הממשלה שוקלת להוזיל דירות ב-20% באופן רטרואקטיבי

יוג'ין קנדל חושף "רעיון מהפכני": אנחנו שוקלים לאפשר לקבלנים שזכו במכרזים רגילים להמיר אותם למכרזי מחיר מטרה ■ משרד הבינוי מבטיח: 2,100 דירות בראש העין במיליון שקל, 1,200 דירות במודיעין ב-1.2 מ' ש'

"מחיר מטרה זה מהלך שיכול להביא שפיות לשוק ולתת לכולם אופק ו-ודאות. המטרה של התוכנית היא לתת מענה מהיר יותר מהתוכניות הממשלתית להגדלת ההיצע כדי להשפיע על הציפיות בשוק ולהשפיע על שווי המשקל של המחירים" - כך אמר היום (ג') יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, בכנס מקצועי של משרד הבינוי ורשות מקרקעי ישראל שעסק בתוכנית מחיר מטרה.

עוד חשף קנדל בכנס כי נבחנת היום האפשרות לאפשר ליזמים שרכשו קרקע מהמדינה במחיר מלא לפני יציאתה של תוכנית מחיר מטרה, להמיר את המכרזים ולקבל מהמדינה החזר כספי.

"מה שעבר אתמול במועצה לא מספיק", אמר קנדל. "אפשר להגדיל משמעותית את התוכנית ולשווק יותר כדי לתת השפעה גדולה יותר על השוק ועל הציפיות. ויש עוד רעיון נוסף שאנחנו עכשיו בוחנים, והוא קצת מהפכני. הרבה אומרים שהיינו צריכים להתחיל לפני שנה עם מחיר מטרה והיינו היום במצב טוב יותר. ואולי אפשר לעשות את זה, יש מחשבה להקצות סכום כסף מסוים ולהגיד למי שזכה במכרזים בעבר, במקומות בהם יצאו מכרזי מחיר מטרה, אם אתם רוצים להשתתף במחיר מטרה וכבר רכשתם קרקע, אנחנו מוכנים לעזור לכם קצת ולתת החזר עבור הקרקע שרכשתם".

קנדל המשיך ודיבר על ההיגיון שמאחורי התוכנית: "דירה זה גם נכס פיננסי. הערך תלוי בציפיות. אם אומרים שעוד חצי שנה יעלה, זה יעלה כבר היום. וזה שוק הדיור בישראל. אנחנו רוצים לעשות מהלך שיוביל לכך שאנשים יבינו שהם יכולים לרכוש דירה במחיר נמוך יותר. כדי לתאם ציפיות ולהגיד לציבור שיש קרקעות, ויהיו מכרזים ובמקביל להתגבר על קשיחות המחירים. המחיר שאנחנו מניחים עכשיו בשוק באמצעות מחיר מטרה אמורים להגיד לציבור שזה מחירי שיווי המשקל בשוק. אנחנו מנצלים את כח השוק של הממשלה היכן שיש קרקע נרחבת. מחיר חדש, יגרום גם למוכרים לשנות את נקודת היחס ממה שקורה היום בשוק, שהם משווים בכמה מכר הדירה השכן".

קנדל התייחס גם לטענות כי מחיר מטרה הוא אותו הדבר כמו מחיר למשתכן, מכרזים שמשרד הבינוי החליט לבטל לפני כשנה ואמר: "מחיר מטרה שונה לחלוטין ממחיר למשתכן. במחיר למשתכן נתנו סובסידיה ומחיר מטרה לא נותן. המטרה היא להוריד מחירי הדיור כשיווי משקל. לא לקבוצה זו או אחרת ולא כסובסידיה. אם נצליח, ואני בטוח שנצליח, אנחנו מונעים מאנשים לשלם מחיר גבוה מידיי על דירות. וזה אמור להשפיע על כל השוק. אפשר לתת העדפה מסיימת לחסרי דירה, אין עם זה בעיה. כי זה עניין של טיימינג, יש אנשים שיכולים לדחות את הרכישה, אבל אסור להגביל את התוכנית רק לאוכלוסייה אחת כי זה יכשיל התוכנית. כי אז לא ישנה את כל הצפיות בשוק".

נציין כי עמדתו של קנדל כי אין להעניק עדיפות לקבוצה זו או אחרת, וזאת במטרה להשפיע על כל השוק, מנוגדת לעמדת האוצר שטען בשבוע שעבר כי לאחר שאין מע"מ אפס צריכה התוכנית להיות מיועדת רק לרוכשי דירה ראשונה. מאוחר יותר גובשו הסכמות לגבי 30% למשפרי דיור ו-70% לרוכשי דירה ראשונה.

כמה דירות מוזלות יהיו?

עוד נחשף בכנס, שפירט בפעם הראשונה את הדגשים החדשים של תוכנית מחיר מטרה, כי למרות שנקבע כי הקבלנים לא יוכלו לערוך שידרוגים בדירות המוזלות כדי שלא יוכלו לגבות על כך תשלום נוסף מהרוכשים, במעמד הרכישה ניתן יהיה לערוך מסויימים בדירה אך ללא גביית תשלום נוסף.

2,100 דירות בראש העין במיליון שקל, 1,200 דירות במודיעין ב-1.2 מ' ש'

בהמשך הכנס הציג מנהל אגף השיווק במשרד הבינוי, בני דרייפוס, את המקומות בראשונים בהם מתעתד המשרד לפרסם מכרזים מסוג מחיר מטרה. על פי הנתונים של דרייפוס, בראש העין ישווקו מכרזים לכ-3,000 יחידות דיור, מתוכן כ-2,100 יחידות דיור מוזלות (70% מסך הדירות). על פי התחשיב שנערך במשרד הבינוי, המחיר למ"ר היום בשוק החופשי עומד על כ-13 אלף שקל למ"ר (1.3 מיליון שקל לדירת 100 מ"ר) כאשר דירות מוזלות במסגרת מחיר מטרה יוכלו להימכר סביב כ-10.4 אלף שקל למ"ר (1.04 מיליון שקל לדירת 100 מ"ר).

מכרז נוסף שבכוונת משרד הבינוי לפרסם בקרוב יהיה במודיעין-מכבים-רעות שעתיד לכלול כ-1,500 יחידות דיור. על פי מכרז מחיר מטרה שיתפרסם, 80% מהדירות אמורות להיות דירות מוזלות כ-1,200 דירות. גם כאן ערכו במשרד הבינוי תחשיב שהוביל אותם לקבוע כי מחיר השוק היום בעיר עומד על כ-15 אלף שקל למ"ר (1.5 מיליון שקל לדירת 100 מ"ר) בעוד המחיר המופחת יעמוד על כ-12 אלף שקל למ"ר (1.2 מיליון שקל לדירת 100 מ"ר).

חשוב לציין כי מדובר בתחשיבים בלבד מהסיבה הפשוטה שמדובר בהליך מכרזי והמחירים המופחתים ייקבעו בפועל רק לאחר שתיקבע ההצעה הזוכה בכל אחד מהמכרזים. עוד נציין כי השונות בין היקף הדירות המוזלות בין שתי הערים האמורות, מודיעין וראש העין, נובע מכך שבראש העין נחתם הסכם גג מול המדינה מה שמעמיס על עלות הקרקע עוד הוצאות, לכן מראש נקבע ששם יעמוד מספר הדירות המוזלות מסך כל הדירות על 70% ולא על 80% כפי שנקבע במודיעין.

על הקרקע עליה מתמודדים הקבלים לא יקבע מחיר מינימום ויהיו צריכות להיות לפחות שתי הצעות כדי לקבוע זוכה. כדי למנוע כישלון מכרזים ולמנוע את הצורך בלפרסם מכרז נוסף, מה שיעכב את המכרזים, נקבע כי אם המציעים יבחרו להציע אפס על הקרקע, תיערך התמחרות בינן המציעים אפס לגבי מספר יחידות הדיור המוזלות שהם יכולים, על פי התחשיב הכלכלי שעשו, למכור במסגרת הפרויקט.

מי שיציע את מספר הדירות הגבוה ביותר יזכה. באם יגיע מספר זה ללמטה מ-50% דירות מוזלות יבוטל המכרז. נדגיש כי בכל מצב, אם תוגש הצעה כספית על הקרקע בהתאם למכרז, היא תהיה זו שתזכה.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988