לאחר הפיגוע: מגעים לחידוש המו"מ עם הפלסטינים

המאמצים לחידוש שיחות המו"מ בין ישראל לפלסטינים יימשכו היום, זאת לאחר הפסקה בת 48 שעות לרגל חג הפסח, במהלכו אירע פיגוע הירי סמוך לחברון, בו נהרג סנ"צ ברוך מזרחי ז"ל

המאמצים לחידוש המגעים מתחדשים: לאחר הפסקה יזומה לרגל חג הפסח, יימשכו היום (ד') המאמצים לחידוש המו"מ המדיני בין ישראל לפלסטינים - זאת לאחר המשבר שפרץ בשיחות בשבוע שעבר, ועל רקע פיגוע הירי בליל הסדר, בו נרצח סנ"צ ברוך מזרחי ז"ל מירי צלף לעבר מכוניתו.

שרת המשפטים והממונה על המו"מ המדיני, ציפי לבני, תיפגש היום עם ראש צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת והמתווך האמריקני מרטין אינדיק, והשלושה ישובו וינסו לגבש מתווה מוסכם לחידוש השיחות בין ישראל לפלסטינים - והארכתם אל מעבר לתאריך היעד הראשוני שנקבע, 29 באפריל.

במסגרת השיחות תידון גם העסקה האפשרית לשחרור אסירים פלסטינים במסגרת הפעימה הרביעית, שטרם בוצעה, בהם גם ערבים-ישראלים - זאת בתמורה להארכת המשא ומתן עד לתחילת 2015, הקפאת ההליכים בהם נקטו הפלסטינים באו"ם וככל הנראה גם שחרורו של המרגל היהודי הכלוא בארה"ב קרוב ל-30 שנה, ג'ונתן פולארד.

השיחות לחידוש המגעים בין הצדדים ייערכו על רקע האיומים שהשמיע בשבוע האחרון יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, שהתריע כי אם ישוחררו אסירים ערבים-ישראלים, מפלגתו תפרוש מהקואליציה. "הבית היהודי תפרוש אם יהיה שחרור של מרצחים ערבים-ישראלים", חידד בתחילת השבוע בנט את האיום שהשמיע וגרר את הקואליציה לסחרור מדיני ופוליטי. "כל הסיעה התייצבה מאחורי ההחלטה שקיבלנו, כי הגיע הזמן לשים קו אדום לתופעה הזו של שחרור מחבלים".

לדברי בנט, לא חייבים ללכת לבחירות - והוא עצמו אינו מעוניין בבחירות - אבל נדמה שאין ברירה, אלא לאיים כדי לעצור את מהלך השחרור: "הכדור נמצא בידיו של ראש הממשלה", הבהיר. "הוא היה צריך להגיד 'עד כאן' ומלכתחילה להבהיר שיסרב לשחרר ערבים-ישראלים רוצחים. שאבו-מאזן יביא לשחרורם של רוצחים ישראלים? מי ראש הממשלה שלהם - נתניהו או אבו-מאזן? המשמעות של שחרורם הוא שנצא לקניות בסופר בחדרה, שם אנחנו יכולים להיתקל במחבל משוחרר שרצח 3 טירונים בשנתם עם גרזן. לא ניתן לדבר הזה לקרות".

בתוך כך, תיפגש היום משלחת של חברי כנסת ישראלים עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן ברמאללה, וידונו עמו במשבר במשא-ומתן ובאפשרויות העומדות בפני הצדדים. בין הח"כים שצפויים לפגוש היום את יו"ר הרשות: אלעזר שטרן (התנועה), יצחק כהן (ש"ס), תמר זנדברג (מרצ), ניצן הורוביץ (מרצ), עומר בר-לב (עבודה), מיכל בירן (עבודה) ונחמן שי (עבודה).

צרו איתנו קשר *5988