יאיר לפיד: "לקחנו משק בצרות ושמנו אותו על המסלול"

בפוסט בעמוד הפייסבוק שלו, עונה לפיד למבקרים את הגזרות של תקציב המדינה: "אחרי שכולם געשו וכעסו, בואו נדבר על העובדות האמיתיות; האם זה נכון שלא נגענו בחזקים? להיפך" ■ "שנה מעכשיו אנשים ירעדו לפני שהם יעלימו מס"

שר האוצר יאיר לפיד התייחס הערב (ב') בעמוד הפייסבוק שלו לתקציב המדינה לשנים 2013-2014, וטען כי אין זה נכון שמעמד הביניים והמעמדות הנמוכים נפגעו. "אחרי שכולם געשו וכעסו, בואו נדבר על העובדות האמיתיות", מבקש לפיד בפוסט בפייסבוק. "מה קרה בחינוך? תקציב החינוך לא ירד - הוא עלה ב-6.5 מיליארד. לא נגענו בחינוך המיוחד. לא בוטל פרוייקט השאלת ספרים. לא הועלו תשלומי ההורים. הוספנו 100 מיליון שקל מלגות לילדים מוחלשים. הוספנו 35 מיליון שקל למנהל הסטודנטים כתמיכה לסטודנטים אתיופים".

לפיד המשיך וכתב: "הוספנו 1.2 מיליארד שקל לתקציב הבריאות. 0.5 מיליארד לתקציב הרווחה, מתוכם 200 מיליון שקל קרן לילדים. הוספנו 500 מיליון שקל לניצולי השואה. הוספנו 300 מיליון שקל לשנה לסל התרופות. 75 מיליון שקל למחלקות פסיכיאטריות. לא נגענו בקצבאות הזיקנה. לא נגענו בקצבאות הנכות. העברנו כסף לפרוייקט הנגישות לנכים בכל רחבי הארץ. לא נגענו במענקי האיזון לרשויות החלשות. 2.8 מיליארד שקל יועברו להם.

"האם זה נכון שלא נגענו בחזקים? להיפך. הקמנו את ועדת אנדורן כדי להלחם בתספורות של הטייקונים. הקמנו את ועדת ששינסקי 2 לבחון מחדש את התגמולים על משאבי הטבע. העלינו את מס החברות ל-26.5%. העלינו את המס במסגרת החוק לעידוד השקעות הון. העלינו את המס על מוצרי היוקרה - ממכוניות ועד לסיגרים .קיצצנו 10% מהשכר של עצמנו - השרים והח"כים".

לפיד מציין גם כי הוא לא וויתר עדיין לוועדים הגדולים, ופנה גם לנושא החרדים: "בתי ספר שלא ילמדו לימודי ליב"ה יתוקצבו ב-35% בלבד. חוק נהרי בוטל. חסכון של 400 מיליון שקל לרשויות המקומיות. תקציב הישיבות קוצץ ב-450 מיליון שקל. 200 מיליון שקל יופנו להשמה לתעסוקה של חרדים שייצאו לעבודה.

בנוסף, לפיד חזר על משנתו באשר לאדם העובד, וציין כי "אינו כופר בזה שגם מעמד הביניים נפגע. הגזירות יעלו לריקי כהן 385 שקל לחודש, זה הרבה כסף, אבלו זו גם תעודת ביטוח מפני התרסקות. בתמורה לכסף הזה ריקי כהן יודעת שגם היא וגם בעלה לא יאבדו את מקום העבודה שלהם, שלא נקלע למצב של ספרד עם 32% אבטלה, שבמקום זה היא חלק מכלכלה חזקה עם חזון ברור שאומר: האדם העובד במרכז.

"מה זה אומר חוץ ממילים גדולות? שלא נגענו בקרנות ההשתלמות, כי זו הקופה הקטנה של מעמד הביניים. תוספת של סייעות לגיל הרך - כי זה מעמד הביניים. העברנו את רפורמת שמים פתוחים - כי זה מעמד הביניים. נאחד את תאגידי המים ונוריד ב-5% את המחירים - כי זה מעמד הביניים. אנחנו מיישמים את המלצות ועדת המזון - גבינה צהובה תעלה פחות ונקניק יעלה פחות. הרכבת לכרמיאל וגם לבית שאן יגיעו - כי מעמד הביניים גר גם בפריפריה.

"ועדת השוויון בנטל - ישורת אחרונה. אנחנו מביאים מהפכה שממשלות נפלו בגללה ומרפאים פצע שדימם במרכז החברה הישראלית. ועוד המלצה: לכו תקראו את הפרק על המלחמה בהון השחור. שנה מעכשיו אנשים ירעדו לפני שהם יעלימו מס. מה עולה מכל מה שאמרתי עכשיו? שלקחנו משק שנקלע לצרות, ובזמן קצר להפליא שמנו אותו על המסלול. זה שיש טענות זה בסדר, אבל האנשים שמוחים נגדנו בחרו לעמוד ולצעוק. אנחנו בחרנו להיות בפנים ולעשות את העבודה", סיכם לפיד.

צרו איתנו קשר *5988