כוחות הביטחון יכתרו שכונות במזרח י-ם; חיילים יאבטחו תחב"צ

(עדכונים שוטפים) - ההסלמה ממשיכה: 3 נרצחים בפיגועים היום וכ-20 פצועים; אש נורתה מעזה על כח צה"ל ■ כ-50 פלסטינים מעזה חצו את הגבול לישראל ■ אחד המחבלים מהפיגועים היום עובד בזק, אחר עובד עיריית רעננה

פיגוע / צילום: קובי גדעון / לע"מ
פיגוע / צילום: קובי גדעון / לע"מ

הטרור משתולל: 3 בני אדם נרצחו ו-20 אחרים נפצעו הבוקר (ג') בשני פיגועים שאירעו בירושלים בתוך דקות. בפיגוע הראשון, בסביבות השעה 10:00 בבוקר, נפתחה אש לעבר אוטובוס קו 78 של אגד ברחוב עולי הגרדום בבירה. במקביל אירע פיגוע דריסה ברחוב מלכי ישראל בעיר. זאת, בנוסף לשני פיגועי דקירה ברעננה ופיגוע נוסף בשכר שכם בירושלים.

בשל המצב, הציג הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שורת צעדים שהוא דורש לקדם במסגרת המאבק בגל הפיגועים בימים האחרונים. הצעדים שהציג נתניהו כוללים שלילת תושבות למחבלים ממזרח ירושלים ולמשפחותיהם, שלילת אזרחות למחבלים אזרחי ישראל ו"זירוז משמעותי" של הליך הריסת בתי מחבלים.

שלילת אזרחות ושלילת תושבות טעונות אישור של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ועשוי להגיע גם לפתחו של בית המשפט העליון. עם זאת, נתניהו אמר בישיבת הקבינט כי הוא נחוש לקדם את הצעדים הללו גם אם יהיו קשיים משפטיים בדרך. דרישה נוספת שהעלה נתניהו היא לזירוז תהליך הריסת בתי מחבלים, שכיום אורך חודשים, לתקופת זמן קצרה יותר, עד כדי יומיים או שלושה בלבד מרגע ביצוע הפיגוע. גם בנושא זה צפויים קשיים משפטיים באישור התכנית, במיוחד לאור ההסתייגות של חלק מגורמי הביטחון בנוגע למידת יעילותה של מדיניות הריסת בתי מחבלים.

בנוסף על כך, הקבינט החליט על "סגר נושם" סביב שכונות מסוימות במזרח ירושלים, הכולל הצבת מחסומים ביציאה ובכניסה לשכונות אלה במטרה לזהות מראש כלי רכב חשודים. כמו כן, הוחלט על שימוש משמעותי ביחידות צה"ל לצורך תגבור האבטחה במרכזי הערים, כסיוע למשטרה ולמשמר הגבול.

גורמי ביטחון מסרו כי טרם הוחלט מה יהיה היקף כוחות צה"ל שיתגבר את משטרת ישראל במרכזי הערים, אך כבר עכשיו ברור שלא יהיה מדובר בלוחמים מיחידות קרביות, אלא חיילים מיחידות עורפיות וחיילים מקורסים והכשרות שיסיירו ברחובות עם נשק. הגורם ציין כי הכוונה היא ש"רק לוחמי מג"ב יבואו במגע עם תושבי מזרח ירושלים". חטיבת המבצעים של צה"ל תדון בנושא ביממה הקרובה.

כמו כן, בשל המצב הביטחוני, הקבינט המדיני-ביטחוני אישר את המלצת שר התחבורה ישראל כץ להציב מאבטחים בתחבורה הציבורית בירושלים. בחודש הראשון, יעמיד צה"ל חיילים לטובת העניין, זאת בשל הצורך המיידי - ועד לגיוס מאבטחים מוסמכים לתפקיד.

גל הטרור - עדכונים שוטפים:

17:20: ירי בוצע לעבר רכבו של קצין בכיר מכיוון הרצועה; אין נפגעים

באזור היישוב כיסופים שבעוטף עזה בוצע ירי מעזה לעבר רכבו של קצין בכיר בגזרה שחלף במקום. לא דווח על נפגעים ומדובר צה"ל נמסר כי "הנושא בבדיקה".

17:05: עובדת בתחנת דלק מנעה פיגוע דקירה במגדל העמק

עובדת תחנת הדלק במגדל העמק מנעה פיגוע כשהבחינה בשני נערים, בני 16 ו-17, תושבי הכפרים הסמוכים לעיר, שניסו להימלט. במהלך המרדף אחריהם השליכו סכין ואולר לעבר הכוח המשטרתי. במשטרה אמרו כי מחקירה ראשונית עולה שהשניים תכננו לבצע פיגוע דקירה, אולם לא ברור היכן.

16:49: כ-50 פלסטינים מעזה חצו את הגבול לישראל

כ-50 פלסטינים מרצועת עזה הצליחו לחצות את הגבול לעבר ישראל בצפון הרצועה, תוך שהם חולפים על פני קטע גדר שלא תוקן. הפלסטינים ארבו לכלי רכב ממוגנים של כוח צנחנים ששהה באזור ויידה לעברו אבנים מטווח קצר. לחיילים ששהו בכלי הרכב לא נשקפה סכנת חיים, אך לדבריהם חשו במבוכה שהם נאלצים להתמודד עם הצעירים הפלסטינים בשטח המדינה. כמו כן, הכוח דיווח על ירי שנפתח לעבור מתוך הרצועה. גורם צבאי מסר כי האירוע הוכל על ידי הכוח בשטח, שמנע מהם לחדור לעומק המדינה באמצעות שימוש בגז מדמיע. במקביל, באוגדת עזה נעשים מאמצים לתקן את הגדר שנפגעה, אולם המציאות בשטח מונעת את השלמת התיקונים.

15:01: עדכון הפצועים מהפיגועים המאושפזים בבתי החולים

בבית החולים בילינסון בפתח תקווה מאושפזים שני נפגעים מהפיגועים ברעננה. מצבם מוגדר קל. בנוסף להם, בבית החולים מאושפזים שני המחבלים מהפיגוע ומצבם קשה ובינוני. בבית החולים הדסה הר הצופים מטופלים שלושה פצועים ושלושה נפגעי חרדה. גבר בן 76 מפיגוע הירי מאושפז במצב אנוש לאחר ניתוח. סכנה נשקפת לחייו. בנוסף לכך, אישה וגבר בן 70 מקבלים טיפול רפואי ומצבם בינוני. מבית החולים שערי צדק נמסר כי תשעה פצועים הגיעו היום לחדר המיון בו מהפיגועים בירושלים. ד"ר עופר מרין, מנהל מחלק הטראומה מסר: "שלושה פצועים קשה מירי הגיעו אלינו, אחד מהם מת מפצעיו במקום, ושניים אחרים מנותחים כעת והם במצב יציב. הם מתוכננים לעבור לטיפול נמרץ מורדמים ומונשמים עם סיום הניתוח. עוד שישה פצועים, שלושה מהם במצב בינוני".

14:19: החלה הלוויתו של הרב ישעיהו קרישבסקי שנהרג בפיגוע בירושלים

החלה הלווייתו של הרב ישעיהו קרישבסקי שנרצח בפיגוע הדריסה ברחוב מלכי ישראל שבירושלים. הלווייתו יצאה מבית הכנסת פינסק קרלין בשכונת בית ישראל.

13:36: חמאס מברך על הפיגועים בישראל: "פעולות גבורה"

ארגון חמאס מברכים על "פעולות הגבורה" כלשונו שאירעו בירושלים. "מסר לכל מי שחושב לגעת באל-אקצא".

13:24: פורסם שם ההרוג בפיגוע הדריסה ברחוב מלכי ישראל בירושלים

ההרוג בפיגוע הדריסה שאירע הבוקר ברחוב מלכי ישראל שבירושלים הוא הרב ישעיהו קרישבסקי.

12:57: הפיגועים ברעננה: שני פלסטינים נעצרו בפשיטה על אתר בנייה

בעקבות הפיגועים פשטו המשטרה והשב"כ על אתר הבנייה של תחנת הרכבת שבין הרצליה לרעננה, מרחק של כ-200 מטרים מהאזור שבו אירעו התקריות בעיר. בפשיטה נעצרו שני פלסטינים ונבדק הקשר שלהם לאירוע. המשטרה סגרה זמנית את רחוב אחוזה ונוצרו פקקי תנועה כבדים באזור. הפעילות המשטרתית לוותה בסיוע מסוק משטרתי שסייע לכוחות בקרקע בפשיטה.

12:34: יהודי דקר עובד שופרסל

המתיחות בצל הפיגועים מגיעה גם לרשתות השיווק. לקוח יהודי דקר עובד של שופרסל דיל במתחם איקאה צפון מאחר וחשב שהוא ערבי. הפצוע פונה באמבולנס לטיפול רפואי והאירוע נמצא בטיפול משטרת ישראל. רשתות השיווק מתבססות על ריבוי של עובדים ערבים, ככח עבודה זול. ברשתות מדווחים על עלייה קשה במתיחות, בעיקר בסניפים הממקמים על קו התפר.

12:17: מצב הפצועים בפיגוע הירי בירושלים: הרוג, פצוע אנוש ושתיים קשה

מדוברות מד"א נמסר עדכון למצב הפצועים בפיגוע הירי ברחוב עולי הגרדום בירושלים. פרמדיקים קבעו במקום את מותו של גבר כבן כ-60. בנוסף לכך, פונו לבתי החולים בירושלים עשרה נפגעים: גבר כבן 45 שנפצע באורח אנוש ופונה לבית החולים שערי צדק; שתי נשים כבנות 60 ו-40 שנפצעו מדקירות ומצבן קשה; אישה כבת 60 עם פצעי ירי בפלג גוף עליון וגבר כבן 30 במצב בינוני. בנוסף לכך, ישנם שלושה פצועים במצב קל ושני נפגעי חרדה.

11:50: דיווח פלסטיני: שישה פצועים בעימותים עם כוחות צה"ל

במהלך הפרות הסדר שפרצו במעבר ארז נפצעו שישה פלסטינים מירי כוחות צה"ל - כך על פי דיווחים בכלי תקשורת פלסטיניים.

11:26: שניים מהמחבלים בפיגועים: עובד בזק ועובד עירייה.

11:19: נתפס האדם שהסיע את המחבל לפיגוע הראשון ברעננה

האדם שהסיע ככל הנראה את המחבל לבצע היום את הפיגוע ברחוב אחוזה שברעננה נתפס במחלף ענבה המחבר בין כביש 1 וכביש 443. עקב כך, הכבישים חסומים לתנועה. לפי המשטרה, אין קשר בין המחבלים שביצעו את שני הפיגועים.

11:12: דיווח: פלסטיני נפצע מאש צה"ל ברצועת עזה

לפי דיווח ראשוני, פלסטיני נפצע מאש צה"ל במהלך הפגנה ליד הגדר ברצועת עזה.

11:02: המחבלים בפיגוע הירי בירושלים: צעירים בני 22 ו-24

המחבלים שביצעו את הפיגוע באוטובוס בירושלים הם שני צעירים בני 22 ו-24 שבאמצעות אקדח וסכין ירו ודקרו אזרחים.

11:01: הפגנה אלימה בצפון רצועת עזה

כ-200 פלסטינים מתגודדים בצפון רצועת עזה באזור מעבר ארז, כוחות צה"ל במקום. מעבר ארז נסגר זמנית בשל ההפגנה על מנת להבטיח את שלומם של העוברים. המעבר ככל הנראה ייפתח מחדש אחרי שההפגנה תסתיים.

10:49: פיגוע הדריסה בירושלים: אדם אחד נהרג

נקבע מותו של אדם אחד מבין הפצועים בפיגוע הדריסה ברחוב מלכי ישראל בירושלים. המחבל נפגע ונוטרל.

10:41: פיגוע הירי בירושלים: נקבע מותו של גבר כבן 60 שנפצע אנושות

נקבע מותו של גבר כבן 60 שנפצע באורח אנוש בפיגוע הירי שאירע ברחוב עולי הגרדום בירושלים.

10:43: פיגוע נוסף ברעננה: ארבעה נפצעו, מחבל בידי כוחות המשטרה

פיגוע אירע ברעננה וארבעה בני אדם נפצעו, בהם אחד קשה. מחבל נתפס על ידי כוחות המשטרה של מרחב שרון. הפצוע קשה סובל מפצעי דקירה בפלג גופו העליון. שלושה בני אדם אחרים נפצעו ומצבם מוגדר קל.

10:21: פיגוע דריסה בירושלים ברחוב מלכי ישראל, ארבעה פצועים

ארבעה בני אדם נפצעו בפיגוע הדריסה ברחוב מלכי ישראל שבירושלים. לפי מידע ראשוני, המחבל דרס את הנפגעים ולאחר מכן יצא עם סכין והחל לדקור אזרחים.

10:15: ירי לעבר אוטובוס בירושלים: שמונה נפצעו באורח קשה

ירי בוצע לעבר אוטובוס מספר 78 ברחוב עולי הגרדום בירושלים. ממד"א נמסר כי שמונה נפצעו באורח קשה.

9:30: פיגוע ברעננה: גבר בן 32 נדקר בבטנו, התעשת - ונטרל את המחבל

בן 32 נפצע הבוקר באורח קל בפיגוע דקירה ברעננה. מחבל בן 23, תושב מזרח ירושלים, התנפל על גבר בסמוך לתחנת אוטובוס ברחוב אחוזה בעיר, אולם הוא הצליח להשתלט עליו עד הגעת כוחות המשטרה למקום. אנשי מגן דוד אדום שהוקפצו למקום טיפלו בפצוע ופינו אותו לבית החולים מאיר שבכפר סבא. כוחות גדולים משטרת מרחב השרון במקום. בשעה זו מתנהל מצוד אחרי גבר החשוד שסייע למחבל והסיע אותו למקום.

8:20: מוסיף להיות קשה מצבם של שני הפצועים מהפיגוע בפסגת זאב

מצבם של שני הפצועים מהפיגוע אתמול בפסגת זאב מוסיף להיות קשה, אך יציב. הם מורדמים ומונשמים בבית החולים הדסה הר צופים שבירושלים. בפיגוע נדקרו נער בן 13 וצעיר בן 21 על ידי שני מחבלים. אחד מהם, בן 15, חוסל, והשני, בן 13, נפצע קשה.

8:09: החייל שנדקר באוטובוס בכניסה לירושלים ישוחרר היום לביתו

החייל בן ה-19 שנפצע אמש באורח קל עד בינוני בפיגוע הדקירה באוטובוס בכניסה לירושלים, ישוחרר הבוקר מבית החולים הדסה עין כרם בעיר.

7:30: שני קטינים נעצרו בחשד שיידו אבנים והציתו צמיגים בכפר קרע

שני קטינים בני 14 ו-16 נעצרו הלילה בחשד שיידו אבנים והבעירו צמיגים בכניסה לכפר קרע שבאזור ואדי ערה. הבוקר יובאו השניים לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום שבחדרה.

02:58: דובר אבו מאזן: "ישראל הוציאה להורג נער בן 15"

דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, גינה את הירי בחסן מונאסרה, המחבל בן ה-15 שביצע אמש את פיגוע הדקירה בפסגת זאב - והטיל על ממשלת את ישראל את האחריות למותו. "הוצאתו להורג של מנאסרה לעיני המצלמות דומה להריגתו של הילד הפלסטיני מוחמד א-דורה בימי האינתיפאדה השנייה", אמר אבו רודיינה לסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית "וופא". בנוסף, התריע רבו רודיינה כי "אירועים כאלו יובילו לאובדן שליטה במצב הקיים".

צרו איתנו קשר *5988