משרד הבריאות ממליץ: כך תתגוננו מנגיף הזיקה

המשרד ממליץ לנשים בהיריון להימנע מנסיעה למדינות בהן נפוץ הנגיף ולנוסעים לאותן מדינות, לנקוט בכל הצעדים האפשריים על מנת להימנע מעקיצות יתושים ■ מקרה הידבקות ראשון על אדמת ארה"ב

רפואה רופא ניתוח זריקה / צלם: פוטוס טו גו
רפואה רופא ניתוח זריקה / צלם: פוטוס טו גו

יממה בלבד לאחר שהכריז ארגון הבריאות העולמי על התפשטות נגיף הזיקה כמצב חירום עולמי, פרסם היום (ג') משרד הבריאות הישראלי הנחיות חדשות לציבור. מרבית ההנחיות נוגעות לאזרחים המתכננים נסיעה למדינות בהן נפוץ הנגיף ולנשים בהריון.

הנחיות משרד הבריאות:

■ לנשים הרות או שמתכננות הריון בתקופה הקרובה, מומלץ לשקול דחיית נסיעה לאזור עם הדבקה מתמשכת בנגיף זיקה.

■ לנוסעים למדינות אלו, מומלץ להשתמש באמצעים לצמצום הסיכון לעקיצת יתושים כגון: מריחה של חומר דוחה יתושים, לבישת חולצות עם שרוולים ארוכים, מכנסיים ארוכים, כובע, ולינה בחדרים מרושתים ומרוססים או ממוזגים, או תחת כילה מרוססת בקוטל יתושים.

■ לאישה המבקרת באחת המדינות שברשימה - מומלץ להימנע מכניסה להריון במהלך ביקורה וכן במשך ארבעה שבועות מעזיבת האזור שבסיכון.

■ במקרים בודדים, גברים שנדבקו הדביקו בנות זוג ביחסי מין. לגברים המבקרים במדינות אלו מומלץ להשתמש בקונדום בעת קיום יחסי מין בעת שהותם שם, וכן במשך ארבעה שבועות מעת עזיבת האזור שבסיכון.

■ יש להימנע מתרומות דם 28 יום מעזיבת האזור בסיכון. לאחר מכן אין מניעה לתרום דם, בכפוף לשאר ההנחיות החלות על תורמי דם.

עוד הודיע המשרד כי הוא מקיים בימים אלה דיונים עם גורמי המקצוע השונים לצורך גיבוש המלצות לנשים הרות ולילודים של אימהות ששהו באזור הסיכון במהלך ההריון. "שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות מקיימים דיונים עם אנשי מקצוע בתחומים שונים: אפידמיולוגיה, גניקולוגיה, מומחים לרפואת העובר, מומחים למחלות זיהומיות, רופאי ילדים, בנק הדם ומעבדות, במטרה לגבש הנחיות מפורטות להתייחסות עבור אנשים השבים מארצות אנדמיות הנגועות בזיקה" נמסר בהודעת המשרד.

בתוך כך, הודיעו הרשויות בארה"ב על מקרה ראשון של הידבקות. משרד הבריאות בדאלאס טקסס הודיע כי ההידבקות התרחשה ככל הנראה בקיום יחסי מין.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988