דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

האוצר רוצה שלוש רשתות סלולר אך ארדן טרם שוכנע

האם צפויה התנגשות בין משרד האוצר לארדן בעקבות העיכובים בהשקת הדור הרביעי בישראל? למרבה הצער שוב קורה שהאוצר מהווה קטליזטור לרפורמות בשוק התקשורת

חילוקי דעות בקרב משרדי הממשלה מעכבים החלטת המדינה לגבי האופן שבו יוקצו תדרי הדור הרביעי בסלולר וכמה רשתות סלולריות יהיו בישראל. אתמול נערכה פגישה בין אמיר לוי, הממונה על אגף התקציבים, שר התקשורת גלעד ארדן ואנשיו, עם פלאפון וסלקום, על מנת לנסות ולגבש עמדה מוסכמת שתאפשר פרסום מדיניות קוהרנטית לגבי שוק הסלולר.

פלאפון וסלקום באו על מנת לנסות ולשכנע, אולי בפעם האחרונה, את הממשלה, בדבר התועלות שינבעו מאישור להקמתו של מיזם להקמת רשת סלולרית מאוחדת ביניהן. מהפגישות עולה כי משרד האוצר ואנשי הדרג המקצועי במשרד התקשורת נחושים להתנגד לשיתוף הפעולה בין החברות, אך קשה היה להבין מהי עמדת ארדן שכן הוא רצה לאתגר את הדרג המקצועי ובכוונה הקשה עליהם על מנת לנסות ולזקק את ההתנגדות שלהם למיזם. נוכחים בדיון מסרו גרסאות הפוכות לגבי עמדתו של ארדן וחלק אמרו שניתן היה ללמוד משאלותיו שהוא דווקא עשוי לתמוך במודל של שתי רשתות (המיזם השני הוא של פרטנר והוט מובייל) ואילו אחרים טענו שהוא לא גיבש החלטה סופית בעניין ושבסופו של דבר הוא יילך למודל של שלוש רשתות כפי שרוצים באוצר ובדרג המקצועי במשרד התקשורת.

מי שמוביל עמדה לשלוש רשתות משותפות הוא הרן לבאות, סמנכ״ל כלכלה במשרד התקשורת ומנכ״ל המשרד אבי ברגר.

לעמדה של משרד התקשורת והאוצר יש השפעה מוגבלת שכן בסופו של דבר מי שיכריע בעניין הוא הממונה על ההגבלים העסקיים דיויד גילה. רשות ההגבלים אינה מתלהבת מהמודל של שתי רשתות סלולריות משותפות ועל פי כל הערכות היא לא תאפשר שיתוף פעולה בין פלאפון וסלקום. יחד עם זאת הרשות ממלאת פיה מים כך שיוצא שכל מוסדות המדינה אינם מצליחים לסנכרן ביניהם עמדה קוהרנטית ומגובשת לטובת הדור הרביעי ומי שיוצא ניזוק מכל הבלגן הזה הוא הציבור, החברות הסלולריות והמדינה בכללותה.

שוק הסלולר נמצא באחד מרגעי החושך הרגולטורי הכבדים ביותר אי פעם. בגלל מדיניות כושלת של משרד התקשורת, בגלל חוסר תיאום בין המשרדים, ובגלל מחדלים ניהוליים קשים ביותר, מפגרת מדינת ישראל אחר רוב העולם בהטמעת הדור הרביעי. הכישלון בקבלת ההחלטות צורם במיוחד לאור השינויים שעבר השוק בתקופת כהונתו של שר התקשורת הקודם משה כחלון, ולנוכח העובדה שמאז שעזב את משרד התקשורת, המשרד הידרדר בכל היבט של פעילותו.

שלחו לי למייל את הדברים הכי החשובים שקרו השבוע בהייטק
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות