ביטוח לאומי לפצוע הפיגוע: "מי המחבל, מדוע דקר אותך?"

שי אוחנה, שנפצע בפיגוע הדקירה בגשר מעריב בת"א, תבע את המוסד לביטוח לאומי, שבתגובה העלה בפניו את השאלות התמוהות הללו ■ אוחנה: "מדינת ישראל, יותר מכעס ותחושת זלזול, אני מרגיש נבוך בשבילך"

"פרט מיהו המחבל, האם הינך מכיר אותו אישית? מדוע דקר אותך?". שי אוחנה, תושב תל-אביב, נפצע בפיגוע הדקירה באוטובוס בגשר מעריב שבעיר בחודש ינואר האחרון.

במכתב שנשלח אליו מהמוסד לביטוח לאומי בתחילת החודש בעקבות תביעה שהגיש לקבלת פיצויים, הופיעו השאלות התמוהות הללו - כמו גם הדרישה "להמציא את הפרטים החסרים תוך 21 ימים".

אוחנה נפצע בידו לאחר שהמחבל עלה חמוש בסכין על אוטובוס בקו 40 של חברת "דן", פתח במסע דקירות, נמלט מהאוטובוס וחוסל לאחר מכן על-ידי כוחות הביטחון. בעקבות פציעתו הקשה, אוחנה נזקק בימים שלאחר הפיגוע לטיפולים ממושכים.

בסטטוס שהעלה אוחנה לפייסבוק בעקבות האירוע, הוא כתב: "אני מבטיח לכם שאני והוא (המחבל - נ.כ, ע.א) לא הלכנו יחד לחוג שח-מט, והוא לא דקר אותי כי לקחתי את הצד של נינט בפרידה מיהודה. מדינת ישראל, יותר מכעס ותחושת זלזול, אני מרגיש נבוך בשבילך".

"הרגשתי שאני מקבל יחס של בן אדם שמנסה לדפוק את המערכת"

משום שלא יכול היה לחזור לעבודתו בחנות הבגדים שבה הועסק והקשיים הכלכליים שאליהם נקלע, נאלץ אוחנה לעבור מתל-אביב בחזרה לבית הוריו שבערד. במקביל, נפתח תיק בביטוח הלאומי לקבלת פיצויים כפי שאוחנה זכאי להם על-פי חוק.

"התגובה הראשונית שלי הייתה שפשוט צחקתי", סיפר אוחנה. "זה היה תמוה ולא הגיוני. החיים שלי עברו טלטלה מהקצה אל הקצה אחרי הפיגוע", הוא הוסיף. "הייתי צריך לחזור לבית של ההורים בערד בגלל הפגיעה הפיזית ביד וגם בגלל הקושי הנפשי. אני נמצא בטיפול פסיכולוגי מאז ואיבדתי את תחושת הביטחון. למרות המצב שלי והזמן שעבר מאז הפיגוע אין לי שום הכנסה אחרת".

לדבריו של אוחנה, הוא מבין מדוע נדרשת הביורוקרטיה של המוסד לביטוח לאומי, אך הפעם, כך לטענתו, נחצה קו אדום. "הרגשתי שאני מקבל יחס של בן אדם שמנסה לדפוק את המערכת", הוא ציין. "אחרי הטראומה שעברתי עוד מעמידים אותי בשאלות כאלה, אי אפשר לתאר את תחושת שהרגשתי הזלזול באותו רגע. בנוסף למה שעברתי המכתב הזה הרגיש לי כמו מכה מתחת לחגורה".

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: "אנו מתנצלים על משלוח המכתב ועל סגנונו. איננו נוהגים לשלוח מכתבים מעין אלו. מכל מקום, נבדוק את מקור התקלה".

צרו איתנו קשר *5988