הסדר טיעון: אולמרט יודה בשני אישומי שיבוש הליכי משפט

עורכי דינו של רה"מ לשעבר והפרקליטות הגיעו להסדר טיעון מצומצם, אבל לא הגיעו להסכמות בנוגע ליתר התיקים ■ מחר ידון העליון בערעורו של אולמרט על העונש שנגזר עליו בתיק טלנסקי

אהוד אולמרט / צילום: גיל יוחנן
אהוד אולמרט / צילום: גיל יוחנן

אהוד אולמרט מודה בשיבוש הליכי משפט. פרקליטות מחוז מרכז הגישה לבית משפט השלום בירושלים, במסגרת הסדר טיעון, כתב אישום נגד אולמרט המייחס לו שתי עבירות של שיבוש מהלכי משפט, הן במשפט טלנסקי הירושלמי והן במשפט הולילנד.

לפי ההסדר, אולמרט יודה ויורשע, ובית המשפט יתבקש לגזור עליו 6 חודשי מאסר בפועל, אשר ירוצו בחופף לעונש המאסר אשר נגזר עליו בפרשת הולילנד; וכן מאסר על-תנאי ווקנס בסך 50 אלף שקל.

גורלו של עו"ד נבות תל-צור, שהיה חשוד בשיבוש בצוותא עם אולמרט, טרם הוכרע.

עם זאת, הצדדים לא הגיעו להסכמות בנוגע ליתר התיקים, ומחר (ג') ידון בית המשפט העליון בערעורו של אולמרט על העונש שנגזר עליו בתיק טלנסקי.

הסדר הטיעון הושג הערב (ב') לפני שבפרקליטות היו אמורים להגיש כתב אישום חדש נגד אולמרט. מדובר בחקירה שנולדה בעקבות חשיפת ההקלטות של שולה זקן, ראש לשכתו לשעבר של אולמרט.

תחילה קיוו עורכי דינו של אולמרט להגיע להסדר בכלל התיקים הנוגעים לו. במסגרת הסדר זה היה אמור אולמרט למשוך את ערעורו על העונש שגזר עליו בית המשפט המחוזי בתיק טלנסקי, ומנגד הייתה המדינה מושכת את הערעור על זיכויו של אולמרט בתיק "ראשונטורס".

בכתב האישום, שהוגש בידי עורכות הדין קרן בר-מנחם ושרון משעל מפרקליטות מחוז מרכז, נאמר כי בין אולמרט לבין שולה זקן, ששימשה כמנהלת לשכתו בתפקידיו השונים, שררה מערכת יחסים הדוקה, במסגרתה גם תמך אולמרט בזקן וסייע לה כלכלית. במהלך ניהול שני המשפטים נגד אולמרט וזקן בבית המשפט המחוזי בירושלים ובבית המשפט המחוזי בתל-אביב המשיך אולמרט לתמוך כלכלית בזקן והעביר אליה סכומי כסף נכבדים, בין היתר על-מנת לסייע לה במימון שכר-טרחת עורך דין. 

באישום הראשון נאמר כי במהלך חודש מאי 2011, לקראת פרשת ההגנה בתיק הירושלמי, נפגשו אולמרט וזקן בבית מלון בירושלים ושוחחו אודות עדותה הצפויה של זקן במסגרת התיק הירושלמי. בפגישה זו הפציר אולמרט בזקן וניסה לשכנע אותה שלא להעיד במשפט.

בין היתר, אמר לה כי גורלם המשפטי כרוך זה בזו, וכי אם הוא יורשע, היא בוודאי תורשע גם כן: "תזכרי דבר אחד: אם אני לא אצא זכאי, אף אחד לא ייצא זכאי", אמר, וזאת על-מנת שתפעל בעיקר לטובת האינטרסים שלו.

גם בפגישה נוספת המשיך אולמרט במאמציו להניע את זקן שלא תעיד במשפטם, תוך שהוא מנסה לעורר בה חשש מפני הצפוי לה במהלך חקירתה הנגדית. ואכן, בסופו של דבר הודיעה זקן כי היא בוחרת להימנע מלהעיד להגנתה.

באישום השני נאמר כי בשעה שפרקליטיה של זקן ניהלו מגעים להסדר טיעון בתיק הולילנד, היא נפגשה עם אולמרט בבית-מלון בירושלים. אולמרט, אשר הבין כי בעקבות הסדר הטיעון תוזמן זקן להעיד כעדת תביעה, וכי הדבר עלול לפגוע בו, ניסה להשפיע עליה שלא לחתום עליו. אולמרט אמר לזקן כי אין מקום בשלב זה להסדר טיעון, וכי הדבר יפגע בו ובסיכויי ההגנה בתיק.

במטרה לשכנעה שלא לחתום על הסדר הטיעון, הוא העלה בפניה שלל נימוקים ואמר לה, בין היתר, כי "אני בדעה שכל משא-ומתן עכשיו הוא טעות. תקשיבי למה שאני אומר לך, ככל שהדבר הזה מתרחק מזמן המעשה... זה מקטין את העונש בצורה דרמטית... בינתיים יתייצב המצב, תירגעי...".

אולמרט אף הבטיח לזקן כי ידאג לפרנסתה ולפרנסת בני משפחתה ואף יחפש עבורה סנגור פרטי ויסייע במימון שכר-טרחתו.

בהמשך הזמינה זקן את אולמרט לביתה כדי להראות לו את טיוטת כתב האישום המתוקנת. במהלך אותה פגישה אולמרט המשיך במאמציו לשכנע את זקן ובני משפחתה להימנע מלחתום על הסדר הטיעון. במקביל, ביקש לוודא כי במקרה שהיא תחליט לחתום על הסדר הטיעון, כתב האישום המתוקן בו תודה לא יפגע בו, והציע לה לשם כך תיקונים אפשריים בניסוחו. בסופו של דבר הודיעה זקן לפרקליטיה כי החליטה שלא לחתום על הסדר הטיעון.

בכתב האישום נאמר כי במעשיו אלה עשה הנאשם דבר בכוונה להכשיל הליך שיפוטי או להביא לידי עיוות דין, ועל כן מיוחסות לו עבירות של שיבוש מהלכי משפט.

הצדדים לא הגיעו להסדר בנוגע לערעורים ההדדיים שהוגשו לבית המשפט העליון על פסקי הדין בפרשות טלנסקי, ראשונטורס ומרכז ההשקעות - ועל כן ערעורים אלה, הקבועים לשמיעה למחר, יתנהלו כאמור כסדרם. 

 

 

צרו איתנו קשר *5988