כמה עולה תחפושת לפורים - ומהן התחפושות המבוקשות?

בחנויות מככבות תחפושות של נסיכות, דמויות פאואר ריינג'רס ודמויות מהפסטיגל, במחירים שנעים בין 100 ל-200 שקל אך נמצאים במגמת ירידה

מי זוכר את הקרב על תחפושת אנגרי בירדס מהשנה שעברה, שעבורה שילמו הצרכנים הלהוטים בין 100 ל-200 שקל? הציפור הכועסת נדחקה לשולי המדף, וספק אם למי שקנה אותה בשנה שעברה יש מה לעשות בה השנה. ולא רק הציפור.

גם השנה חלק גדול מהתחפושות המבוקשות ביותר הן אלה שמבוססות על אופנה קצרת מועד, כמו הדמויות של מופעי חנוכה וסדרות טלוויזיה כמו "מונסונו". לצדן דמויות מוכרות בוואריאציות שונות - בראשן פאואר ריינג'רס שכבר כמעט ולא ניתן להשיג.

אולם בעוד שבגיל הרך רוב הילדים מתחפשים בהתאם לתחפושות המוכתבות מראש בחנויות, סקר מיוחד, שנערך עבור "גלובס" על-ידי מכון פאנלס בקרב בני 10-17, מגלה כי אמנם 80% מהם מתכוונים להתחפש, אך רק 20% מתוכם ירכשו תחפושת מוכנה.

38% ישלבו תחפושת שיכינו לבד עם פריטים שירכשו (בעיקר בנות), 15% מתכוונים להכין לבד, 3% מתכוונים להשאיל תחפושת (בעיקר בנים), ו-23% עדיין לא החליטו (בעיקר בנים).

כמה יעלה התענוג להורים? 50-150 שקל לתחפושת - כך לדברי 40% הנשאלים בסקר, שנערך ב-6-10 לפברואר בקרב 300 בני-נוער. כ-20% העריכו כי יוציאו 100-150 שקל, ושיעור דומה העריך השקעה של 10-50 שקל (בעיקר בנות). 7% מעריכים את ההשקעה בטווח של 150 עד 200 שקל.

מסתבר כי התפקיד של ההורים מסתכם ברובו בארנק: 66% מהנשאלים השיבו כי להוריהם השפעה מועטה או אין השפעה כלל על בחירת התחפושת, 21.5% השיבו כי להורים יש השפעה בינונית, ו-13% מהנשאלים מייחסים חשיבות רבה להשפעה ההורים על בחירת התחפושת? כאן יש משמעות לגיל: 20% מבין המשיבים הם בני 10-14, לעומת 8% בקרב בני 15-17 - יחס דומה גם בקרב המשיבים כי להורים אין השפעה על החלטתם: 56% מהם בני 10-14, ו-73% הם בני 15-17.

מה הכי חשוב בבחירת התחפושות? 40% רוצים להיות מקוריים ויצירתיים (בעיקר בנים), 30% שואפים להיראות טוב בתחפושת (בעיקר בקרב בנות), 9% שואפים "לא לצאת מגוחך", כ-7% הביעו תעוזה עם רצון לעשות דברים שלא היו מעזים לעשות ביומיום, ו-6% רוצים למשוך תשומת-לב.

כך או כך, שבועיים לפני פורים, הנה כמה תחנות בדרך למסיבת התחפושות הקרובה:

חנויות ורשתות: חפשו את המבצע

המחירים מצויים בסימן ירידה - אפשר למצוא תחפושת ב-50 שקל, אבל סביר להניח שתשלמו פי שלושה. הכול עניין של פשרה.

בטויס אר אס מבטיחים ומקיימים: שמלת כלה של דיסני ב-50 שקל, לעומת כ-150 שקל לשמלה מפוארת בוואריאציות שונות. שמלות מתחלפות, להיט שעבד בשנים האחרונות - אין. נסיכות דיסני נטולות שמלות נפוחות, אפשר למצוא גם ב-70 שקל.

להיטים (שעל רובם אמונה היצרנית שושי זוהר) כרגיל עולים יותר: שמלות מושקעות לבנות-נסיכות בסימן להיט תורן (הלו קיטי) יעלו כ-150 שקל, המחירים מאמירים ל-190 שקל לחלק מדמויות הפסטיגל, למר עגבנייה של יובל המבולבל. לוחמי נינג'ה נמכרים בטויס אר אס ב-150 שקל.

בכפר השעשועים הבשורה היא ללא ספק קולקציית התחפושות בעיצובו של יובל כספין. הקולקציה כוללת שמלות יפות לילדות ולנערות: טווח המחירים הוא 100 עד 250 שקל. מוצלח במיוחד קו הפיראטים לבני-הנוער.

דמויות פסטיגל ופאואר ריינג'ר נמכרות ב-180 (כמחיר מבצע במקום ב-210 שקל), הנסיך הקטן (שושי זוהר) ב-160 שקל, שמלות נפוחות לילדות ב-100 שקל, כשהממותגות (רינת) ירימו את המחיר ל-150 שקל. נסיכות דיסני מושקעות פחות יעלו 80 שקל - אולם כמעט ולא בנמצא.

בפיראט האדום כל התחפושות נמכרות בהוזלה בגובה המע"מ - וכבר בימים הקרובים תועמק ההנחה. מה בסניף? תחפושות לילדות מבית פייסטה: עכברונית או פירטית ב-75 שקל במקום ב-90 שקל, בכ-110 שקל (אחרי הנחה) תמצאו שמלות נסיכה/כלה מפוארות למדי, דמות בוב הבנאי ודמויות "צעצוע של סיפור". בכ-125 שקל - שמלות נסיכות דיסני וב-150 שקל שמלות ווינקס מפוארות או דמויות נינג'ה קשוחות.

גם בעידן 2000 רוב התחפושות בחנות יעלו סביב 100 שקל ויותר: נסיכה לא ממותגת תעלה 100 שקל ודמויות "חרטה" ו"ברטה" מהפסטיגל ב-150 שקל. דמויות לבנות מהפסטיגל נמכרות ב-200 שקל - מחיר דומה לדמויות שונות מסרטי מלחמת הכוכבים.

בגלגל שמחוץ לחנות נמצאות המציאות שגם מככבות בעלוני הפרסום: דרדסית ב-90 שקל (במקום ב-140 שקל), פופאי חמוד ב-50 שקל ונסיכות פשוטות ב-40 שקל.

תחפושות אפשר למצוא גם בחנויות בגדי ילדים, לרוב ביבוא עצמאי, ומכאן שככל הנראה מובטחת ייחודיות (יחסית). במחלקת בגדי הילדים של קרטר'ס תחפושות חמודות להפליא לתינוקות, אלא שתג המחיר הוא 155 שקל לעומת כ-60 שקל חליפת חיות, מושקעת פחות ברשתות. בבוטיק e mio בת"א מצאנו שמלות מושקעות של פיות שמיובאות מאינדונזיה ב-160 שקל.

אמת בפרסום?

בעמודי הפייסבוק של הרשתות מצאנו לא מעט תלונות על הבטחות למבצעים ועל היעדר מלאים. בעמוד של כפר השעשועים מלינה לקוחה שההבטחות למחירים נמוכים מתפוגגות בחנויות. לשאלתה מדוע לא ניתן להשיג תחפושות של נסיכות דיסני כמובטח בקטלוג ב-80 שקל, נאמר בתגובה כי "יש בעיה עם מלאי התחפושות הללו לספקית, שושי זוהר". יצרנית התחפושות, אגב, אומרת ל"גלובס" כי אין לה כלל תחפושות של נסיכות במחיר הזה.

קונה אחרת כתבה כי המוכרת בסניף אמרה שאין מבצעים - למרות שבידה של הלקוחה היתה חוברת המבצעים שפרסמה הרשת: "אני לא מבינה למה מפרסמים תחפושות ב-30 שקל ומוכרים אותן ב-110 שקל".

מבדיקת "גלובס" בשני סניפים של הרשת עולה כי תחפושת דרדסית ,שמוצגת בקטלוג ב-100 שקל, נמכרת בסניף תל-אביב ב-160 שקל; שמלות לילדות, שמוצגות בקטלוג ב-30 שקל, לא נמצאו כלל. המוכר בסניף ראשון-לציון הסביר כי "הייתה לנו שמלה אחת כזו, וכבר מזמן אין. הקטלוג ישן ולא מעודכן". נזכיר כי מדובר בקטלוג 2013, וכי נותרו שבועיים עד פורים.

בכפר השעשועים מסבירים כי בקטלוג, לכל תחפושת בעלת הנחה מיוחדת צמודה כוכבית צהובה עם המחיר, ולגבי שתי התחפושות המדוברות לא מופיעה כוכבית. "בתחפושות הדרדסית יש כמה דגמים, שחלקם עולים 160 שקל וחלקם 100 שקל. התחפושות שנמכרות ב-30 שקל הן התחפושות של הווינקס, בעוד ששמלות של נערת התות ונערת הלבבות אינן במבצע ואכן נמכרות ב-100 שקל. ההערה עברה לגורמים הרלוונטיים להפקת לקחים".

בעמוד הפייסבוק של עידן 2000 כותבת לקוחה: "אז הייתם בטלוויזיה עם תחפושות ב-30 שקל, וזה הצטלם נהדר! הייתי בשני סניפים, וכל התחפושות יקרות כמו כולם. מאכזב". תגובת הרשת לתלונתה היא כי דובר על סניף קסטינה בלבד, וכי "על חלק גדול מהתחפושות יש מחיר אחיד, ויש לכל סניף מבצעים נקודתיים על חלק מהלהיטים".

בעמוד טויס אר אס מלינים צרכנים על כך שאינם משיגים את התחפושות המפורסמות ב-50 שקל: "נסעתי עד הגרנד קניון והתאכזבתי שאפילו תחפושת אחת אין". הרשת השיבה: "אנחנו בשיא המכירות, והתחפושות אוזלות מהר מאוד. אם תרצי שנברר לך לגבי תחפושת מסוימת, אנא פני אלינו בהודעה פרטית עם פרטי התחפושת".

יד שנייה: לא תמיד זול יותר

הדרך הבטוחה והירוקה לחיסכון בדרך אל התחפושת עוברת בשיחת טלפון לחברים ולמכרים ובפשפוש אחר ארגז התחפושות שבביתם. מתנ"סים ובתי-ספר עורכים ירידים בהם נמכרות תחפושות במחירים סמליים.

בלוחות המשומשים סומנה עלייה של כ-150% במספר התחפושות, עם כ-1,500 מודעות שפורסמו השנה, כך אומרים באתר ביד 2.

ומה מוכרים? נסיכות, דמויות מסרטים וחליפות חיות לתינוקות, תוך דגש על השימוש החד-פעמי שנעשה בהן. טווח המחירים רחב ובחלקו משתווה ואף עולה על מחירי החנויות.

בין המיוחדים מצאנו תחפושת של הכובען ("אליס בארץ הפלאות") ב-300 שקל, ש"נמכר בחנות ב-700 שקל". תחפושת צדף (שמלת שכבות) ב-400 שקל, תחפושת בואש ש"הוזמנה" מחו"ל ב-250 שקל ועוד.

תפירה: השקעה אמיתית

טווח המחירים של תחפושות בתפירה אישית לילדים הוא 120-550 שקל, ולמבוגרים 250-1,500 שקל.

"מעדיפים לתפור תחפושת של דמות מוכרת", מספרת מעצבת שמלות הערב והכלה, מיכל אטיאס לעתים מדובר בתחפושות של דמויות שנמכרות בחנויות כמו נסיכות דיסני, כשהרעיון הוא להצטייד ב"משהו אחר". הנה, למשל אטיאס, תופרת שמלה לילדה בת 12 שהחליטה להתחפש ל"יפיפייה הנרדמת" לא מקולקציית דיסני - בתמורה ל-550 שקל. תחפושת אחרת היא של הדמות בלייד ב-1,500 שקל.

מה עוד הולך? תחפושות קבוצתיות של קטשופ חרדל ומיונז, להקת ברבורות, קבוצת גלדיאוטרים. דמויות מסרטי קאלט שלא נס ליחם: האלמנט החמישי, זורו ועוד.

"תהליך תפירה כולל חיפוש אחר הבד המתאים, מדידות, ציור גזרה, גזירה מקצועית, תפירה, תיקונים והתאמה אישית, כך שיש תחפושות שהכנתן אורכת 3 ימי עבודה, ולכן המחירים משקפים את זה", היא מסבירה.

השכרה: 180 עד 700 שקל

במחסני לב הוותיקים כבר עובדים במרץ לקראת פורים. "השנה משום מה יש ביקוש לתחפושות של לולייניות בקרקס, לצד תחפושות קלאסיות שמבוקשות לאירועים שנערכים בפורים: כמו שמלות בארוק ורנסאנס, אמדאוס, קרנבל ונציה ועוד", מסבירה שירית.

עוד מבוקשות דמויות מסרטים ומסדרות בהן מד מן וההוביט. מרלין מונרו נותרה ברשימת המבוקשות והמאתגרים עצמם נארזים בתוך בובות ענק.

מגמה ששירית מספרת עליה היא שלצד מבוגרים, קהל השוכרים המוכר, בולטת מגמה לפיה מגיעים גם בני-נוער.

"כמו ההורים, גם הילדים יודעים שכל תחפושת יש רק אחת. וכשיש מסיבות עם פרסים יקרי-ערך, באים הנה במטרה לזכות בפרס ובפירוש מבקשים את התחפושת הכי מיוחדת, כולל פאות, כובעים וכל האלמנטים, מתוך מטרה להיות 'וואו'".

פורים
 פורים

צרו איתנו קשר *5988