היועמ"ש נגד הפרסומת לפרויקט דיור ללא מזרחים

במשרדו של יהודה וינשטיין בדקו את הסרטון של חברת הנדל"ן "באמונה", שמציג באופן נלעג דמויות בעלות חזות מזרחית - ומצאו כי עולה ממנו חשש לאפליה אסורה העומדת בניגוד לתנאי המכרז בקריית גת

סרטון "באמונה" / צילום: מהוידאו
סרטון "באמונה" / צילום: מהוידאו

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ, הודיע הערב (ג') כי קיים "חשש לאפליה אסורה בשיווק הדירות במתחם 'כרמי גת'". קמינץ התייחס לסרטון של חברת הנדל"ן "באמונה", המפרסם פרויקט מגורים למגזר הדתי-לאומי בקריית גת, אשר עולים ממנו לכאורה מסרים גזעניים.

במכתב שכתב קמינץ לרשות מקרקעי ישראל, כנציג משרדו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, בתגובה לסערה שהתחוללה ביממה האחרונה מאז פורסם הסרטון לראשונה בוואלה! NEWS, נכתב כי "כידוע, אפליה כזו עשויה לעמוד בניגוד לתנאי המכרז ולחוזה שנחתם עם היזם ולהביא לנקיטת סנקציות שונות עד כדי ביטול הזכייה".

לדברי קמיניץ, בדיקת הנושא טרם הסתיימה. "על דעת היועץ המשפטי לממשלה להידרש לבירור העניין בהקדם ולעדכנו בתוצאות הבדיקה", כתב.

חברת הנדל"ן "באמונה", המשווקת את הדירות למגזר הדתי-לאומי, עוררה סערה לאחר שהעלתה סרטון פרסומי המציג באופן נלעג ישראלים ממוצא מזרחי. הסרטון הוסר מעמוד היו-טיוב של החברה, אך כמה גולשים הספיקו להעלות אותו לעמודיהם הפרטיים.

בסרטון מופיעה משפחה דתית-לאומית, בהירת-עור, מדליקה נרות חנוכה בצוותא. בזמן שההורים והילדים שרים את שיר החנוכה "מעוז צור ישועתי", נשמעות דפיקות על הדלת. בני המשפחה נראים מפוחדים לשמע הנקישות, וכשהדלת נפתחת, נכנס בה שכן בעל חזות מזרחית, חבוש בכובע מסורתי.

השכן שואל במבטא מזרחי כבד אם הוא יכול להלוות סוכרזית, אך כשהוא מבחין בהדלקת נרות החנוכה, הוא קורא לחברו להגיע. "אברג'ל, אברג'ל, בוא תראה. עשה מנגל בתוך הבית", הוא אומר לו. בהמשך מציע השכן: "נעשה איזה נפנוף, נביא כנפיים, נביא נקניקיות".

בהמשך הסרטון נראית המשפחה הדתית חולמת על הדלקת נרות לבדה ללא הפרעות מיותרות. "גם אתם חולמים על בית משלכם?", מוסיף הקריין ומדגיש: "רוצים שכנים כלבבכם? לסרוגים יש בית חדש! הצטרפו עוד היום לקהילת הציונות הדתית כרמי גת".

עו"ד אורי ישראל פז, המייצג את חברת "באמונה", שיגר הערב מכתב לשר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, ובו דחה את טענותיו על כך שהחברה מדירה ציבורים על בסיס הסרטון: "צר לנו על קביעותיך נטולות כל בסיס עובדתי ביחס לחברה כביכול", כתב עו"ד פז.

לדבריו, "מבדיקה ראשונית שערכה החברה היום עולה כי כ-40% מרוכשי הדירות בפרויקט הם מבני עדות המזרח, כך שאין לטענות על אפליית ציבורים שום בסיס. חברת 'באמונה' ממשיכה ומתנצלת בפני כלל הציבור".

צרו איתנו קשר *5988