סגן הרמטכ"ל: "לא התכוונתי להשוות בין צה"ל לגרמניה הנאצית"

האלוף יאיר גולן אמר אתמול, כי "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה הנאצית בפרט, אז - לפני 70, 80 ו-90 שנה - ומציאת עדות להם כאן בקרבנו, היום, ב-2016" ■ הבוקר הוא כבר הבהיר שההשוואה הזו אבסורדית ומשוללת כל יסוד

אלוף יאיר גולן / צילום: אסף שילה/ישראל סאן
אלוף יאיר גולן / צילום: אסף שילה/ישראל סאן

"אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה הנאצית בפרט, אז - לפני 70, 80 ו-90 שנה - ומציאת עדות להם כאן בקרבנו, היום, ב-2016" - את הדברים החריפים הללו אמר אתמול סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר גולן, בטקס הממלכתי לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה שנערך במכון "משואה" בתל יצחק.

לאחר ביקורת שספג האלוף גולן, בטענה כי השווה בין צה"ל לגרמניה הנאצית, הוא הוציא הבוקר הודעה בה הוא מבהיר כי לא התכוון לבצע השוואה כזו: "ההשוואה אבסורדית ומשוללת כל יסוד, ולא הייתה שום כוונה ליצור הקבלה כזאת או למתוח ביקורת על הדרג המדיני", לשון ההודעה.

אתמול הוא הוסיף, כי "השואה צריכה להביא אותנו להרהורים מעמיקים בדבר אחריותה של מנהיגות ובדבר איכותה של חברה והיא חייבת להוביל אותנו לחשיבה יסודית על איך אנו, כאן ועכשיו, נוהגים בגר, ביתום ובאלמנה, ובאלו שדומים להם".

גולן מתח ביקורת על ההסתה בישראל של שנת 2016 ואמר כי היא תוביל להידרדרות מוסרית. "הרי אין יותר קל ופשוט מלשנוא את הזר, אין יותר קל ופשוט מלעורר חרדות ומלהלך אימים", ציין סגן הרמטכ"ל. "אין יותר קל ופשוט מהתבהמות, התקרנפות והתחסדות".

"ביום השואה ראוי לדון ביכולתנו שלנו לעקור מקרבנו ניצנים של חוסר סובלנות, ניצנים של אלימות, ניצנים של הרס עצמי בדרך ההידרדרות המוסרית", אמר.

שר החינוך נפתלי בנט מיהר להסתייג מהדברים ואמר: "רגע לפני שמכחישי השואה יהפכו מילים שגויות אלו לדגל, רגע לפני שחיילינו יושוו לנאצים חלילה בהכשר מגבוה", הזהיר, "סגן הרמטכ"ל שגה ועליו לתקן מיד". לדבריו הצטרף ח"כ בצלאל סמוטריץ ממפלגתו (הבית היהודי) שאמר כי מדובר בהשוואות מופרכות. "מה שמפחיד אותי זה השוואות מופרכות ומעוותות שפוגעות בזכר השואה, ובפרט כשהן באות מצד אנשים חשובים כדוגמת סגן הרמטכ"ל", ציין סמוטריץ'.

"אלו תופעות 'זהות' הוא מזהה בינינו?! מישהו כאן מקים תאי גזים ומבקש להשמיד עם אחר רק כי הוא אחר?! נפלתם על השכל?!", אמר הח"כ מהבית היהודי. העיתונאי אראל סגל כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אני מבין שסגן הרמטכ"ל שלנו הוא סגן הרמטכ"ל של הוורמכט".

לעומתם ראש האופוזיציה יצחק (בוזי') הרצוג יצא להגנתו של גולן. "סגן הרמטכ"ל הוא מפקד אמיץ", צייץ הרצוג בחשבון הטוויטר שלו. "המופרעים שיתחילו לצרוח עכשיו נגדו צריכים לדעת: כך נשמעים מוסר ואחריות. אנחנו לא ניבהל מזעקות וניבולי פה, ונמשיך לגבות את צה"ל ומפקדיו. תמיד".

גם חברי הכנסת מהאופוזיציה נחמן שי ויואל חסון גיבו את סגן הרמטכ"ל. "נאום נפלא של אלוף יאיר גולן, אמר ח"כ שי. משהו טוב מסתובב בפיקוד העליון של צה"ל. יואל חסון ציין כי "הנאום האמיץ של סגן הרמטכ"ל הוא עדות לוואקום מנהיגותי מוסרי חלול. תפקידה של ההנהגה לייצר חזון ערכי למדינה, היוצרות מתהפכות וזהו תהליך מסוכן".

 

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988