המגיפה לא עוצרת: יותר מ-4,000 בני אדם מתו מאבולה

ארגון הבריאות העולמי מסר כי מניין ההרוגים מהנגיף הקטלני עומד על 4,033 מתוך 8,376 מקרי הידבקות, מרביתם במערב אפריקה, שם התפרצה המחלה בחודש מארס האחרון

צוות רפואי מעביר אוכל לחולה אבולה בסיירה לאון / צילום: רויטרס
צוות רפואי מעביר אוכל לחולה אבולה בסיירה לאון / צילום: רויטרס

המגיפה לא נבלמת: מספר המתים בהתפרצות נגיף האבולה עומד על 4,033 - כך דיווח הערב (ו') ארגון הבריאות העולמי. על פי הנתונים, עד כה חלו 8,376 איש במחלה הקטלנית שמשתוללת במערב אפריקה, וכמעט מחצית מהם מתו, בעיקר בליבריה, בסיירה לאון ובגינאה, שם פרצה בחודש מארס האחרון. הנתונים האחרונים כוללים גם את תומס דנקן, אזרח ליבריה שאובחן כחולה באבולה על אדמת ארצות הברית, שם מת ביום רביעי האחרון.

זאת, על רקע סירובם של חברי הפרלמנט של ליבריה, שנפגעה בצורה הקשה ביותר מהנגיף, להעניק לנשיאה אלן ג'ונסון סירליף סמכויות נוספות שיסייעו לה לעצור את התפשטות האבולה. סירליף כבר הכריזה על מצב חירום במדינה, המאפשר לה להטיל סגר על מוקדי הנגיף, אך בוהופאל צ'יימברס, אחד מחברי הפרלמנט, הזהיר כי העברת סמכויות נוספות עלולה להפוך את ליבריה ל"מדינת משטרה". 2,316 בני אדם - יותר ממחצית ממספר הקורבנות - מתו במדינה המערב-אפריקנית.

בתוך כך, גם באירופה גובר החשש מפני התפשטות המחלה בשטחה. אתמול מת אזרח בריטניה מת במקדוניה, ככל הנראה בשל הנגיף. החולה אושפז בבית החולים למחלות זיהומיות בבירה סקופיה, שם דיווחו הרופאים לכלי התקשורת המקומיים כי הוא הראה סימפטומים שמתאימים לנגיף הקטלני, על אף שטרם הגיעו התוצאות הסופיות של הבדיקות לגביו. לדבריהם, כשהגיע לבית החולים הוא לא יכול היה לתקשר ומת זמן קצר לאחר מכן. הגורם הוסיף כי יש אזרח בריטי נוסף שהראה סימפטומים של הנגיף. "אנחנו מודעים לשני דיווחים ובודקים אותם בדחיפות", נמסר ממשרד החוץ בבריטניה.

כמו כן, בבריטניה הוחלט לנקוט אמצעי זהירות נוספים. לפיכך, בשדות התעופה היתרו וגטוויק ובמסוף רכבת ה"יורוסטאר" שבמדינה, יחלו לערוך תשאולים ובדיקות עבור הבאים מה"אזורים הנגועים" במחלה. הרחבת הבדיקות מגיעה אחרי שדובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, הודיע ביום רביעי כי יחלו לערוך בדיקות מורחבות לאבולה בשדות התעופה בחמש מדינות בארצות הברית עבור הנוחתים מסיירה לאון, ליבריה וגינאה. שדות התעופה שבהם ייערכו בדיקות נוספות, הם שדה התעופה על שם קנדי ושדה התעופה ניוארק שבניו יורק, שדה התעופה דאלס שבוושינגטון, שדה התעופה באטלנטה ודה התעופה או'הייר בשיקגו.

לדבריו של ארנסט בממשל בטוחים ביעילות האמצעים האלה ובטוחים שהם "סייעו במניעת התפרצות המגיפה בארה"ב". במהלך הבדיקות יבצעו הרשויות בדיקת חום והנוחתים ימלאו שאלון רפואי שיצר המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית (CDC).

צרו איתנו קשר *5988