התגלתה מנהרה שגורמת לחמאס להיראות חובבנים

לא רק למטרות טרור: נחשפה מנהרה בעומק 14 מטרים ובאורך 800 מטרים ששימשה להברחת סמים בהיקף עצום ■ מדובר באחת המנהרות הארוכות והמתוחכמות ביותר שנחשפו אי-פעם, שכוללת גם מעלית

מנהרה להברחת סמים ארה"ב / צילום: מהוידאו
מנהרה להברחת סמים ארה"ב / צילום: מהוידאו

מנהרות חוצות גבול שנחפרו בסודיות הפכו בשנים האחרונות לשיטת פעולה נפוצה בקרב ארגוני טרור - מחמאס בגבול רצועת עזה, דרך חיזבאללה בצפון ועד ארגון דאע"ש בעיראק ובסוריה.

אבל ארגוני הטרור לא המציאו את דפוס הפעולה הזה. כבר שנים רבות שמנהרות משמשות כאמצעי אפקטיבי במיוחד עבור מבריחים, ובעיקר מבריחי סמים, ובשבוע החולף התגלתה בארה"ב מנהרה עצומה ששימשה בדיוק לכך.

את המנהרה, שאורכה כ-800 מטרים, חשפו גורמי הביטחון בסן דייגו שבקליפורניה. היא שימשה להברחת סמים, בעיקר קוקאין ומריחואנה, ממקסיקו לארצות-הברית. זו המנהרה ה-13 בסך-הכול שנמצאה בגבול קליפורניה ומקסיקו מאז שנת 2006 - והגדולה ביותר שנחשפה אי-פעם בגבול הזה.

גורמי ביטחון תיארו את המנהרה שנחשפה כ"משהו לא ראינו קודם", וטענו כי מדובר במנהרה מתוחכמת במיוחד, זאת אחרי שרק בחודש מארס האחרון התגלתה לא הרחק משם מנהרה באורך 380 מטרים שחיברה בין מסעדה בשטח מקסיקו לבין בית מגורים בקליפורניה.

המנהרה החדשה נחפרה בעומק 14 מטרים, כשפתח אחד הוביל לבית בטיחואנה, ופתחה השני הוסתר מתחת למכל אשפה עצום בצד האמריקאי. המבריחים נהגו להסתיר את הסמים המוברחים במכל האשפה ואז לפרוק אותו במיקום אחר. המנהרה כולה הייתה מוארת, והגישה אליה הייתה באמצעות מעלית.

בתום חקירה של 8 חודשים, סוכנים פדרליים עקבו אחרי משאית שהובילה את מכל האשפה למיקום מרכזי בסן דייגו, כ-40 ק"מ מהגבול, וגילו טונות של קוקאין ומריחואנה, כמות הסמים הגדולה ביותר שנתפסה אי-פעם והועברה באמצעות מנהרה חוצת-גבול.

 

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988