ארדואן ממשיך במתקפה: "ישראל ברברית יותר מהיטלר"

ראש ממשלת טורקיה: "הישראלים מקללים את היטלר השכם וערב. אבל כשזה מגיע לברבריות הם גרועים ממנו" ■ נשיא טורקיה עבדוללה גול: "המתקפה של ישראל בעזה והרג האזרחים חסר הרחמים שמים את חזון האזור בסכנה"

רג'פ טייפ ארדואן / צלם: רויטרס
רג'פ טייפ ארדואן / צלם: רויטרס

לאחר שהשווה את דעותיה של ח"כ איילת שקד לאלה של היטלר, ממשיך ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן במתקפה נגד ישראל על רקע המבצע הצבאי בעזה. "הישראלים מקללים את היטלר השכם וערב. אבל כשזה מגיע לברבריות הם גרועים ממנו", אמר ארדואן בנאום שנשא אמש בעצרת בחירות בעיר אורדו.

לדברי ראש הממשלה הטורקי, ישראל משתמשת באש חסרת פרופורציות בעזה, וכי מצבע "צוק איתן" מכשיל את האפשרות לשיקום היחסים בין ישראל וטורקיה.

במהלך הלילה שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בעניין פעולת צה"ל בעזה. בשיחה התייחס נתניהו לדבריו של ארדואן ואמר כי אמירותיו האנטישמיות מחללות את זכר השואה.

הדברים של ארדואן מאתמול מגיעים לאחר שבשבוע שעבר הוא השווה את דעותיה של ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) לאלה של היטלר. לפי ציטוטים שהתפרסמו בכלי התקשורת בטורקיה, ארדואן התייחס לפוסט שפרסמה שקד בפייסבוק שבוע קודם לכן, שבו ציטטה מאמר של העיתונאי המנוח אורי אליצור. ראש הממשלה הטורקי תהה בפני חברי מפלגתו: "ומה ההבדל בין האישיות שלה לאישיות של היטלר?". הוא לא נקב בשמה של שקד, אלא התייחס אליה בתור "גברת אחת מישראל". לפי ח"כ שקד, "המאמר נגנז לפני 12 שנה, אך רלוונטי היום כמו שהיה רלוונטי אז". המאמר שותף כ-5,000 פעמים, וזכה לתגובות מעורבות.

לא רק ישראל נכללה במתקפה הנוכחית של ארדואן. באופן נדיר, השתלח ראש ממשלת טורקיה גם בארה"ב כשאמר: "יש גורמים בארצות הברית ששואלים למה ראש הממשלה משתמש בהשוואות להיטלר. ומה זה עניינם אם אנחנו מדברים על היטלר או לא? אתם אמריקה, מה הקשר שלכם להיטלר?". מדובר כאמור בהתבטאות נדירה, המגיעה לאחר ביקור שערך ארדואן שם באחרונה במהלכו ביקש מארה"ב להסגיר לידי טורקיה את מי שהוא מחשיב לאויבו המושבע, המטיף פתהוללה גולן, מי שלדברי ארדואן תכנן מזימות נגד שלטונו.

גם נשיא טורקיה, עבדוללה גול, הצטרף אתמול לדבריו של ארדואן. "לא רק מר ארדואן, אלא כולנו, העם הטורקי מגנה את התקפות ישראל", אמר גול במסיבת עיתונאים. "המתקפה האחרונה של ישראל והרג האזרחים חסר הרחמים לעיני העולם שמים את חזון האזור בסכנה. זוהי משאלתנו שהעולם יראה את כל זה". גול העדיף שלא להתייחס להמשך היחסים הצבאיים או הפוליטיים בין שתי המדינות.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988