הדולר היציג התחזק קלות בעוד האירו נחלש ב-0.6% ל-4.23 ש'

הדולר היציג התחזק בפחות מ-0.1% לרמה של 4.019 שקלים ומנגד האירו נחלש בכ-0.6% ■ בעולם מתחזק האירו בכ-0.6% ל-1.054 דולרים לאירו ■ מדד המחירים לצרכן לחודש פברואר הפתיע כשהצביע על ירידה של 0.7%

דולר / צלם: רויטרס
דולר / צלם: רויטרס

הדולר היצי המשיך להתחזק היום (ב') מול השקל, לאחר פרסום מדד המחירים לצרכן אתמול, שהפתיע וירד ב-0.7% בפברואר.

הדולר התחזק בפחות מ-0.1% לרמה של 4.019 שקלים, ומנגד האירו היציג נחלש בכ-0.6% ל-4.238 שקלים. בעולם מתחזק האירו בכ-0.6% ל-1.06 דולרים לאירו.

האירו יגיע לשוויון מול הדולר במהלך 6 החודשים הקרובים, כלומר תוך חצי שנה לכל היותר אירו אחד יהיה שוה דולר אחד. כך עולה מסקירה חדשה שפרסם בנק ההשקעות גולדמן זאקס. אך התחזית המדהימה באמת של גולדמן זאקס אינה לטווח הקצר אלא לטווח הארוך יותר. האנליסטים מעריכים שהאירו יהיה שווה ל-80 סנט בלבד עד סוף שנת 2017, כשנה אחרי שהבנק המרכזי האירופי צפוי לסיים את תוכנית ההקלה הכמותית שלו במסגרתה הוא רוכש 60 מיליארד אירו מדי חודש.

ועדת השוק הפתוח של הפד תתכנס בימים שלישי ורביעי ותפרסם את החלטת הריבית ביום רביעי. מאז פרסום דוח התעסוקה לחודש פברואר בארה"ב לפני יותר משבוע, עלו הסיכויים להעלאת הריבית בארה"ב בספטמבר, מה שהכביד על השווקים. המשקיעים יעקבו מקרוב אחר הודעת הריבית שיפרסם השבוע הפד וילמדו ממנה מה דעתו של הבנק המרכזי על הכלכלה ועל מועד העלאת הריבית.

איציק נוי, מנכ"ל קבוצת ההשקעות הבינלאומית Smart Capital: "הורדת הריבית של בנק ישראל הוכיחה עצמה כאשר השער האפקטיבי של השקל מול המטבעות העיקריים בעולם מתקרב לשפל של הקיץ האחרון. אי לכך, אנו צופים ששער הריבית בטווח הקצר, יישאר ברמתו הנוכחית ובנק ישראל יפנה את מאמציו לטיפול בדיפלציה בדרכים חדשות לאחר שמדד המחירים אמש, פספס את התחזיות, בעיקר בעקבות ירידת מחירי החשמל (הוזלה של 10%) וקריסת מחירי הנפט. כאשר קביעת שער תקרה הוכיחה עצמה כלא אפקטיבית (שוויץ), ד"ר פלוג תיפנה לכלים אחרים בארגז הכלים האוניטארים שלה. אנו צופים הקלה כמותית נוסח ארה"ב בכדי לתמוך בהחזרת האינפלציה לטווח היעד ולהאצת הפעילות הכלכלית במשק הישראלי".

במחלקת המחקר של FXCM ישראל מציינים הבוקר: "לאחר הפריצה המוחצת בשבוע שעבר מעל רמת 4, הדולר-שקל ממשיך להתבסס מעל המחסום הפסיכולוגי, שכעת מהווה תמיכה ובסיס שממנו יכול הצמד להמשיך ולטפס מעלה. היעד הבא הוא 4.05, הרמה שבה נבלם הצמד בשבוע שעבר, ולאחר מכן 4.07, השיא של אוגוסט 2012. אין ספק שבגבהים הפסיכולוגיים הללו התנודתיות גבוהה למדי, והסוחרים עדיין לא התרגלו להחלפת הקידומת. אם אכן הצמד יצליח להתבסס מעל הרמה העגולה של 4 שקלים לדולר, הדבר יפתח פתח למהלך נרחב כלפי מעלה. בזירה המקומית, ייתכן כי הבחירות השבוע יכבידו על השקל. לפחות על פי הסקרים, נראה כי יהיה קושי להרכיב קואליציה יציבה, מה שצפוי לפגוע באמון השווקים בהנהגה בישראל. בתוך כך, לא נראה שהשוק "רוצה" בניצחונו של צד כזה או אחר. אין הבדלים כלכליים מובהקים בין המפלגות המובילות, ובלאו הכי כל קואליציה תחבר מפלגות בעלות אג'נדה שונה, מה שיטשטש את הקו הכלכלי של הממשלה הבאה".

איילת ניר, כלכלנית ראשית בבית ההשקעות "יצירות", מציינת כי מדד חודש פברואר שהושפע בחוזקה מהפחתת תעריף החשמל, מעדכון תקופתי במחירי הסלולר ומהירידה במחיר הבנזין לכלי הרכב, הינו המדד השלילי האחרון, שכן מדדי החודשים הקרובים צפויים להיות חיוביים, ולהתחיל ולמשוך את האינפלציה מרמתה הנמוכה והשלילית כלפי מעלה. מדדים אלו יושפעו מסדרה של גורמים עונתיים, אך גם מהשפעה בפיגור של הפיחות המצטבר בשער השקל/דולר.

מברק בית השקעות נמסר כי מדד המחירים לצרכן שירד בפברואר בשיעור של 0.7% לעומת הצפי בשוק שהיה לירידה של 0.6%-0.5%, מעיד כי אנחנו נמצאים בסביבה דיפלציונית עם אינפלציה שלילית של 1% ב-12 החודשים האחרונים. הנתון צפוי להוביל לעלייה במחירי השחרים ולירידה במחירי אגרות החוב הממשלתיות הצמודות הקצרות, אך יתכן שנראה עלייה בממשלתיות הצמודות בעלות המח"מ הארוך, שמתנהגות במצב כזה בדומה לשחרים (האינפלציה משפיעה עליהן פחות).

למעשה, מגמת העליות בשוק האג"ח הממשלתי עדיין לא נגמרה. כולם חשבו שכבר יהיה קשה להרוויח בשוק האג"ח הממשלתי, אבל כרגיל הכלכלה הפתיעה והדיפלציה מביאה את השווקים הפיננסים למצבי קיצון שלא חווינו כמוהם שנים, אם בכלל. שוק המניות המקומי יותר רגיש כרגע לתוצאות הבחירות ולמה שיקרה מחר מעבר לים, מאשר לנתון המדד. אנו לא מצפים שבנק ישראל יוריד את הריבית גם בחודש הקרוב לרמה אפסית או שלילית, מכיוון שהעדכון האחרון שהיה בנתון התמ"ג אמנם הצביע על ירידה בפעילות הכלכלית במשק, אך גם על שיפור בצריכה הפרטית. בחודשים הבאים נתוני המאקרו הם שישפיעו על החלטות הריבית של בנק ישראל, מציינים בברק.

דודי קטש, מנכ"ל תמיר פישמן קרנות נאמנות, מציין כי נתון המדד רק מצדיק את פעולת בנק ישראל אשר הפחית את הריבית לשפל של 0.1% בלבד. נראה כי בנק ישראל יצטרך להוסיף ולפעול בכדי לעודד את הצמיחה במשק וכי שימוש רק בכלי הריבית אינו מספיק. מחירי הנפט ממשיכים בצניחה אשר אמורים להוסיף להחמיר את נתוני האינפלציה הנמוכים בחודשים הקרובים.