השר כץ: אם בבלגיה ימשיכו לאכול שוקולד, לא ינצחו את הטרור

בעוד העולם מביע הזדהות עם כאבה של בירת האיחוד האירופי לאחר אירועי הדמים בבריסל, שגבו את חייהם של 34 בני אדם, שר התחבורה והמודיעין אמר כי על הבלגים להפחית מאורח החיים שבו הם "נראים ליברליים גדולים" ■ "בישראל אנחנו יודעים לנהל את זה", אמר לרשת ב'

ישראל כץ / צילום: תמר מצפי
ישראל כץ / צילום: תמר מצפי

שר התחבורה וענייני המודיעין, ישראל כץ, התבטא הבוקר (ד') באופן שנוי במחלוקת בריאיון לתכנית הבוקר ברשת ב' של קול ישראל, כשהתייחס לסדרת הפיגועים שגבתה את חייהם של 34 בני אדם אתמול בבריסל. "אם בבלגיה ימשיכו לאכול שוקולד וליהנות מהחיים, הם לא יוכלו להילחם בטרור", אמר כץ לאריה גולן בטענה כי על בלגיה להפחית מערכי חופש הפרט והליברליות ולהעצים את ערכי הביטחון.

כץ אמר את הדברים כשהסביר כי בישראל יודעים לנהל היטב את המלחמה בטרור על ידי הגדרת האויב כטרור אסלאמי. "אירופה וארצות הברית לא מוכנות להגדיר שהמלחמה היא נגד טרור אסלאמי. כאשר ההגדרה שלך לא נכונה ולא קיימת, אתה לא יכול להנהיג מלחמה עולמית", אמר.

"אם בבלגיה ימשיכו לאכול את השוקולד וימשיכו ליהנות מהחיים ולהיראות דמוקרטים וליברלים גדולים, ולא יחליטו שחלק מהמוסלמים שם מארגנים טרור, הם לא יוכלו להילחם בהם".

אחר כך, הסביר: "תראו איך אנחנו יודעים לקרב את המתונים ולהרחיק את הקיצוניים כמו התנועה האסלאמית מחוץ לחוק. אנחנו גם מנהלים את החיים שלנו, אבל נערכים ללא אשליות וזה נובע מהיכולת שלנו להגדיר מי האויב. האירופים ואפילו ארצות הברית לא הגדירו מי היריב".

בתגובה לדבריו של כץ, כתבה ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) כתבה בחשבון הטוויטר שלה: "הממשלה הגתה פתרון למיגור הטרור - להפסיק לאכול שוקולד. תושמד הפרה האדומה".

בכלי התקשורת בבלגיה, לעומת זאת, פתחו את הבוקר בכאב גדול כשכותרות העיתונים הראשיות הכריזו על סדרת הפיגועים כ"יום השחור ביותר שלנו". העיתון "דה מורגן", למשל, הציג תמונה בלבד, ללא כותרת, ובה נראות ארבע נשים בוכות ומסתירות את פניהן, כשלצדן מפת בלגיה ועשן מיתמר מעל בריסל. העיתון "דה טיג'ד" הציג תמונה מההריסות באחת מזירות הפיגועים תחת הכותרת "לעולם לא נרגיש בטוחים".

הבוקר התבהרו חלק מהפרטים על אודות המתקפה, לאחר שכלי תקשורת בבלגיה פרסמו כי שני המחבלים המתאבדים שהתפוצצו בשדה התעופה בעיר הם האחים איברהים וחאלד בכראווי, תושבי בריסל, שהיו מוכרים למשטרה. לפי הדיווחים, חאלד שכר לאחרונה דירה בפרבר פורסט בזהות בדויה.

לפי דיווחים נוספים, המחבל השלישי, שתועד במצלמות האבטחה של שדה התעופה כשהוא לבוש במעיל לבן אך מסיבה לא ידועה נמלט מהמקום, הוא נג'ם שעראווי. הדנ"א של שעראווי נמצא בבתים ששימשו את המחבלים שהשתתפו במתקפה בפריז והוא נסע להונגריה בחודש ספטמבר האחרון לצדו של סלאח עבד א-סלאם - המחבל שנמלט מהזירה בפריז ונתפס רק בסוף השבוע האחרון בבריסל.

 

צרו איתנו קשר *5988