זועבי טסה באישור הכנסת לכנס "ישראל, גזענות ואפרטהייד"

נסיעת ח"כ חנין זועבי אושרה ע"י הכנסת ■ תקפה את ישראל: "הכיבוש כופה על הפלסטינים לנטוש את הזהות שלנו. זו מדינה שמתנהלת כפרויקט ציוני גזעני, ולא כמדינה - פרויקט שמטרתו לייהד את 'האדמה' ולגזול אותה"

חנין זועבי / צלם: אריאל ירוזולימסקי
חנין זועבי / צלם: אריאל ירוזולימסקי

חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת) נסעה במימון זר ובאישור הכנסת לכנס שכותרתו "ישראל, גזענות ואפרטהייד" - כך עולה ממידע שהגיע לידי וואלה!NEWS. עם הקמת הכנסת ה-20 פנתה הח"כית לוועדת האתיקה והגישה בקשה לטוס לארצות הברית לשמונה ימים על חשבון שני גורמים: ארגון ששמו PACC (ראשי תיבות של מרכז קהילתי לפלסטינים אמריקנים), ואגודת הידידות פלסטין-הרווארד.

בבקשתה פירטה ח"כ זועבי רק כמה מהאירועים שבהם השתתפה, לאחר שהן לשכתה והן דוברות הכנסת סירבו למסור את הלו"ז שנשלח לעיון הלשכה המשפטית. מהבקשה הושמט אירוע שנערך באוניברסיטת קולומביה שבניו יורק, תחת הכותרת "ישראל, גזענות ואפרטהייד: מבט מבפנים עם חנין זועבי".

הצלבת תאריך האירוע - שכאמור על קיומו לא נמסר דיווח - עם תאריכי הביקור של זועבי בארצות הברית מעלה כי האירוע אכן התקיים במסגרת נסיעתה, באישור הכנסת ובמימון גורם זר. על אף שבכנסת הדגישו כי אין בעיה חוקית עם מעשיה של זועבי, וכי חבר כנסת לא חייב למסור את הלו"ז המלא של ביקוריו, עולה השאלה אם מבחינה ציבורית ראוי שחבר כנסת יקבל אישור לצאת להשתתף באירוע הקובע כי ישראל היא מדינת אפרטהייד גזענית.

במהלך הכנס תקפה זועבי את יחסה של ישראל למיעוט הערבי החי במדינה. "בישראל אתם נחשבים פלסטינים. אני, אסור לי לקרוא לעצמי 'פלסטינית'. בפועל, הכיבוש כופה עלינו לנטוש את הזהות שלנו. אסור לנו לקרוא לעצמנו 'פלסטינים'. הכיבוש מחייב אותנו להרגיש ולקרוא לעצמנו 'ישראלים', אבל לא מבחינת הזכויות, אלא מבחינת הנאמנות", האשימה חברת הכנסת. "בישראל אין רק חוקים גזעניים, אלא חוקים הקשורים לנאמנות. לפי החוק הישראלי, אם אתה מבקש שוויון, זה לא חוקי... והרי שמדובר בהיפוך מבחינת ההיגיון".

עוד הוסיפה: "בישראל, מפלגה שאינה תומכת בהיותה של ישראל מדינה יהודית, 'לא שווה' לשאר המפלגות. כלומר, זו מדינה שמתנהלת כפרויקט ציוני גזעני, ולא כמדינה. הפרויקט הציוני בנה מדינה, והמדינה ממשיכה להתנהל כפרויקט ציוני ולא מתנהלת כישות מדינית. אנחנו עדיין ניצבים בפני פרויקט כיבוש שמטרתו לייהד את 'האדמה' ולגזול אותה, זו לא מדינה שמתנהלת באופן טבעית".

נוסף לכך, השתתפה זועבי גם באירוע שכותרתו "חנין זועבי: להיות פלסטינית במדינה יהודית", שנערך ב-23 באפריל באוניברסיטת הרווארד, אותו ארגנה אגודת הידידות פלסטין-הרווארד. אירוע שלישי במספר שבו השתתפה זועבי, אותו ארגן PACC, התקיים שלושה ימים לאחר מכן. על ההזמנות לאירוע נכתב כי תשתתף בו "המחוקקת הפלסטינית, חברת הכנסת חנין זועבי".

בכנסת הנוכחית טרם הוקמה ועדת אתיקה, ולכן הלשכה המשפטית של הכנסת היא שאישרה את בקשתה של זועבי. גורמים בלשכה המשפטית מסרו כי לכנסת אין סמכות להתערב בתכנים הקשורים בנסיעת חברי הכנסת, וכי שני השיקולים המנחים את הלשכה המשפטית בבואה לדון בנושא זה היא שמדובר במימון של גוף ציבורי ולא פרטי, וכי משך הנסיעה הולם את לו"ז הביקור. זאת, על מנת שלא יהיה מצב שחברי כנסת שוהים זמן רב בחו"ל על חשבון גוף חיצוני שלא לצורך.

מלשכתה של זועבי נמסר: "ח"כ חנין זועבי לא מגישה לו"ז מפורט - היא לא עשתה זאת בעבר והיא לא תעשה את זה בעתיד, מאחר שאינה מתייחסת ולא תתייחס לוועדה כאל צנזור פוליטי".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988