בהוראת אובמה: הקומנדו האמריקאי חיסל בכיר דאע"ש בסוריה

כוחות מיוחדים של צבא ארה"ב פשטו על מבנה באזור דיר א-זור שבמזרח המדינה ■ אבו אל-טיים א-סעודי (אבו-סייף), הנחשב לשר הנפט של דאע"ש - חוסל

לוחמי דעא"ש / צילום: רויטרס
לוחמי דעא"ש / צילום: רויטרס

בהוראת נשיא ארצות-הברית ברק אובמה, חיסל הקומנדו האמריקאי את שר הנפט של דאע"ש, אבו אל-טיים א-סעודי, המכונה אבו סייף. בשנים האחרונות היה מעורב אבו-סייף בפעילות צבאית ונחשב לאחד המפקדים הבכירים של ארגון הטרור בסוריה. אשתו, החשודה בסחר בבני אדם, נלקחה בשבי על-ידי הכוחות האמריקאים.

על-פי הדיווחים, כוחות מיוחדים של צבא ארה"ב חצו את הגבול מעיראק לסוריה באמצעות מסוקים וביצעו את הפעולה בשדה נפט באזור דיר א-זור שבמזרח המדינה. שר ההגנה האמריקאי אשטון קרטר אישר את הדברים והוסיף ששמו של אבו סייף הושמט בכוונה מדיווחים בתקשורת בעת האחרונה, כדי שלא לחשוף את העובדה שהיה מבוקש בכיר.

השבוע דווח בכלי תקשורת בעיראק המזוהים עם השיעים על חיסולו של מספר 2 בארגון הטרור, אבו עלאא אל-עפרי. מהארגון לא יצאה הודעה רשמית בנושא. לפי הדיווח של רשת אל-מיאדין, הנחשבת מקורבת לחיזבאללה, אל-עפרי נהרג לכאורה בתקיפה של הקואליציה באזור העיר תלעפר בעיראק. ייתכן שהדיווח נמסר כמעין נקמה של השיעים על השמועות שהתרוצצו על מותו של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה.

אות חיים מאל-בגדדי

ביום חמישי האחרון, לראשונה מאז דווח בכלי התקשורת כי נפצע קשה מאוד בתקיפה של הקואליציה בעיראק במארס האחרון, פרסם דאע"ש הקלטה עם קולו של מנהיגם אבו בכר אל-בגדדי. בהקלטה נשמע המנהיג קורא לכל המוסלמים בעולם להצטרף אל לחימתו ויצא כנגד המשטר הסעודי."כל מוסלמי בעולמי צריך להגר ממדינתו אל המדינה האיסלמית", אמר. "אני קורא לכם להצטרף למלחמה או לשאת נשק לכל מקום אשר תלכו".

לפני מספר שבועות דווח ב"גרדיאן" הבריטי כי אל-בגדדי נפצע קשה בהפצצה של כוחות הקואליציה במערב עיראק, ומתקשה מאז לשמש כמנהיג הצבאי של ארגון הטרור. לפי המקור העיראקי הוא סבל מפציעות חמורות ונשקפה סכנה לחייו. עוד נאמר בדיווח כי הוא עבר כעת תהליך התאוששות איטי, שהוביל לכך שאינו שולט על הפעילות השוטפת של הארגון והתמקד יותר בהנהגה הרוחנית. הפצת הקלטת היא ככל הנראה דרכו של הארגון לאותת לעולם כי הכול נמצא תחת שליטה.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988