נתניהו על נאום קוטלר: "דברים מקוממים וראויים לכל גינוי"

הרצוג: "בוז למילותיו של קוטלר - אך אין הבדל בינן לבין דבריה המסוכנים של מירי רגב"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס
בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (ב') לראשונה ל"נאום הבהמות" של השחקן עודד קוטלר. "הדברים שנאמרו אמש נגד ציבור גדול ויקר בישראל הם מקוממים וראויים לכל גינוי", אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד. "אני גאה להיות ראש ממשלה למדינה הדמוקרטית המאותגרת בעולם, ששומרת על זכויות אדם וחופש הביטוי בקנאות".

לדברי נתניהו, "לכל אדם יש את הזכות לומר וליצור את אשר על לבו. הזכות ליצירה מוגנת בחוק".

עם זאת, נתניהו הדגיש כי לא כל יוזמה אמנותית צריכה לקבל מימון ציבורי. "בזמן שמדינת ישראל ניצבת בפני אתגרים משמעותיים, עלינו לאחד את הכוחות ולא לפלג אותם", טען ראש הממשלה.

 

גם יו"ר האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג, התייחס לדברים, אך קשר בין נאומו של קוטלר לבין דבריה של שרת התרבות מירי רגב. "בוז למילותיו של קוטלר - אך אין הבדל בינן לבין דבריה המסוכנים של רגב", אמר הרצוג.

דבריו של יו"ר המחנה הציוני נאמרו בישיבת הסיעה השבועית, בעקבות הסערה שהתעוררה אמש (א') בכנס האמנים ביפו. קוטלר אמר בנאומו: "תארי לך, גברת רגב, את עולמך שוקט ללא ספר, ללא מוזיקה, ללא פואמה, עולם שאין מפריע בו ללאום לחגוג 30 מנדטים שאחריהם צועד עדר של בהמות מלחכות קש וגבב".

מאוחר יותר התנצל קוטלר על הניסוח אך לא התנער מרוח הדברים.

הנאום, שהזכיר לרבים את דבריו של האמן יאיר גרבוז על "מנשקי הקמעות", גרם להרצוג לטעון היום כי "לא נוכל אף פעם לשכנע בצדקת דרכנו, אם לא נשמח בישראל הרב-תרבותית. ישראל שיש בה הרבה צבעים ודעות ומנהגים ואמונות. לא נוכל אף פעם לגעת בלב של האנשים שאת תמיכתם בבחירות אנחנו מבקשים, אם נדבר בבוז ובהלעגה ובהתנשאות".

עם זאת, הרצוג מתח ביקורת חריפה גם על התנהלותה של רגב, שלטענתו מהלכת אימים על האמנים. "אין הבדל בין אמירותיו המיותרות של קוטלר לבין איומיה המסוכנים של רגב על האמנות והתרבות", כך לדברי הרצוג.

"מירי רגב היא שרת התרבות ולא צריכה להמשיך להשתמש בכלים שלמדה ויישמה כאשר כיהנה כצנזורית ראשית. אין סיבה שאף אמן או יוצר יהיו מאוימים בשלילת מימון או עונשים יצירתיים אחרים, רק כי הביעו את דעתם במדינה דמוקרטית".

אתמול התייחסה השרה רגב לדבריו החריפים של קוטלר, כשאמרה: "הכינוי ל-30 המנדטים של הליכוד שהם בהמות מלחכות עשב הוא כינוי החושף את הפנים המכוערות והמתנשאות של הדובר עודד קוטלר ושל חלק מהנוכחים שמחאו לו כפיים. האמירה של קוטלר בעיניי מבטאת חושך תרבותי".

 

צרו איתנו קשר *5988