נעצר הגנרל שנחשד בהובלת ניסיון ההפיכה - נספח לשעבר בישראל

הגנרל אקין אוזטורק, שהיה הנספח הצבאי של טורקיה בישראל בשנות ה-90, הוא האיש שעמד מאחורי ניסיון ההפיכה הכושל ■ בטורקיה מדווחים כי אוזטורק, שפיקד בעבר על חיל האוויר וחיל הים, נעצר ונלקח לחקירה‎

טורקיה / צילום: רויטרס
טורקיה / צילום: רויטרס

האיש שהוביל את ניסיון ההפיכה שכשל נעצר: אקין אוזטורק, מפקד חיל האוויר וחיל הים לשעבר של טורקיה וחבר במועצת הביטחון העליונה של המדינה, שנחשד בכך שהיה האדם שהוביל את ניסיון ההפיכה הכושל אמש בטורקיה, נעצר הערב (שבת) על-ידי כוחות הביטחון במדינה.

אוזטורק פרש מהצבא הטורקי רק באוגוסט האחרון והמשיך לשמש כחבר בכיר במועצת הביטחון העליונה של המדינה. בשנה האחרונה הוא אף נחשד בכך שהוא מתכנן לחולל הפיכה במדינה - ואף נחשד בכך ששמר על קשרים הדוקים עם פתהוללה גולן ששוהה בארה"ב.

בין 1996 ל-1998 שימש אוזטורק כנספח צבאי בישראל ושימש במקביל גם כמפקד חיל הים של טורקיה. בשנתו האחרונה בתפקיד, הוא תועד במהלך מפגש עם מקבילו הישראלי, יובל מלמד, ומי ששימש אז כראש עיריית חיפה, עמרם מצנע - יומיים לפני שצבאות ישראל, טורקיה וארה"ב ערכו תרגיל ימי משותף במימי הים התיכון.

המנהיג הרוחני שהתנגד למשט לעזה

האיש שאוזטורק נחשד בשמירה על קשרים קרובים עמו ושככל הנראה הוביל מרחוק את רעיון ההפיכה הוא פתהוללה גולן בן ה-75, איש דת מוסלמי המתגורר בפנסילבניה, ששימש עד לפני כמה שנים כמנהיגה הרוחני של מפלגת הצדק והפיתוח שבראשה עומד כיום ארדואן.

בין השניים נוצר קרע מהותי בשנים האחרונות - זאת על רקע מחלוקות שונות ביניהם במספר נושאים, בין היתר גם התנגדותו של גולן ליציאת משט המרמרה לישראל במאי 2010. גולן טען בזמנו כי על הפעילים לתאם את יציאת המשט לעזה עם ישראל, בניגוד לעמדתו הנחרצת של ארדואן בסוגיה.

לאורך השנים שימש גולן כמטיף דתי בטורקיה, שנחשבת למדינה חילונית בחוקתה - ולכן נחשבו פעולותיו לאסורות. לאחר שפרש מתפקידו כמטיף באופן רשמי, הפך לסופר ומרצה וב-1999 היגר לארה"ב לאחר שחשש שיועמד לדין עקב פעולותיו בעלות האופי הדתי. 

שנה לאחר מכן אכן הועמד לדין, אולם זוכה מהאישומים נגדו - זאת לאחר עליית מפלגת הצדק והפיתוח לשלטון ב-2002, המפלגה שהוא נחשב למנהיגה הרוחני. למרות שבמערב נחשבות עמדותיו לליברליות יחסית, בטורקיה דעותיו נחשבות כשמרניות ומאיימות על חילוניותה של המדינה.

 

צרו איתנו קשר *5988