דרעי התפטר; הממשלה אישרה העברת סמכויותיו לנתניהו

(עדכון) - דרעי: "אני עושה זאת בצער, והסיבה היא שלא נמצאה דרך לפתור את הוצאת מתווה הגז לדרך" ■ נתניהו: "הוויכוחים שהובילו אותנו לנקודה הזאת מזכירים לי את הוויכוחים שהיו בזמנו על כביש 6"

בנימין נתניהו אריה דרעי / צילום: גיל יוחנן ואיל יצהר
בנימין נתניהו אריה דרעי / צילום: גיל יוחנן ואיל יצהר

שר הכלכלה אריה דרעי התפטר מתפקידו בדרך לאישור מתווה הגז, כאשר זמן קצר לאחר מכן אישרה הממשלה פה אחד את העברת סמכויותיו לרה"מ נתניהו.

"אני מודיע היום על התפטרותי ממשרד הכלכלה", אמר דרעי. "אני עושה זאת בצער, והסיבה היא שלא נמצאה דרך לפתור את הוצאת מתווה הגז לדרך. הודעתי מהיום הראשון במשרד הכלכלה כי לא אחתום על סעיף 52 שמשמעותו- עקיפת הממונה על ההגבלים, וכשלא נמצא רוב בכנסת ללקיחת הסמכויות ממני, לא נותרה לי ברירה אלא להתפטר, כי המדינה חייבת לצאת לדרך עם מתווה הגז. המתווה, שפעלתי כדי להכניס בו שיפורים, הוא הרע במיעוטו והמדינה זקוקה למיליארדי השקלים שיכניס לה הגז.

"כיהנתי כחצי שנה כשר הכלכלה: היום הגשתי לועדת שרים לענייני חקיקה את הצעת החוק להעלאת שכר המינימום ל-5300 שקלים, ואת חוק שוטף פלוס 30 שיחייב את כולם לשלם לעסקים את שכרם תוך 30 יום מקסימום. הקמתי את הרשות הלאומית לחדשנות שתהפוך את המדען הראשי לתאגיד נפרד ויהווה זריקת עידוד משמעותית לתעשיית ההייטק הישראלית. חתמתי ביום חמישי האחרון על הסכם עם ההסתדרות והמעסיקים על תוספת שני ימי חופשה לכלל העובדים, סייעתי בשיפור תנאי ההעסקה לעובדי הקבלן ופעלתי רבות ובכל הכוח לעידוד תעסוקת גברים חרדים ונשים ערביות. הנהגתי עיקרון שכעומק הפריפריה כך עומק ההטבה הממשלתית. הגענו להסכמות על שינוי חוק עידוד השקעות הון, כך שככל שהאזור מרוחק יותר מהמרכז העסקים בו יזכו להטבות מס ולמענקים גדולים יותר. העברתי בקריאה ראשונה את חוק עסקים קטנים ובינוניים שנותן למשרד הכלכלה כוח וסמכויות מול משרדי הממשלה והרשויות המקומיות בכל הנוגע לעזרה והגנה על עסקים קטנים ובינוניים.
כל זאת לצד התחלת רפורמות גדולות שנועדו להוריד את יוקר המחיה במשק.

"אני מתפטר היום ממשרד הכלכלה אך מבטיח להמשיך לפעול בממשלה ובכל מקום ללא לאות וללא פשרות למען העם והמדינה ובעיקר למען השכבות החלשות, בנגב ובגליל, בשכונות ובפריפריה ולמען כל אלה שאין להם".

המכשול שהוסר

מוקדם יותר הוסר המכשול הקואליציוני: במפלגת הבית היהודי הסירו את התנגדותם למהלך שמוביל רה"מ נתניהו להעברת שר הכלכלה אריה דרעי מתפקידו, ויתמכו במהלך שיסלול את הפעלת סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים ואישור מתווה הגז.

במפלגתו של שר החינוך נפתלי בנט התנגדו לסמכויות הנרחבות שיקבל דרעי כחלק מהדיל בתור האחראי על הפריפריה, סמכויות ותקציבים שהגיעו גם לתחום החינוך שנמצא בידיו של בנט. בסופו של דבר נמצא הפתרון והמהלך יאושר בממשלה וגם בכנסת, לאחר שלבנט הובטח כי סמכויותיו לא ייפגעו ודרעי לא "ינגוס" בתחום החינוך.

משרד הכלכלה יעבור לידיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ותיסלל הדרך לאישור מתווה הגז. שר הכלכלה דרעי יודיע היום על התפטרותו מהתפקיד. בעקבות ההתפטרות, שתיכנס לתוקף לאחר 48 שעות, יחזיק ראש הממשלה החל מיום שלישי במשרד הכלכלה, ויוסר המכשול לאישור מתווה הגז.

"היום אנחנו עושים צעד גדול לקידום אספקת הגז במדינת ישראל", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "הגז הוא מנוע צמיחה מספר 1 של ישראל בשנים הקרובות. מדובר קודם כל בהשקעות של הרבה מאוד מיליארדי דולרים כבר בשנתיים הקרובות ויצירת תעשיות נלוות, מה שייתן מקומות עבודה רבים לאזרחי ישראל. אספקת הגז תסייע בהורדת מחירי האנרגיה והורדת יוקר המחיה. הדבר ייתן גם עצמאות אנרגטית למדינת ישראל. לא נהיה תלויים במקורות אנרגיה זרים - דבר שהוא חשוב מאוד למדינת ישראל. זה יזרים גם מאות מיליארדי שקלים לאורך 20 השנים הקרובות לאזרחי מדינת ישראל, לתקציבי רווחה, תקציבי חינוך, תקציבי בריאות - דבר חשוב מאוד למדינה.

"הוויכוחים שהובילו אותנו לנקודה הזאת מזכירים לי את הוויכוחים שהיו בזמנו על כביש 6. היו ויכוחים סוערים על כביש 6 והיום אף אחד לא מבין בכלל איך המדינה הסתדרה בלי כביש 6, והיא באמת לא הסתדרה. אותו הדבר יקרה גם במתווה הגז. אני חושב שכעבור שנה, שנתיים, שלוש, כולם יבינו שזה היה צעד הכרחי. אני הבטחתי שנעביר את המתווה, והיום אנחנו עושים את הצעד המשמעותי ביותר כדי לעשות זאת. השר דרעי הודיע לי על כוונתו להתפטר ממשרד הכלכלה כדי להשלים את המהלך, המשרד יעבור אליי ואני אאשר את המתווה. למשרד לקידום הנגב והגליל יתווסף הטיפול גם בפריפריה החברתית - הוא ייקרא 'המשרד לקידום הפריפריה, הנגב והגליל'. בהמשך אני בטוח שנמצא דרך לתת ביטוי הולם נוסף למעמדו של השר דרעי כראש מפלגה חשובה בקואליציה, הוא שר ותיק ומנוסה בממשלות ישראל".

נתניהו יוכל לעקוף את סמכויות הממונה על ההגבלים העסקיים ולחתום בעצמו על מתווה הגז. בשבתו כשר הכלכלה, יוכל נתניהו לקבוע גם מי יהיה הממונה הבא על ההגבלים. דרעי ימשיך לכהן כשר לענייני הנגב והגליל. בישיבתה היום צפויה הממשלה לאשר את הרחבתו של המשרד שבראשו עומד דרעי והוא יהפוך למשרד לענייני פריפריה, ויזכה לתוספת תקציבית של 300 מיליון שקל. כחלק מהרחבת המשרד יקבל דרעי לידיו אחריות על 12 רשויות נוספות וכן על 210 שכונות חלשות חברתית גם בערים במרכז הארץ.

ראש הממשלה ויו"ר ש"ס טרם הגיע להסכמות סביב התיק הנוסף שיקבל לידיו דרעי כפיצוי על עזיבתו את משרד הכלכלה.