כחלון מתכנן: עוד 55 אלף ישראלים יקבלו מס הכנסה שלילי

ההצעה קובעת כי טווח ההכנסה החודשית הממוצעת המזכה במענק להורה עובד במשפחה חד-הורית יגדל, בשל הקושי ביציאה לעבודה ■ "התוכנית תסייע בעיקר לאוכלוסיות אשר מעוניינות לצאת ולעבוד וצריכות את הסיוע של המדינה"

שר האוצר משה כחלון / צילום: אוריה תדמור
שר האוצר משה כחלון / צילום: אוריה תדמור

הממשלה מתכוונת להרחיב את הטבת מס הכנסה שלילי ל-55 אלף בני אדם נוספים - כך עולה מתוכנית שיעלה בממשלה ביום ראשון שר האוצר משה כחלון. על-פי ההצעה, חוק "מענק עבודה" יורחב בקרב משפחות חד-הוריות ועובדים עצמאיים. עלות התוכנית כ-130 מיליון שקל.

הרחבת התוכנית גובשה עם עמותת "ידיד", ונקבע בה כי טווח ההכנסה החודשית הממוצעת המזכה במענק להורה עובד במשפחה חד-הורית יגדל, בשל הקושי ביציאה לעבודה והגעה לרמת ההכנסה הנדרשת למענק, תוך טיפול בילדים. לפי המוצע - טווח ההכנסה החודשית הממוצעת של הורה עובד במשפחה חד-הורית לו עד שני ילדים יהיה בין 1,270 ל- 9,420 שקל (במקום 2,060 - 6,220 שקל) ולגבי הורה עובד במשפחה חד-הורית שלו 3 ילדים ומעלה יהיה בין 1,270 ל- 11,500 שקל, (במקום 2,060 - 6,820 שקל).

באשר לציבור העצמאים הזכאים למענק, ההצעה מציעה להשוות את תנאי קבלת המענק של עצמאים לזה של השכירים, כך שיקבלו את המענק במועדים זהים, בניגוד למצב שקיים היום, לפיו עצמאים מקבלים את המענק בפריסה על פני 4 שנים, ובשנה החמישית הועברה יתרת המענק שלא קוזזה במהלך שנות המס כאמור בניכוי של 25%.

עוד כולל תזכיר החוק תיקון של עיוות בחוק הקיים ביחס לעובד שנקבע לו שכר מינימום מותאם, כך שיהיה זכאי למענק גם אין לו ילדים ולא מלאו לו 55 שנים בשנת המס, וגם יוכל ליהנות מעתה גם ברמות שכר הגבוהות הקבועות בחוק ביחס לכלל האוכלוסייה.

עוד מוצע כי זכאים למענק עבודה בסכום הנמוך מ-800 שקל, ישולם להם המענק בתשלום אחד במועד הראשון הקבוע בחוק ולא בפריסה וכלל יקוצרו המועדים לכל הזכאים לקבלת התשלומים של המענק.

כחלון אמר כי "מדובר בצעד נוסף ליישום מדיניות משרד האוצר לצמצום הפערים החברתיים ועידוד יציאה לעבודה. באחריותנו לוודא כי אנשים אשר יכולים לצאת ולעבוד, יעבדו ויתפרנסו וכבוד. התוכנית תסייע בעיקר לאוכלוסיות אשר מעוניינות לצאת ולעבוד וצריכות את הסיוע של המדינה".

צרו איתנו קשר *5988