החג נגמר: הליכוד יחדש הפגישות עם "השותפות הטבעיות"

בליכוד מעריכים שהסיכום עם ש"ס ויהדות התורה קרוב, ודרעי הדגיש: "מבחינתנו אפשר לסגור ממשלה כעת, ויפה שעה אחת קודם"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס
בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

השותפים הקואליציוניים יתפשרו לאחר החג? היום (א') יתחדשו המגעים להרכבת הממשלה, כאשר נציגי הליכוד ייפגשו עם נציגי סיעת יהדות התורה. בליכוד העריכו בימים האחרונים כי ניתן יהיה להגיע להסכמה עם המפלגות החרדיות - יהדות התורה וש"ס - כבר בתחילת השבוע. לפני 18 יום קיבל נתניהו את המנדט להרכבת הממשלה, ובמפלגת השלטון מקווים להימנע מבקשת הארכה, ועדיין מאיימים בהליכה לממשלת אחדות. במקביל לפגישות של צוותי המשא-ומתן, צפוי נתניהו לערוך פגישות אישיות עם ראשי המפלגות.

דרישותיהן של המפלגות החרדיות ידועות: יהדות התורה מעוניינת בראשות ועדת הכספים לח"כ משה גפני ובתיק הבריאות ליעקב ליצמן, שיכהן כסגן שר במשרד אותו עזב לפני שנתיים. ש"ס דורשת את תיק הפנים לאריה דרעי ואת משרד הדתות. חלק מהדרישות נמצאות במסלול התנגשות עם אלו של כחלון, שחפץ גם הוא בוועדת הכספים ובמנהל התכנון שנמצא במשרד הפנים.

דרעי אמר אתמול במהלך חגיגות המימונה לכתבנו יאיר שרקי כי "מבחינתנו אפשר לסגור ממשלה כעת, ויפה שעה אחת קודם, אבל זה תלוי באחרים ואני מקווה שכולם יידעו את מקומם". דרעי הדגיש כי "נתניהו יכול ללכת גם לממשלה של 67 אבל גם לממשלה יותר רחבה, תלוי בהתנהלות השותפים".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס במהלך חגיגות המימונה לסוגיות הפוליטיות והדגיש את המשימות הניצבות בפני הממשלה הבא: "ראשית, אחדות העם - זה בא לידי ביטוי במימונה, אבק הבחירות כבר שקע, צריך לחזק את האחדות בקרב אזרחי ישראל ועם ישראל וכך נעשה. שנית, רווחת העם - אנחנו מחויבים להמשיך בפיתוח הכלכלי המואץ המרשים של מדינת ישראל, אבל לדאוג שהדבר הזה ילווה גם בהורדת יוקר המחיה ובייחוד מחירי הדירות ולצורך זה צריך להגדיל היצע, להגדיל את ההיצע בהרבה הרבה דרכים - וכך נפעל. הבטחנו לעשות את זה וזאת תהיה המשימה הראשונה של הממשלה שאקים בעזרת השם במהרה בימינו".

נתניהו הוסיף כי "הדבר השלישי, שהוא אולי הדבר הראשון, זה לדאוג לביטחון העם. אנחנו עומדים בפני אתגרים גדולים ורבים והגדול שבהם היה ונשאר הניסיון של אירן לפתח יכולות לנשק גרעיני. לצערי, כל הדברים שהתרעתי בפניהם לגבי המסגרת להסכם שהתגבשה בלוזאן מתאששים לנגד עינינו. אני מבטיח לכם שאעשה הכל כדי לדאוג, שוב, לאחדות העם, לרווחת העם ולביטחון ישראל".

במערכת הפוליטית מעריכים כי מלבד ועדת הכספים שתעבור ליהדות התורה, כחלון יקבל את רוב הדרישות - תיק השיכון עבור יואב גלנט והמשרד להגנת הסביבה עבור אלי אלאלוף - מכיוון שהליכוד לא התנגד למינויים אלו.

במפלגת הליכוד זועמים בימים האחרונים על הסחבת בהרכבת הממשלה, שלדבריהם נובעת מהדרישות של בנט וכחלון - ומאיימים בפנייה לממשלת אחדות. גורמים בליכוד טענו בשבוע שעבר כי אם בנט לא ייסוגו מדרישותיהם הגבוהות, "ניאלץ לשקול פנייה להרצוג". כידוע, כחלון דורש את האוצר, את ועדת הכספים ועוד מספר תיקים ובנט רוצה את תיק החוץ. בבית היהודי אמרו בתגובה לדברים כי הליכוד "לא נתן הצעה קונקרטית" ולכן האיום בממשלת אחדות לא ברור.

במסגרת הרכבת הממשלה, חוק המשילות שהועבר רק בשנה שעברה ככל הנראה ישונה: בשלב זה לא ידוע האם נתניהו ידרוש להגדיל את מספר השרים, אך ככל הנראה יועלה מספר סגני השרים, שמוגבל על פי חוק לארבעה.

צרו איתנו קשר *5988