פקחי העירייה התעללו באזרח - ביהמ"ש קנס אותו בשקל אחד

הקבלן השליך פסולת בניין - והפקחים רשמו לו 13 דוחות בהפרש של דקות בין אחד לשני ■ השופטת: "התנהלות פסולה ושערורייתית של הפיקוח העירוני"

בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים קנס בשקל אחד קבלן שהשליך פסולת בניין במספר פעמים ברחוב בירושלים.

השופטת שרון לארי-בבלי מתחה ביקורת חריפה על התנהלות פקחי עיריית ירושלים: "אין לי אלא להתריע כי מדובר בהתנהלות פסולה (שלא לומר שערורייתית) של הפיקוח העירוני - מדובר בהתעמרות והתעללות באזרח, תוך ניצול מרות, כוח ושררה שלא כדין", כתבה השופטת בגזר הדין.

לפי הפסיקה, נגד הנאשם, שיוצג בידי עו"ד ג'וני שחאדה, הוגשו 13 הזמנות למשפט וכתבי אישום מסוג ברירות קנס בסכום של 730 שקל כל אחד, בגין השלכת פסולת בניין, מבלי שניתן לו היתר לכך בכתב מהעירייה.

כל 7 התיקים אוחדו, והשופטת קבעה כי למרות שהנאשם לא התייצב לדיון, מה שמחייב את כפל הקנס הקבוע לעבירה, היא הרשיעה אותו בעבירה המיוחסת לו בכתבי האישום, אבל לא יכלה בלב שלם לחייבו בכפל הקנס, וזאת בשל בהתנהלות הפסולה של הפקחים.

לגזר הדין צורפו רשימת הדוחות שרשמו הפקחים לנאשם. מדובר כאמור ב-13 דוחות - שני דוחות ביום ובהפרשים של דקה או מספר דקות בין אחד לשני, ולרוב הם נרשמו על-ידי אותו פקח או שני פקחים.

"מעיון ברשימת הדוחות ניתן להבין כי הפקחים לא נתנו לנאשם הזדמנות לפנות את הפסולת בפרק זמן סביר", כתבה השופטת.

"חלק מן הדוחות נרשמו באותה דקה ממש על-ידי אותו פקח עצמו (בשני דוחות בעלי מספרים שונים, בגינם נפתחו שני תיקים שונים בבית המשפט), בחלקם נרשמו שני דוחות נפרדים באותה דקה ממש על-ידי שני פקחים שונים - כאשר כל אחד מן הפקחים נרשם גם כעד תביעה בדוח של זולתו, ובחלקם נרשמו הדוחות בהפרש של מספר דקות בין דוח לדוח על-ידי שני פקחים.

"ריבוי דוחות כזה גורם לזילות הפיקוח העירוני והקנסות המוטלים על-ידו, עד כדי חוסר אונים של האזרח, שבתוך מספר דקות מאמיר חובו לסך של אלפי שקלים", לדברי השופטת.

לנאשם תהיה הזכות לערער על גזר הדין תוך 45 יום לבית המשפט המחוזי, אבל לאור הקנס שנפסק, ספק אם יבחר לערער. (4181/12).

צרו איתנו קשר *5988