שמעון פרס: "בחופש אני אמות משיעמום"

פרס בראיון לחדשות 2: "אני לא מבין למה אנשים כל-כך עייפים. אותי חופש לא מעניין"

שמעון פרס / צילום: תמר מצפי
שמעון פרס / צילום: תמר מצפי

בזמן ביקורו בארה"ב בפעם האחרונה בתפקידו כנשיא המדינה העניק שמעון פרס ריאיון לחדשות 2, התייחס לסוגיות המדיניות שעל הפרק, סרב לאבד תקווה והבטיח כי אין לו כל כוונה לצאת לחופש.

בתשובה לשאלה כיצד על יו"ר הרשות הפלסטינית לאור החטיפה וממשלת האחדות עם חמאס השיב פרס: "אני לא יועץ של אבו מאזן". הוא קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו להיפגש עם יו"ר הרשות ולדבר. "אבו מאזן אמר שיעשה הכל כדי למצוא את החטופים וצריך לנצל את זה", הדגיש.

גם בסוף הקריירה כנשיא מסרב פרס לאבד תקווה באפשרות להסכם ורואה באבו מאזן פרטנר. "יש לו דעות משלו וצריך להתווכח איתו אם אתה חושב שהן לא נכונות", ציין הנשיא היוצא והזכיר: "הרבה מאוד פעמים הוא קיבל את דעותינו בנושא המרכזי של פליטים, למשל, כמו גם בפורמולה הערבית. משא ומתן זה חיפוש מכנה משותף במקום שאיננו. היתרון הוא שמחפשים יחד".

הנשיא הציג כדוגמה את הסכם אוסלו להישגים אליהם יכול להביא תהליך של משא ומתן. "תאר לך שלא היינו חותמים באוסלו? הם כולם היו ארגון טרוריסטי היה מחנה ערבי מאוחד בעד טרור והשמדת ישראל. אחרי אוסלו יש שני מחנות אחד בעד שלום".

"אני עוד שר: 'לא אבדה תקוותנו'"

החלום של השלום עדיין לא חלף מבחינתו. "אני שר: 'עוד לא אבדה תקוותנו', אתה רוצה לשיר אחרת, תשיר אחרת". גם בנשיא ארה"ב הוא שם את מבטחו. "אובמה מסוגל להביא לשלום", הצהיר. "אין ספק שהוא מסוגל ואני חושב שהוא רוצה. יש לי ויכוח על הדרכים איך עושים את זה".

הוא התייחס עוד לדיווחים על החרם האירופי ההולך וגדל והביע את דאגתו. "אני חושש מזה", אמר. "צריך לקרוא את כל הניירות. האיחוד אמר לנו ולפלסטינים - אם תעשו שלום אתם תצטרפו לאיחוד כמו נורווגיה. זה דבר עצום. אתה יכול להתעלם ולא להתעלם".

לקראת סיומו של הביקור הוא בעיקר יוצא נרגש מהיחס של ארה"ב לישראל. "באים מאות סנטורים מהקונגרס מדברים בכזה חום על ישראל זה הדבר הכי מרגש", סיפר. "אני אדם מפוכח ויודע מה זה מדליה המדליה הייתה הזדמנות של אמריקה לשפוך חום ולתת תמיכה לישראל. הרגע הכי מרגש היה כשהמקהלה של המרינס שרה את התקווה. זה היה צירוף מרגש".

למרות שדרכו בבית הנשיא מגיעה אל סיומה, פרס מבטיח כי הוא לא יוצא לחופש. "אני לא חושש מהיום שאחרי הנשיאות", אמר. יש לי לו"ז בחוט השדרה ובחיי היומיום. אני יודע מה אני הולך לעשות. מי שחושש שיילך לחופש. אותי חופש לא מעניין אני יותר אוהב לעבוד מאשר לנוח. אני לא מבין מה אנשים כל-כך עייפים. אני אמות משיעמום בחופש".

צרו איתנו קשר *5988