המפכ"ל על אלימות השוטרים נגד אתיופים: "החשד טבעי"

אלשיך התייחס בכנס לשכת עוה"ד להתנהגות האלימה של שוטרים כלפי יוצאי אתיופיה - ושיגר אמירה מעוררת מחלוקת: "הוכח כי מהגרים וצעירים מעורבים יותר בפשיעה. טבעי שיחשדו בהם יותר"

רוני אלשיך / צילום: רויטרס
רוני אלשיך / צילום: רויטרס

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, נאם הערב (ג') בכנס פתיחת שנת המשפט של לשכת עורכי הדין והתייחס לאחד הנושאים הבוערים בנושא אכיפת החוק - יחס השוטרים לקהילת יוצאי אתיופיה. בדבריו סיפק המפכ"ל הסבר מפתיע ואף מעורר מחלוקת ליחס התוקפני של השוטרים כלפי בני הקהילה: "בכל המחקרים בעולם, ללא יוצא מן הכלל, הוכח כי מהגרים יותר מעורבים בפשיעה", אמר. 

אלשיך הוסיף: "המחקרים גם מגלים כי צעירים מעורבים יותר. שני הדברים האלה מתלכדים, כמו שקורה כאן בארץ עם כל העליות. כאשר שוטר פוגש חשוד, מטבע הדברים המוח חושד בו יותר מאשר היה מישהו אחר".

המפכ"ל התייחס גם למסקנות הוועדה הממשלתית שעסקה בנושא: "התחלנו לטפל בזה באיחור. במשך כשנה יש תוכנית מאוד הדוקה יחד עם מנהיגי הקהילה. אנו פועלים לצמצום שיטור היתר. בסקרים, האמון אצל יוצאי אתיופיה במשטרה הוא בעלייה". 

 

קודם לכן התייחס המפכ"ל לשיפור היחס בין האזרחים למשטרה: "אנו נחשבים לאחת המשטרות הטובות בעולם. בשל העובדה שאנו משטרה לאומית, ויחסית קל לעשות אינטגרציה. זה לא מאפיין חלק מהמשטרות הדמוקרטיות בעולם".

כמו כן התייחס המפכ"ל לאתגרי המשטרה: "הזנחנו את השיטור במזרח ירושלים לאורך שנים. זהו אתגר שמחזיר משילות מוריד פשיעה וטרור. מאז גל הטרור מאות רבות של שוטרים עולים לתגבר אותה, ומדובר בהוצאות רבות".

"האתגר השני הוא של ערביי ישראל - גם שם השירותים בתחום השיטור היו לא איכותיים, התחנות מחוץ לשטח לא בסדר עדיפות, והמשמעות של זה היא אלימות, פשיעה קשה, זה המחיר הגבוה ביותר ופשיעה שזלגה למגזרים אחרים", הדגיש.

אלשיך הוסיף כי עד כה נרשמו הישגים בשטח: "יש תביעה מאיתנו לשיטור, ושיתוף-הפעולה שאנו מקבלים הוא מרשים ביותר, ואני מאמין בזה. ללא ספק לעולם יהיו דברים שצריך לתקן".