחון אהוד ברק.

ברק קרא לשרים הנוגעים בדבר לפעול למציאת פתרון שיאפשר את המשך שידורי ערוץ 10.

לדברי ברק, הממשלה צריכה לאפשר לערוץ 10 "להסדיר את קיומו ואת המשך שידוריו. חשוב שיהיה ערוץ מסחרי נוסף, וחשוב ביותר לשמור על מקום עבודתם של מאות משפחות בישראל".

מופז וריבלין נגד סגירת הערוץ

ברק אינו הפוליטיקאי הראשון שמתייחס לסוגית ערוץ 10. אתמול (ג') הודיע יו"ר ועדת חוקה, ח"כ אורי אריאל, כי יקיים דיון דחוף בעניין ביום שני. לדיון הוזמנו שר האוצר יובל שטייניץ ואנשי משרדו וכן שר התקשורת משה כחלון ואנשי משרדו.

מוקדם יותר היום קראו יו"ר האופוזיציה, ח"כ שאול מופז (קדימה), ויו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, לנתניהו לפרוס את חובות הערוץ. בעת נאומו במליאת הכנסת אמר מופז: "אדוני ראש הממשלה, אני תקווה שאת הדיון החשוב הזה ישדרו הערב בערוצי הטלוויזיה, בין היתר בערוץ 10. אני יודע שזה מפריע לך לשגרת יומך, אבל אני תקווה שערוץ 10 יוכל לדווח גם על פתיחת מושב החורף, אם לא ייסגר עד אז. כי זכות הציבור לדעת, אדוני".

מופז הפנה שאלות נוקבות בעניין לנתניהו ושאל: "מה אתה עושה בעניין הזה? האם בהוראתך המגעים תקועים? האם פיטוריהם הקרובים של 150 עובדי הערוץ מטרידה את מנוחתך או מוסיפה לך נחת? איזה אינטרס אתה מייצג? את האינטרס הציבורי או האינטרס האישי שלך?".

זמן קצר לאחר מכן, ראובן ריבלין, יו"ר הכנסת וחבר מפלגתו של ראש הממשלה, דיבר במליאה וקרא לממשלה לפרוס את חובות הערוץ ולהמתין עם מיצוי הדין עד לתקופת הרישיונות. לדבריו, "אסור שערוץ טלוויזיה בישראל ייסגר רק בגלל סירוב הממשלה לאפשר את פריסתו של חוב שאיננו גדול במיוחד. בעניין זה עלינו להיות יותר חכמים מצודקים".

"הממשלה צריכה לעזור במתן פרק זמן נוסף כדי לשלם את החובות. יש לפרוס את החובות של ערוץ 10 ולהסדיר את קיומו של הערוץ במסגרת משטר הרישיונות." סיכם ריבלין.

ח"כ ישראל חסון אמר במליאת הכנסת: "מי קונה את העניין הזה שהמדינה פתאום חייבת לגבות את חובות ערוץ 10, כאילו עד עכשיו לא פרסו חובות לקונצרנים ולחברות. ראש הממשלה נוקם את נקמתו בערוץ 10, אם הוא היה יכול בזמנו, הוא גם היה סוגר את ערוץ 1, אבל הוא לא היה יכול, אז הוא השתלט עליו. פתאום הוא מצא מיליארדים לכסות חובות. על ערוץ 10 הוא לא יכול להשתלט, אז הוא מוריד להם את הראש. אותם ישראלים שאיבדו את עבודתם בגלל ראש הממשלה ידאגו שהוא יאבד את עבודתו כשיהיה לו אומץ ללכת לבחירות".

עיני: "בודק חלופות"

בתוך כך, באסיפת החירום של עובדי ערוץ 10 שהתקיימה היום בדסק החדשות של הערוץ, אמר יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, כי "מחר מתכנסת הנהלת הרשות השנייה כדי לקבל החלטה בדבר חילוט הערבויות. ברגע שמקבלים החלטה כזאת, זה לא אומר שהערוץ כבר נסגר. גם אם הרשות השנייה תחלט את הערבויות, אנחנו לא נרים ידיים. אבל הדבר עלול לגרור הקפאת הליכים ויקשה על הערוץ לפעול".

עיני הדגיש כי הוא בודק מספר חלופות ואמר: "לא על הכול אני יכול לדבר כאן. יש פה לא רק מאבק על ערוץ 10 אלא על עתיד התקשורת כולה. אנחנו יכולים להישאר חלילה כמו מדינת עולם שלישי שבה אמצעי התקשורת אינם חופשיים וחזקים".