נשיאה החמישי של ישראל יצחק נבון הלך לעולמו בגיל 94

נבון, ששימש ראש לשכתם של בן גוריון ושרת, כיהן כנשיא בשנים 1983-1978 והיה שר החינוך שהנהיג את חובת הוראת השפה הערבית ■ ח"כ פרץ: "תמיד עמד לצד הפריפריות החברתיות" ■ נבון היה סופר ומחזאי וכתב את "בוסתן ספרדי"

שמעון פרס, יצחק נבון, יאיר סרוסי, פרס בן גוריון תשע"ד / צילום: תמר מצפי
שמעון פרס, יצחק נבון, יאיר סרוסי, פרס בן גוריון תשע"ד / צילום: תמר מצפי

נשיאה החמישי של מדינת ישראל, יצחק נבון, מת הלילה (שבת) בביתו, והוא בן 94. בתחילת דרכו הפוליטית הוא שימש כראש לשכתם של ראשי הממשלה דוד בן גוריון ומשה שרת. בתום כהונתו כנשיא הוא שב לחיים הפוליטיים והיה לשר החינוך הראשון שקידם את חובת לימוד השפה הערבית בבתי הספר היהודים הממלכתיים. הודעה בדבר סדרי הלוויה ומועדה תינתן בצאת השבת.

נבון נולד בירושלים בשנת 1921, למשפחה ירושלמית ותיקה ממוצא ספרדי. הוא שירת בהגנה כראש המחלקה הערבית בשירות הידיעות של הארגון. לאחר קום המדינה, בשנת 1949, יצא לשליחות דיפלומטית באורוגוואי וארגנטינה, ועם שובו ארצה בשנת 1951 התמנה למזכירו הפוליטי של משה שרת.

לאחר שנתיים שבהן כיהן כראש אגף התרבות במשרד החינוך והתרבות, שבהן ייסד תכנית ללימוד עברית למבוגרים, נכנס לחיים הפוליטיים, ובשנת 1965 נבחר כחבר כנסת מטעם רפ"י. הוא כיהן בשורה של תפקידים פרלמנטריים במשך 13 שנים, עד שנבחר בשנת 1978 לכהן כנשיאה החמישי של מדינת ישראל, ומילא את התפקיד עד שנת 1983. במהלך כהונתו נסע נבון לביקור ממלכתי במצרים, ונאם שם בפני הפרלמנט.

בשנת 1982, לאחר טבח סברה ושתילה, איים כי יתפטר אם לא תוקם ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת האירוע. הוא ויתר על התמודדות לכהונה שנייה כנשיא, בכוונה להתמודד על ראשות מפלגת העבודה בכנסת ה-11. בכך היה לנשיא היחיד ששב לחיים הפוליטיים לאחר פרישתו. אלא שבסופו של דבר תמך בשמעון פרס ולא התמודד ובשנת 1984 הוא התמנה לתפקיד שר החינוך והתרבות, וכיהן בו עד שנת 1990. לקראת הבחירות האחרונות הוא הצטרף לרשימת "המחנה הציוני" לכנסת ה-20 והוצב כסוגר הרשימה במקום ה-120.

נבון עסק בין היתר בכתיבת ספרים ומחזות, והמפורסם שבהם הוא "בוסתן ספרדי", המספר את סיפורה של הקהילה הספרדית בשכונת אוהל משה הסמוכה לשוק מחנה יהודה בשנות ה-30 של המאה הקודמת. "בוסתן ספרדי" היא ההצגה הוותיקה ביותר של תיאטרון הבימה שעודנה מוצגת.

לפני כעשור, סיפר נבון לאתר "המולטי יקום של אלי אשד" על כתיבת המחזה: "היו שם סיפורים ודיאלוגים על העולם ועל ספרדים ואשכנזים ונישואין מעורבים ועל המנהגים של אלה ואלה כשהמסר היה כשמתחתנים מעורב הסלטים המעורבים טעימים. בסוף זאת הייתה פריצה, הפעם הראשונה שהעלו על הבמה משהו מתרבות יהודי ספרד".

השנה יצא לאור ספרו האוטוביוגרפי "יצחק נבון: כל הדרך". בדברי ההקדמה לספר נכתב: "אין זה ספר היסטוריה ולא ספר של וידוי, אלא סיפור חיים של אדם שלמזלו חי בתקופה היסטורית בתולדות עם ישראל וגם זכה להשתלב במידה מסוימת במעשים הגורליים".

בשנת 1993 נפטרה רעייתו אופירה והיא בת 57 לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. היא נטמנה בחלקת גדולי האומה בהר הרצל בירושלים. נבון הותיר אחריו את אשתו השנייה מירי שפיר ושני ילדיו, ארז ונעמה. ממשפחתו נמסר: "בראש מורכן ובצער עמוק אנו מודיעים בזאת על פטירתו של בעלי, אבינו, חמינו, וסבנו היקר, הנשיא החמישי של מדינת ישראל, יצחק נבון. איש מעש ורוח, סופר ומחזאי, איש חינוך ומדינאי שוחר שלום, אוהב אדם באשר הוא אדם, נפטר אמש בביתו בירושלים. בשל קדושת השבת, הודעה בדבר סדרי הלוויה ומועדה תינתן בצאת השבת".

ח"כ פרץ: "איש אוהב אדם"

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג, ספד לנבון. "הנשיא החמישי של מדינת ישראל, יצחק נבון, היה מדור המייסדים של ישראל, מהאנשים שבמו ידיהם הקימו את ביתנו הלאומי, מי שעמד לצידו של דוד בן גוריון ברגעים המכריעים ביותר לגורלה של המדינה", כתב בעמוד הפייסבוק שלו. "נבון, יליד ירושלים, הקדיש את חייו למען מדינתו והיה נשיא אהוב ונערץ על עמו וקול מוסרי וערכי אמיץ. רק לפני שבועות מספר זכיתי לחגוג עימו את צאת ספרו האוטוביוגרפי 'כל הדרך' במעמד נשיאה העשירי של המדינה ראובן ריבלין".

הרצוג הוסיף כי הוא ראה "כבוד גדול בכך שבחר לחתום את רשימת המחנה הציוני בבחירות האחרונות לכנסת במקום ה-120 שכן היה איש תנועת העבודה כל ימיו". לדבריו, "פועלו התרבותי, החינוכי והלאומי מהווה מורשת של חתירה לצדק חברתי, לשלום ולאחווה בין העמים, בו הנחיל את תרבות המזרח לכל בית בישראל. מפלגת העבודה וסיעת המחנה הציוני מרכינים ראש על מותו של יצחק נבון. משפחתי ואני משתתפים בצערה של משפחת נבון, של הילדים ארז ונעמה, זוגתו מירי ומשפחתו כולה. יהי זכרו ברוך".

"הלך מאיתנו איש אוהב אדם שתמיד עמד לצדן של הפריפריות החברתיות ותמיד ראה את האדם באשר הוא אדם, בלי הבדל דת גזע או מין כיעד החשוב ביותר", ספד לו חברו לסיעה עמיר פרץ. "עת כיהנתי כראש הרשות בשדרות הוא סייע בידי לעשות מהפכה במערכת החינוך שאותותיה ניכרים עד היום. אני שולח תנחומים למשפחה שנפרדת מאיש שכל העם אהב".

יו"ר התנועה, ח"כ ציפי לבני, ספדה לנבון בעמוד הפייסבוק שלה. "יצחק נבון, יליד ירושלים, ספרדי גאה שחיבר את כולנו לתרבות היהודית-ספרדית-ירושלמית דרך כתיבתו, ייזכר תמיד כנשיא ישראלי אהוב שיצג את פניה היפות והמיוחדות של ישראל, חיבר בין גווניה השונים והביא גאווה לכולנו".

יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "יצחק נבון היה אדם מאחד ונשיא מאחד. כולם הוזמנו לבוסתן הספרדי שלו, כולם חיו שם יחד. הוא ייצג קול מתון, מכבד, מחבק, שחסר כל כך בימים אלה. ״הקיצוניות שלנו תהיה בעוכרינו״ אמר בדאגה בראיון שנתן בשנה שעברה. הצורך לעבוד כל הזמן על איחוד העם ולהתייצב ללא חשש מול הקיצוניים מימין ומשמאל הוא הציווי שמשאיר לנו הנשיא החמישי בלכתו מאיתנו. יהי זכרו ברוך".

יו"ר מרצ זהבה גלאון ספדה לנשיא החמישי: "איש של שלום, של מילים ושל מוסר, של אהבת אדם ואהבת המדינה הלך מאיתנו היום. כמי שהתעקש להנחיל במערכת החינוך את מורשת יהדות המזרח ולחזק את לימודי הערבית, וכמי שאיים להתפטר מהנשיאות אם לא תוקם ועדת חקירה לטבח בסברה ושתילה, נבון הבין את מה שרבים היום כבר שכחו: שדמותה של ישראל - כלפי חוץ וחשוב מכך כלפי פנים, תלויה בהיותה מדינה מוסרית שמישירה מבט אל השגיאות והעוולות שעשתה. אני משתתפת בצער המשפחה".