פוטנציאל: "סטארט-אפים מטורקיה שוקלים שת"פ עם ישראל"

היזם הטורקי שאדאש אונן, שביקר בשבוע שעבר בישראל במסגרת תחרות בינלאומית, מאמין שלאור צמיחת הסטארט-אפים בטורקיה, יש מקום לשיתופי-פעולה עם ישראל ■ "הסטארט-אפים הטכנולוגיים יכולים להיות גשר"

שאדאש אונן / צילום: יחצ
שאדאש אונן / צילום: יחצ

רחת לוקום, אנטליה ו"אקספרס של חצות". יש לא מעט אסוציאציות שצפות בראש כאשר חושבים על טורקיה, שלרובן אין קשר לטכנולוגיה. המדינה שמנהיג ארדואן מנסה בשנים האחרונות לפתח סצנת היי-טק. שאדאש אונן הוא אחד מהיזמים הבודדים, ככל הנראה, שפועלים בטורקיה לקידום שיתופי-פעולה טכנולוגיים בין יזמים ומשקיעים ישראלים לטורקים, במטרה לממש יחד את הפוטנציאל ההדדי.

אונן, הבעלים של אחת מחברות הייעוץ וליווי הסטארט-אפים הגדולות בטורקיה - Onen Consultancy, מבקש לחבר את הסטארט-אפיסטים המקומיים לשווקים בינלאומיים, בין היתר באמצעות תחרויות בינלאומיות ותוכניות האצה. בנוסף, אונן משמש עבור משקיעים טורקים ובינלאומיים כ"סקאוטר" שמאתר עבורם סטארט-אפים לצורך השקעה.

אונן השתתף החודש בתחרות "סטארט-אפ פיוז'ן 2015", שאליה התקבצו נציגים מישראל, יפן וטורקיה. המשתתפים התחרו על השקעה בהיקף של 100 אלף דולר מקרן ההשקעות היפנית Samurai Incubate. נציין כי בתחרות לקחו חלק שישה סטארט-אפים כחול לבן, שלושה מיפן ושלושה מטורקיה.

אונן שיתף פעולה עם האקסלרטור הישראלי TheHive של "גבהים", עמותה בת של קרן רש"י, אשר מלווה יזמים עולים ותושבים חוזרים בפיתוח הסטארט-אפים שלהם. בשיחה עם "גלובס" הוא אומר כי "פוטנציאל הצמיחה הוא גבוה".

לדבריו מחצית מכל משתמשי האינטרנט בטורקיה מבצעים רכישות מקוונות, ועל פי ההערכות הכלכלה המקוונת יכולה לצמוח בכ-19% מדי שנה. בשנת 2013 הושקעו כ-80 מיליון דולר בסטארט-אפים במדינה על ידי גופים שונים.

- יש לכם כבר מסורת של אקזיטים?

"האקזיט הגדול ביותר שנעשה עד כה, הוא של חברת סחר אלקטרוני שמבוססת על מכירות פומביות בשם GittiGidiyor, שנרכשה על ידי איביי בעבור 200 מיליון דולר".

- מתי נולדה סצנת הסטארט-אפים בטורקיה?

"הייתה התפתחות משמעותית כבר בשנת 2008, אבל אני סבור ששנת 2012 היא המשמעותית מכולן. אז ראינו את העניין שגילו משקיעים זרים במיזמים טורקיים, ומאז אנחנו נמצאים בצמיחה".

- הממשלה הטורקית מבינה את הפוטנציאל ותומכת בו?

"בהחלט. סטארט-אפים מקומיים זוכים לעידוד. יש למשל תוכנית מימון בהיקף של 50 אלף דולר והטבות מס לאנג'לים בגובה 25%. בנוסף, המדינה תומכת באוניברסיטאות טכנולוגיות".

- איזה חברות טורקיות מבטיחות אתה מכיר?

"זאת תהיה הערכה פרטית שלי, אבל אוכל למנות למשל חברת משלוחי מזון בשם Yemeksepeti, ששוויה נאמד בכ-500 מיליון דולר. דוגמה נוספת היא אפליקציית הזמנת המוניות BiTaksi".

היחסים בין ישראל וטורקיה אינם משובחים, בלשון המעטה. איך הסטארט-אפים במדינתך רואים את מה שמתרחש בישראל?

"הקונספט של 'סטארט-אפ ניישן' הוא פופולרי, וסטארט-אפים טורקיים בעלי ראייה בינלאומית, בהחלט מתחילים לחשוב על שיתופי-פעולה עם עמיתיהם בישראל.

"המילה שמתארת זאת בצורה הטובה ביותר היא - גשר, ולדעתי האישית, הסטארט-אפים הטכנולוגיים יכולים להיות הגשר הזה".

צרו איתנו קשר *5988