רכב הקרב המתקדם שיחליף את הנגמ"ש המיושן של צה"ל

אחרי שחיילים רבים שילמו בחייהם בגלל הנסיעה בנגמ"ש הצה"לי המיושן, החליט הרמטכ"ל אייזנקוט להחליף את ה-M-113 בכלי חדש מבוסס גלגלים ■ הכירו את החלופות שעומדות היום בפני צה"ל

רכב שטח צבאי אושקוש / צילום: יח"צ
רכב שטח צבאי אושקוש / צילום: יח"צ

אחרי שחיילים רבים שילמו בחייהם בגלל הנסיעה בנגמ"ש הלא ממוגן, בהם 7 לוחמי גולני ב"צוק איתן", החליט הרמטכ"ל גדי אייזנקוט להחליף את ה-M-113 בכלי חדש המבוסס גלגלים. החלופות: כלי רכב תוצרת ארה"ב הפועל באפגניסטן ופיתוח ישראלי של רכב 8X8 אשר נקרא "איתן" - כלי רכב שמפותח במינהלת טנק המרכבה של משרד הביטחון, ולו מיגון מתקדם וייחודי למרות משקלו הקל יחסית.

כמו כן, נבחנת בצה"ל האפשרות לשלב שני כלי רכב שכבר בשימוש צבא ארצות-הברית. הראשון, מסוג MATV, והשני הוא מסוג MRAP, המופץ בעשרות אלפים בצבא האמריקאי. השניים ממוגני ירי ומתמחים בהובלת לוחמים ובנהיגה בשטחים אורבניים, כמו באפגניסטן.

הדיון על זחל או גלגלי, אומרים בצה"ל, הוא דרמטי ויוכרע בקרוב בהתאם לתכנית הרב שנתית של צה"ל, "במציאות של היום, אין ברירה אלא לעבור לרכבים קלים שיש להם תנועה עצמית, מהירות גבוהה ומחיר זול יחסית. הרכב שמפתחת מנהלת טנק המרכבה הוא חלופה יקרה לרכב גלגלי, אך ממוגן הרבה יותר מרכבי הארבע על ארבע האמריקאים".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988