דיווח: אחד החשודים בטבח בפריז הסגיר עצמו למשטרה

על פי הדיווח של סוכנות הידיעות AP, שני חשודים עדיין חופשיים, והמשטרה הצרפתית פרסמה את שמותיהם ותמונותיהם: שריף וסעיד קואצ'י ■ 12 בני אדם נהרגו בטבח במערכת המגזין הסאטירי "שארלי הבדו"

פיגוע בעיתון "שרלי הבדו" - פריז / צלם: רויטרס
פיגוע בעיתון "שרלי הבדו" - פריז / צלם: רויטרס

סוכנות הידיעות AP דיווחה הבוקר (חמישי) כי אחד החשודים בטבח המזעזע במערכת העיתון הסאטירי "שרלי הבדו" בפריז הסגיר את עצמו לידי כוחות הביטחון, שממשיכים לסרוק אחר שני החשודים הנוספים. זהותם של השלושה פורסמה בכלי התקשורת במדינה.

חמיד מוראד הוא הצעיר בן ה-18 שנתפס. שריף קואשי בן ה-32 הורשע בשנת 2008 באשמת טרור, לאחר שסייע ללוחמים בעירק, ונידון ל-18 חודשים בכלא. לאחר שחרורו ככל הנראה לא זנח את דרכיו - ואף צירף לפעולות הטרור את אחיו, סעיד. משרד הפנים הצרפתי הכחיש את הדיווח, אך גורמים משטרתיים אישרו כי השוטרים "יודעים את מקומם וזהותם". גורמים במדינה בודקים את החשד כי השלושה אומנו בעבר על ידי ארגון דאע"ש, בשל האכזריות בה בוצע הרצח.

כ-3,000 שוטרים השתתפו בשעות האחרונות במצוד אחר החשודים. משטרת פריז אספה ראיות מתוך מכונית הסיטרואן השחורה ששימשה את הטרוריסטים ונמצאה נטושה ברובע ה-19.

"גם אני שארלי" - ההזדהות שסחפה את הרשת

למעלה ממאה אלף איש, בהם גם נציגים של הקהילה המוסלמית, יצאו אמש - עוד בטרם הדיווח על המעצר - לרחובותיה של בירת צרפת, הדליקו נרות וקראו להגנה על העיתונות וחופש הדיבור. ההמונים שיצאו לרחובות פריז הניפו את השלט שהפך לסיסמת המחאה - "גם אני שארלי" - משפט שהפך גם לתגית נפוצה (האשטג) בטוויטר.

אחד מ-12 ההרוגים הוא העורך והקריקטוריסט הראשי של העיתון סטפן שרבונייה. יחד עמו נהרגו שבעה עובדים נוספים של העיתון שנורו מטווח קצר, שני שוטרים ושני עוברי אורח. בין ההרוגים בפיגוע הטרור לפחות שלושה מעצבים גרפיים, שהיו אחראיים לחלק מהקריקטורות שפורסמו לאחרונה בעיתון ומתחו ביקורת על האיסלאם הקיצוני.

מחקירה ראשונית של הירי עולה כי העובדים נורו בתום ישיבת המערכת, כשלפחות 20 אנשים נפצעו, מהם ארבעה או חמישה במצב קשה. על פי ההערכות, המחבלים השתמשו גם ברימונים ובמטול אר.פי.ג'י לצד רובי קלצ'ניקוב כשפרצו למערכת "שרלי הבדו".

במהלך מנוסתם, ירו שניים מהחשודים בשוטר וביצעו בו וידאו הריגה. שוטר נוסף נהרג במהלך חילופי האש מחוץ לעיתון הסאטירי, שהרבה לבקר את הקיצונים המוסלמים. אחד היורים צעק "אללה אכבר!" בשעה שנורתה אש לעבר השוטרים. בסרטון נוסף נשמעים שניים מהמחבלים צועקים: "הרגנו את שרלי הבדו, נקמנו את נקמתו של מוחמד". עד ראייה הוסיף כי אחד התוקפים אמר: "אנחנו מאל קאעידה שבתימן".

מערכת העיתון נמצאת תחת אבטחה כבדה כבר שנים רבות, בשל קריקטורות פוגעניות שגררו איומים. זמן קצר לפני הפיגוע, צייצה מערכת העיתון קריקטורה של מנהיג ארגון דאע"ש, אבו בכר אל-בגדדי. בקריקטורה נכתב "מיטב האיחולים, ובמיוחד בריאות מאל-בגדדי".

לפני מספר ימים פורסמה קריקטורה של הנביא מוחמד שנתפסה כפוגענית. במקביל למרדף אחד היורים, במשטרה החלו גם בחקירת נסיבות הירי ובבדיקת הקשר בין הפרסומים האחרונים בחשבון הטוויטר לבין הירי.

ראש הממשלה מנואל וואלס עדכן כי האבטחה תוגברה במוקדי תחבורה מרכזיים, אתרים דתיים, גופי תקשורת נוספים ואתרים מסחריים. העיתון הדני "יילנדס-פוסטן", שעורר בעבר מחאות רבות בעקבות קריקטורות פוגעניות, הודיע לעובדיו על הגברת האבטחה לאחר הירי.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988