לראשונה: בנק ישראל מציע לממשלה להעלות מסים בנדל"ן

בנק ישראל מודאג מקצב עליית מחירי הדיור ומודה: הגבלות המשכנתאות לא יכולות לרסן את הביקושים לבדן ■ יו"ר לשכת שמאי המקרקעין: "העלאת המיסוי תפגע במעמד הביניים ובזוגות הצעירים"

בנק ישראל מציע לראשונה לממשלה להעלות מסים בשוק הנדל"ן על מנת לרסן את הביקושים לדירות ולעצור את עליות המחירים. כך עולה מהפרוטוקולים מישיבת הריבית האחרונה, שפורסמו היום (א').

"קצב עליית מחירי הדירות בחודשים האחרונים ממשיך להיות גבוה", נכתב בפרוטוקולים. "לא ניתן לזהות סימנים להתמתנות הפעילות בשוק הדירות על סמך הנתונים העדכניים, הגם שאלה טרם הושפעו בצורה מלאה מהצעד האחרון של המפקח על הבנקים הדורש מהבנקים הגדלת כריות ההון בגין משכנתאות".

מחירי הדירות זינקו ב-1.7% בחודש ינואר - העלייה החדה ביותר מאז יוני 2010. עפ"י נתונים מעודכנים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ינואר היה החודש ה-7 ברציפות של עליות מחירים בשיעור מצטבר של 6.8%. מחירי הדירות עלו ב-8.5% ב-12 החודשים שהסתיימו בינואר והשלימו זינוק של 77.4% מתחילת גל העליות הגדול שהחל במאי 2007.

בשל כך, חברי הוועדה המוניטרית בבנק ישראל הדגישו כי המדיניות המוניטרית "מוגבלת ביכולתה להשפיע לבדה על שוק זה דרך השפעתה על הביקוש לדירות". במילים אחרות, בנק ישראל מודה כי הגבלות המשכנתא לא יצליחו לבדן לרסן את הביקושים ולעצור את המחירים.

לפיכך, בבנק ממליצים לממשלה להטיל מסים בשוק הנדל"ן: "הממשלה החדשה תידרש לנקוט במקביל צעדים פיסקאליים להרחבת ההיצע (זירוז הליכי התכנון והגברת שיווק הקרקעות בעיקר באזורי הביקוש) ואולי גם לריסון הביקוש (כגון צעדי מיסוי)". בבנק לא מפרטים אילו מסים ניתן להטיל, אך בין האפשרויות העומדות על הפרק ניתן למנות הגדלת מס רכישה, מס שבח, מס על השכרת דירות ועוד.

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, תקף היום את בנק ישראל ואמר: "המלצות בנק ישראל בנושא שוק הדיור ממחישות שוב עד כמה הבנק אינו מחובר למציאות הנדל"נית במדינת ישראל. העלאת המיסוי על שוק הדיור מעבר לעובדה שתביא להעמקת ההאטה הכלכלית עד כדי מיתון של ממש במשק, תביא בהכרח לפגיעה נוספת במעמד הביניים ובאפשרות של זוגות צעירים לרכוש דירה. מיסוי, ככל שיוטל, על מוצר בסיסי המצוי במחסור לא ירפה את הביקוש למוצר.

"התופעה היחידה שתתרחש היא הכבדה נוספת על אלו שאין להם. לדוגמא, הגדלת מס רכישה תהפוך את האפשרות לרכוש דירה רחוקה יותר, והגדלת מס השבח תביא יותר אנשים שברשותם דירה להמשיך ולהחזיק בה. מובן כי כל מיסוי נוסף על שכר הדירה (מעבר ל-10% שכיום מושתים על משכירי הדירות) תגולגל באזורי הביקוש אל השוכרים. מוטב אילו בנק ישראל היה מתייעץ עם גורמי מקצוע מוסמכים, בטרם היה יוצא בהצהרות שכל השפעתן על השוק ועל המשק בכללותו הינם שליליות".

"להעלות מסים"

עוד קוראים בבנק לממשלה להעלות מסים ולקצץ בתקציב על מנת להתמודד עם הגירעון: "הממשלה החדשה תידרש לנקוט בקיצוץ משמעותי בהוצאותיה ביחס להתחייבויות הממשלה העודפות (בסך כ-13 מיליארד שקל בשנת 2013) וכן להעלות מיסים. גם אם ייושם הקיצוץ הנ"ל, לא תהיה המדיניות הפיסקאלית מרסנת שכן מגולמת בה עלייה ריאלית של כ-4.5% בהוצאה ביחס לתקציב 2012".

ומה באשר לדולר הנחלש מול השקל? ובכן, בבנק ישראל לא מספקים שום רמז להתערבות קרובה בשוק המט"ח, חרף הציפיות בשוק. במקום זאת, בבנק ישראל טוענים כי ייסוף השקל הביא אותו לרמה "הגבוהה במקצת מרמתו טרם הפיחות שחל בו בחודשי הקיץ בעקבות המתח הביטחוני... לא ניתן למצוא בנתונים עדות לתנועות הון חריגות שעלולות להשפיע בטווח הקצר על שער החליפין".

צרו איתנו קשר *5988