גיוסי האג"ח במאי הסתכמו ב-2.4 מיליארד שקל "בלבד"

במארס ובאפריל גויסו יחד קרוב לכ-16 מיליארד שקל ■ בחודש החולף בלטה במיוחד החולשה בגיוסים במגזר הפיננסי, בו היחידה שגייסה היא הפניקס

 עידן עופר / צילום: בלומברג
עידן עופר / צילום: בלומברג

היקף גיוסי האג"ח הקונצרניות שבוצעו במהלך חודש מאי הסתכם ב-2.4 מיליארד שקל והיה הגיוס החודשי הנמוך ביותר בשנת 2016 עד כה, כך עולה מנתוני חברת מידרוג. ההאטה היחסית בפעילות הגיוסים נרשמה לאחר חודשיים אינטנסיביים במיוחד, בסיכומם גויס סכום מרשים של קרוב ל-16 מיליארד שקל (כ-9 מיליארד שקל במארס וקרוב ל-7 מיליארד שקל באפריל).

הפעילות המוגברת בחודשים הקודמים הושפעה בין היתר מרצונן של חברות רבות לנצל את לוח הזמנים הצפוף בין מועד פרסום הדוחות השנתיים (סוף חודש מארס) וחופשת הפסח באפריל. במידרוג מציינים כי בסיכום חודש מאי בוצעו שמונה הנפקות, בראשן זו של החברה לישראל, שהשלימה גיוס של קרוב ל-1.2 מיליארד שקל באמצעות הנפקת שתי סדרות חדשות (10 ו-11), סכום שעיקרו מיועד למיחזור חוב.

במידרוג מוסיפים כי הגיוס של חברת ההחזקות שבשליטת עידן עופר בלט לנוכח היעדרן של חברות החזקות המקומיות משוק גיוסי החוב השנה, וכי מתחילת 2016 מלבד החברה לישראל, חברת ההחזקות היחידה שהנפיקה אג"ח הייתה בי קומיוניקיישנס של שאול אלוביץ', שגייסה כ-160 מיליון שקל.

עוד בין המגייסות הבולטות בחודש מאי נמנית חברת הנדל"ן המניב מבני תעשיה שגייסה כ-710 מיליון שקל באמצעות הנפקת סדרה חדשה (י"ח). גיוס זה הושלם כחודשיים לאחר גיוס הון של 750 מיליון שקל שביצעה בעלת השליטה במבני תעשיה, כלכלית ירושלים, במהלך שהותיר אותה ללא גרעין שליטה ועם כמה בעלי מניות גדולים ובראשם חברת הנדל"ן סאמיט.

עוד בין חברות הנדל"ן המניב, איירפורט סיטי גייסה בחודש שעבר כ-255 מיליון שקל ובסך הכול סקטור הנדל"ן היה אחראי על 45% מסכום החוב שגויס במאי.

גיוס בדירוג נמוך יותר

בסיכום חודשי בולטת החולשה בפעילות המגזר הפיננסי ולאחר שבחודשים האחרונים הוביל את הפעילות ומשך את היקפי הגיוסי בשוק כלפי מעלה, בסיכומו של מאי המגייסת היחידה מסקטור זה הייתה חברת הביטוח הפניקס שגייסה כ-185 מיליון שקל.

עם זאת, מתחילת השנה עדיין בולטת הדומיננטיות של חברות הפיננסים, וחלקן מסך סכום האג"ח שהונפקו מתחילת השנה, המצטבר לכ-28 מיליארד שקל, עומד על 43%, כ-12 מיליארד שקל. בעניין זה מציינים במידרוג כי היעדרותו של המגזר הפיננסי הובילה לאיכות אשראי נמוכה יחסית של החוב שגויס, וכי רק 18% מסך הגיוס החודשי דורג בקבוצת הדירוגים הנחשבים גבוהים, ברמה של Aa3 ומעלה, לעומת כ-75% מתחילת 2016.

50% מהמגייסות בחודש מאי היו שייכות לקבוצת ה-A, לעומת 14% בלבד מתחילת 2016, כ-32% השתייכו לקבוצת ה-Baa לעומת 9% מתחילת השנה. חברות לא מדורגות לא גייסו חוב כלל בחודש מאי ומתחילת השנה היו אחראיות לכ-2% מהחוב שגויס בבורסה המקומית.

פעילות ערה מתחילת יוני

עם פתיחתו של חודש יוני השלימה חברת השבבים טאואר בניהולו של ראסל אלוואנגר גיוס בהיקף של קרוב ל-450 מיליון שקל (115 מיליון דולר), בנק דקסיה השלים גיוס של 370 מיליון שקל באמצעות הנפקת נע"מ (ניירות ערך מסחריים) ודור אלון גייסה כ-175 מיליון שקל.

חברת המרכזים המסחריים ביג הבטיחה גיוס של כ-90 מיליון שקל בהנפקת מניות שהיא מבצעת במטרה לעמוד בתנאי הסף הנדרשים הצפויים במדדי המניות החדשים בהתאם לרפורמה במדדים שמקדמת הבורסה. עוד על הפרק, בין החברות הבוחנות ומקדמות גיוסי חוב מהימים האחרונים נמנות קרסו מוטורס ואלבר מתחום הרכב, קרן ההשקעות בנדל"ן ריט 1, חברת וילאר וחברות נדל"ן קטנות יותר בהן בוני תיכון, חנן מור, מידאס השקעות ואנגל משאבים.

הזרות חוזרות?

עדיין בתחום הנדל"ן עומדת על הפרק מצטרפת חדשה, החברה האמריקאית נמקו של יגאל נמדר, המקווה לחדש את זרימת חברות הנדל"ן הזרות לשוק המקומי ולגייס 400 מיליון שקל באג"ח לא צמודות בריבית של עד 6%..

עוד מגייסת פוטנציאלית היא חברת אלקטרה נדל"ן, שקיבלה בסוף השבוע האחרון דירוג Baa2 מחברת מידרוג להנפקת אג"ח בהיקף של 50 מיליון שקל שהיא מעוניינת לבצע, המיועדים למימון פעילותה השוטפת. במקביל בוחנת החברה הנפקת מניות אפשרית שתבצע בהיקף של כ-100 מיליון שקל, בה צפויה לקחת חלק בעלת השליטה בה, אלקו, כחלק מעסקה הנרקמת בין הצדדים.

מטרת הנפקת הזכויות היא מימון השקעה של כ-56 מיליון שקל (קרוב ל-15 מיליון דולר) לרכישת פעילות מחברת ההחזקות אלקו של גרשון זלקינד.

במסגרת העסקה צפויה אלקטרה נדל"ן לרכוש מאלקו 28 מקבצי דיור בדרום מזרח ארה"ב הכוללים כ-6,920 דירות המוחזקים על ידי חברת Elco North America II (ENA II). באלקטרה נדל"ן ציינו כי תנאי מתלה לעסקה הוא השקעה של אלקו בהיקף דומה להיקף העסקה במסגרת הנפקת מניות שתבצע אלקטרה נדל"ן. עוד ציינו שם כי "טרם התקבלה החלטה בדבר תנאי הנפקה או החלטה בדבר ביצועה".

היקף גיוסי האג"ח הקונצרניות בשנה האחרונה
 היקף גיוסי האג"ח הקונצרניות בשנה האחרונה

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988