התוכנית הכלכלית של ש"ס: הטלת מסים על עשירים

אריה דרעי: "לא נכנס לממשלה שלא תעמוד בתנאים שלנו. הגיע הזמן לחלוקה צודקת ושיוויונית"

אריה דרעי / צילום: אוריה תדמור
אריה דרעי / צילום: אוריה תדמור

ש"ס מציעה: הרחבת המסים המוטלים על בעלי שכר גבוה במטרה לצמצם את בעיית העוני בישראל. יו"ר ש"ס, אריה דרעי, הציג היום (ב') את המצע הכלכלי של המפלגה במסגרתו גובשו אפשרויות נוספות להטלת מסים על בעלי הכנסות גבוהות מהממוצע.

על-פי התוכנית, תבוצע חלוקה מחדש של נקודות הזיכוי במס לפי רמת הכנסה, כך שיוספו נקודות סיכוי לבעלי משפחות עם ילד אחד או יותר ויקטנו נקודות הזיכוי לבעלי הכנסות גבוהות מעל 1.5 מהשכר הממוצע במשק. על-פי החישוב שעשו בש"ס, יביא המהלך לתוספת של מאות שקלים בשנה למשפחות מעוטות יכולת.

עוד מתכוונים במפלגה החרדית להוביל למהלך של שינוי מדרגות המס, לשינוי במדיניות קצבאות הילדים ולהעלאת המס על רווחים משוק ההון. "לא נכנס לממשלה שלא תעמוד בתנאים שלנו, הגיע הזמן לחלוקה צודקת ושיוויונית", אמר דרעי.

בש"ס מציעים להגדיל את סל מוצרי היוקרה מעבר לחוק כיום ולכלול בו ביגוד, מסעדות שף, כלי בישול יוקרתיים, מוצרי מזון כגון גבינות מיוחדות, מעדנים, בתי ספר פרטיים, מכללות יוקרה ותכשיטים. התוכנית כוללת גם עדכון מס רכבי היוקרה והורדת הרף ל-150אלף שקל, וכן הוספת מס יוקרה לאגרת רישוי. במקביל מתכוונים בש"ס לקדם ביטול או הקטנת פטור ממס שבח לדירות וכן הקטנת מדרגות המס על דירות למחירים נמוכים יותר והעלאת המס על דירות להשקעה ע"י מיסוי שכירות.

סעיפים אחרים של התוכנית הכלכלית עוסקים בהעלאת המס על תיירות נכנסת והקטנת הטבות המס, העלאת מס על פירות וירקות, משקי-בית עניים ממעיטים ברכישות וביטול מע"מ על מוצרי בסיס הנמצאים בפיקוח.

בנוסף גובשו צעדים לביטול או להקטנת הטבות במס בתקציב 2015 לחברות, הגדלת גביית "רווחים כלואים", הקטנת הטבת המס לחברות כמו טבע כיל ואינטל, העלאת המס על שוק ההון וביטול הטבות לקופות גמל ופנסיה, ביטול תאגידי המים "המפלצתיים" ומיסוי על ענף היהלומים אשר נהנה ממיסוי אפסי.

עוד מציעים בש"ס הקצאה של 7.5% לדיור ציבורי והגדלת הפשרות הקרקעות לבניה, ביטול מע"מ על מוצרי צריכה בסיסים במטרה להקל על השכבות החלשות והעלאת שכר המינימום ל-30 שקלים לשעה.

במצע המפלגה נכתב כי "לדעתנו צמצום הפטורים ולו במעט בעיקר בתחום השכרת דירות מגורים המוערך ב-1.15 מיליארד שקל, פנסיה (הפקדה וצבירה בניכוי משיכה) המוערך ב- 40 מיליארד שקל, קרנות השתלמות (הפקדה וצבירה) מוערך ב 4.26 מיליארד שקל, המשך הגבייה של 'הרווחים הכלואים' והקטנת הטבות המס לחברות גם אם בשיעור נמוך, יכול להכניס מאות מיליוני שקלים נוספים לקופת המדינה אשר יכולים להיות מופנים למענקים וסובסידיות למשקי-בית עניים, ובעיקר עם ילדים".

התוכנית הוכנה על-ידי אנשי המפלגה בשיתוף כלכלנים ומועצה חברתית - חילונית שהוקמה לצורך כך במיוחד וחברים בה שש נשים ושישה גברים: שירה אוחיון, ד"ר שלי אלקיים, דנה שמסיאן, אורית קקון-ביטון, אפרת שני-שטרית, אלונה אלוז, אבי מוטהדה, אלי ברקת, בני נוריאלי, רזיאל נהרי, אלברט סוויסה ואופיר טובול.

צרו איתנו קשר *5988