יו"ר מגה אביגדור קפלן מחזיר את הבונוס ומחלק אותו לעובדים

שבוע לפני קריסת מגה אושר בונוס בגובה של 7 משכורות - כ-560 אלף שקל - לאביגדור קפלן ■ הערב הוא הודיע: "אני מחלק הכסף לעובדים" ■ הצ'ק הועבר ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ■ קפלן: "אני ער לביקורת הציבורית"

אביגדור קפלן / צלם: איל יצהר
אביגדור קפלן / צלם: איל יצהר

אביגדור קפלן, יו"ר אלון רבוע כחול המחזיקה ברשת מגה הקורסת, מחזיר את הבונוס שקיבל ומחלק אותו לעובדים - כך נחשף הערב (ה') בחדשות 2. 

ביום ראשון נחשף במהדורה המרכזית של חדשות 2 הבונוס המנופח שאושר לקפלן פחות משבוע לפני קריסת מגה - 560 אלף שקל, סכום בשווי 7 משכורות - דבר שגרר ביקורת ציבורית ותקשורתית חריפה. הערב הודיע קפלן כי הוא מחזיר את הבונוס בעקבות הפרסום, על-מנת שיחולק לעובדים.

"אני מועסק על-ידי אלון חברת הדלק לישראל 'אלון ישראל' ומקבל ממנה את משכורתי האחת והיחידה עבור כל התפקידים שאני ממלא בקבוצה זו", כתב קפלן. "הבונוס שניתן לי על-ידי אלון ישראל נקבע ואושר על-ידי הדירקטוריון שלה ושולם על-ידה. אלון ישראל היא חברת-האם של חברת-האם של מגה - רבוע כחול. ממגה לא קיבלתי תמורה כלשהי עבור כהונתי כיו"ר דירקטוריון פעיל שלה. הבונוס אושר בעיתוי אשר לי לא הייתה שום השפעה עליו".

יו"ר מגה הוסיף: "אני ער לביקורת הציבורית על עצם קבלת הבונוס ועל שיוכו המוטעה לעבודתי במגה. ליבי עם העובדים ובני משפחותיהם, ולכן החלטתי להעביר את כל סכום הבונוס נטו ששולם לי לטובת עובדי מגה. אני מעביר המחאה בסכום הבונוס ליו"ר ההסתדרות, אשר יחליט על דרך השימוש בכסף לטובת העובדים".

בשעה האחרונה העביר קפלן צ'ק חתום על הסכום המלא ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן. מההסתדרות הכסף יועבר לעובדי הרשת, שעדיין מקווים כי הרשת תימכר, ומקום עבודתם יינצל.

אמנם מדובר בסכום קטן לכל עובד, אך גורמים בסביבתו של קפלן מסבירים כי האקט הוא בעיקרו סמלי, מתוך רצון להראות סולידריות עם מצוקת העובדים והרשת. 

יו"ר ההסתדרות ניסנקורן בירך הערב את קפלן על הודעתו. ניסנקורן ציין כי "ההסתדרות תדאג להסטת הכסף לטובת עובדי מגה ותמשיך במלאכתה להצלת החברה ועובדיה המסורים". 

יו"ר ועד עובדי מגה, אייל אלי, מסר בתגובה: "אנו מברכים ומודים לאביגדור קפלן על השבת הבונוס לטובת עובדי מגה. כל שנותר הוא להצטער על שלבעלי השליטה - שרגא בירן, דודי ויסמן והקיבוצים - אין את אצילות-הנפש של קפלן, ודווקא הם, האחראים לקריסתה, לא משיבים את הדיבידנדים בסך 100 מיליון שקל אותם משכו ממגה". 

על רקע הקריסה: חגיגות הבונוסים נחשפו

השבוע הגיב קפלן לביקורת ואמר כי "לעשות מזה עניין זה פשוט לא הוגן". קפלן הוסיף בשיחה עם "גלובס" כי "אני עובד ב-3 משרות מסביב לשעון - אני מרוויח שליש ממה שהרוויח קודמי, וממגה לא לקחתי פרוטה. לכן, לקחת את הבונוס שקיבלתי ולעשות ממנו עניין זה פשוט לא הוגן".

כמו כן נחשפו השבוע בזבוזים אחרים של הרשת: בשבוע שעבר דרש גם דודי ויסמן, עד לפני כשנה יו"ר מגה, לקבל בונוס של 1.3 מיליון שקל, למרות שנתפס כמי שדרדר את רשת הקמעונאות למצבה העגום. בקשתו נדחתה.

שלשום (ג') פורסם ב"גלובס" כי גם מנכ"ל מגה, רביב ברוקמאייר, צפוי לקבל בונוס נדיב של 2 מיליון שקל. ברוקמאייר מונה לתפקיד רק בחודש יוני האחרון, ובמסגרת ההסכם שנחתם עמו הובטח לו מענק גם אם מגה תקרוס. למרות שחתם על הסכם לשנתיים, את הבונוס הוא יקבל בגין חצי שנת עבודה בלבד.

המענק הובטח לברוקמאייר כיוון שהסכים לעזוב את תפקידו הקודם כמנכ"ל נעמן ולהחליף את מוטי קרן, מנכ"ל מגה הקודם שפוטר, למרות אי-הוודאות שלוותה את התפקיד החדש.

 

שטרית על התשלום החודשי: "אם הייתי פחות יפה, לא היינו מצייצים"

אתמול (ד') נחשף במהדורה המרכזית כי אשת יחסי הציבור רותי שטרית, שבמשך שנים נחשבה למקורבת וליד-ימינו של יו"ר מגה לשעבר דודי ויסמן, קיבלה תשלום חודשי קבוע של כ-300 אלף שקל כששימשה אשת יחסי הציבור של מגה. חישוב הסכומים שהוענקו לה מעלה כי שטרית קיבלה למעלה מ-3.5 מיליון שקל בשנה, וב-4.5 שנים היא קיבלה כ-18 מיליון שקל.

שטרית הכחישה אמש כי הסכום שקיבלה היה עבור יחסי ציבור - וטענה כי מרבית הסכומים הועברו לספקי משנה ושירותי דפוס - בין היתר עבור הפקת חוברות למותג YOU.

גורמים במשק אמרו כי מדובר ב"סכומים דמיוניים", וכי הסכום המקובל לשלם על שירותי יחסי ציבור בהיקף כזה לא צריך להיות יותר מכמה עשרות אלפי שקלים בחודש.

היום הגיבה שטרית לביקורת וטענה כי זה אבסורד לקשור בין הכספים שקיבלה למצב הרשת. לדבריה, הסיבה לביקורת החריפה נגדה נעוצה בהיותה אישה יפה.

"זה משבר מאוד גדול, אבל אני מכירה את התקשורת, ואני לא מתפלאת ויודעת איך זה עובד. כלי התקשורת רוצים לעשות כתבה ושוכחים שבדרך יש אנשים, וגם שוכחים את האמת", אמרה שטרית. "הם לא עשו אבחנה בין פרסום ליחסי ציבור, מעולם לא קיבלנו 300 אלף שקל בחודש, אנחנו קיבלנו 20 אלף שקל בחודש. לכל תשלום חודשי קוראים ריטיינר, לי יש תווית של יחסי ציבור, אז אמרו יחסי ציבור. אם הייתי גבר, אף אחד לא היה מצייץ - ואם הייתי פחות יפה - אף אחד לא היה מצייץ גם".

שטרית האשימה כי על משרד הפרסום מקאן, שקיבל גם הוא מיליונים ממגה, אף אחד לא מדבר. "לשם לא נכנסים, כי שם אין סיפור עסיסי של אשת שר לשעבר. מישהו מחפש אותי", טענה. "נלחמים שני צדדים, ואני מזוהה עם צד אחד, ואני יודעת מי עשה את זה ומי הדליף את המסמכים. אם לפחות היו מביאים את האמת כמו שהיא, אבל זה לא קרה".

עוד הוסיפה שטרית כי "כל הניסיון הזה לקשור אותי לנפילה של מגה הוא עצוב; בעלי הבית משכו דיבידנדים של מאות מיליוני שקלים, ואתם נופלים על אשת מקצוע", אמרה.