מכירת מלון ביהוד סידרה ללוזון את התשלום למחזיקי האג"ח

שנתיים לאחר חתימת העסקה, הושג האישור שהזרים 11 מיליון שקל לקופת החברה ביום תשלום האג"ח ■ לוזון: "בחברה נעשית עבודה נפלאה"

עמוס לוזון/ צילום: תמר מצפי
עמוס לוזון/ צילום: תמר מצפי

קבוצת הנדל"ן א. דורי, ובשמה החדש "קבוצת עמוס לוזון יזמות ואנרגיה", הרגיעה אתמול את חששות מחזיקי האג"ח בנוגע להחזר החוב כלפיהם, לאחר שהעבירה להם תשלום בהיקף של 28.5 מיליון שקל.

מבדיקת "גלובס" עולה כי המקור לכמעט מחצית מהתשלום הוא השלמת עסקה למכירת זכויותיה של קבוצת דורי (50%) בבית המלון "אוויה" ביהוד. השלמת העסקה התאפשרה לאחר שברגע האחרון התקבל אישור מרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) שהיווה תנאי להעברת הכסף לחברה. יתרת תשלום האג"ח נבעה ממזומנים שהיו בקופת החברה.

לפני שנתיים חתמו קבוצת א. דורי ושותפה בנכס על הסכם למכירתו תמורת 40 מיליון שקל. בדוחות הרבעון הראשון שפורסמו אתמול עדכנה החברה כי השלמת העסקה בוצעה אתמול, והניבה לה תשלום של 11 מיליון שקל, לאחר שכבר קיבלה 9 מיליון שקל בעבר כמקדמה.

בדוח תזרים המזומנים המצורף לדוחות א. דורי היא מציגה תזרים מפעילות שוטפת נטו של קרוב ל-65 מיליון שקל מתחילת חודש אפריל ועד סוף השנה, הכוללים גם את סכום המכירה של בית המלון, הממוקם בשכונת קריית הסביונים ביהוד. המלון החל לפעול בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-20, וב-1999 הוא נמכר על ידי חברת נורפולק לא. דורי ולאיש העסקים מאיר לייזר ז"ל. במהלך השנים פעלו השותפים לשינוי ייעוד הקרקע ממלונאות למגורים כדי להקים שם כמה מאות דירות במספר מגדלים, אולם בעבר נתקלו בהתנגדויות של תושבי האזור.

צמד סדרות האג"ח של דורי, בהיקף של כ-255 מיליון שקל, נסחרו היום בעליות שערים של כ-0.5%-1% והשלימו קפיצה חודשית של 5%-14%. יחד עם זאת, הן עדיין נסחרות בתשואות גבוהות של 10%-15%. לוזון מסר אמש: "כמו שהבטחתי, עמדתי בתשלום האג"ח במועד. הדוחות הכספיים של קבוצת לוזון מדברים בעד עצמם ומראים את העבודה הנפלאה שנעשית בשתי החברות".

כזכור, בחודשים האחרונים התגברו חששות המחזיקים מיכולתה של דורי לעמוד בהתחייבויותיה בעקבות העברת השליטה בה מענקית הנדל"ן גזית גלוב לידיו של לוזון בעסקת בזק, ובתמורה של פחות מ-10 מיליון שקל ששילם לוזון עבור מניות השליטה.

הסיבה לכך היא הסברות שיכולתו של לוזון לתמוך בחברה, ובעיקר בחברה הבת שלה, דורי בניה (שעברה טלטלה פיננסית עזה וחסרת תקדים ממנה טרם התאוששה), מוגבלת בהרבה מיכולתה של גזית גלוב לעשות זאת. זו האחרונה, הזרימה לחברה סכומי עתק שהצטברו לכ-750 מיליון שקל כדי לאפשר את המשך פעילותה של דורי בניה. חששות אלה באו לידי ביטוי בקפיצת תשואות צמד הסדרות, ואלה הגיעו עד ל-30%.

דוחות קבוצת א. דורי שפורסמו אתמול לסיכום הרבעון הראשון של 2016, לראשונה תחת שליטתו של עמוס לוזון, סיפקו למשקיעים סימנים ראשונים לאופטימיות, עם צמצום ההפסדים ומעבר לרווחיות גולמית ולאיזון תפעולי. הכנסותיה של דורי אמנם נשחקו ב-25% ל-264 מיליון שקל, אולם החברה צמצמה את עלויות הפעילות והציגה רווח גולמי רבעוני של 16 מיליון שקל, אחרי הפסד גולמי של 8.5 מיליון שקל ברבעון המקביל, והפסד גולמי כולל של 98 מיליון שקל ב-2015 כולה.

בשורה התפעולית רשמה דורי רווח של כ-300 אלף שקל, אחרי הפסד של 21 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, ובשורה התחתונה הפסדיה הסתכמו ב-1 מיליון שקל, אחרי הפסד של 10 מיליון שקל ברבעון המקביל, ושל 137 מיליון שקל בסיכום שנת 2015. יחד עם זאת, רואי החשבון של דורי עדיין מפנים את תשומת לב המשקיעים לתזרים מזומנים שלילי משמעותי מפעילות שוטפת של 74 מיליון שקל, בהשפעת החברה הבת דורי בניה, ולגירעון של 72 מיליון שקל בהון החוזר.

עם זאת, הדירקטוריון והנהלת החברה "מעריכים בסבירות גבוהה כי החברה תוכל לנהל את צורכי המזומנים שלה... כדי להמשיך ולעמוד בפירעון התחייבויותיה הכספיות", וכן כותבים כי התזרים החזוי שלה מתבסס בין היתר על צפי לקבלת דיבידנדים והחזר הלוואות בעלים מחברות מוחזקות, וגיוס חוב חדש של 50 מיליון שקל ב-2017.

צרו איתנו קשר *5988