שקד: שינוי במתכונת הבחינות ללשכת עוה"ד - מנובמבר 2017

החל ממועד נובמבר 2017 בחינת ההסמכה ללשכה תכלול 3 חלקים: דין פרוצדורלי (30%-40%), דין מהותי (30%-40%) ומטלות כתיבה וניסוח משפטי (20%-25%)

נבחנים בבחינת לשכת עוה"ד / צילום אילוסטרציה: ליאור מזרחי, למצולמים אין קשר לכתבה
נבחנים בבחינת לשכת עוה"ד / צילום אילוסטרציה: ליאור מזרחי, למצולמים אין קשר לכתבה

שרת המשפטים, איילת שקד, הודיעה היום (ב) על שינוי של מתכונת בחינות ההסמכה ללשכת עורכי הדין החל ממועד נובמבר 2017. 

בעקבות הרפורמה בחוק לשכת עורכי הדין, שקבעה כי לבחינת ההסמכה יתווסף דין מהותי בנוסף לדין הפרוצדורלי הקיים, מינתה שקד צוות ייעוץ מיוחד, בהשתתפות המרכז הארצי לבחינות והערכה, אשר ישב על המדוכה במשך מספר חודשים.

הצוות גיבש שורת המלצות לשינוי מתכונת הבחינה, שמטרתן לטייב את הליך הבחינות ולוודא כי המתמחים הניגשים לבחינה אכן ישלטו בדין המהותי לצד הדין הפורצדורלי. זאת, כדי להבטיח שלמקצוע עריכת הדין יוסמכו בעלי הכישורים המתאימים לשמש כעורכי דין.

היום נערכה פגישה מסכמת בלשכת שרת המשפטים. בפגישה השתתפו אנשי מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, הוועדה הבוחנת בראשות הנשיא יוסף אלרון, המומחים מהמרכז הארצי לבחינות והערכה ויו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה.

בתום הישיבה אומצה ההצעה, והוחלט כי החל ממועד נובמבר 2017 תשונה מתכונת הבחינה באופן יסודי, כך שתכלול 3 חלקים:

■ דין פרוצדורלי - שמשקלו יהיה 30%-40%.
■ דין מהותי (שאלות על קייסים משפטיים בתחומי משפט שונים), שמשקלו יהיה 30%-40%. 
■ מטלות כתיבה וניסוח משפטי, שמשקלן יהיה 20%-25%. 

לכל חלק מהבחינה יוקדש פרק זמן נפרד, והיא תיערך בסך-הכול כ-6 שעות, עם הפסקות בין החלקים. 

58% מהניגשים לראשונה לבחינות לשכת עורכי הדין נכשלו

שרת המשפטים, איילת שקד, מסרה היום: "מטרתה של בחינת ההסכמה היא לבחון את יכולותיהם של הנבחנים ואת כישוריהם כעורכי דין. הבחינה הקיימת כיום אינה בהכרח משקפת את מלוא יכולותיו המשפטיות של הנבחן. המתכונת החדשה שגובשה מהווה שינוי יסודי ופתרון אמיתי לביקורת הרבה שנמתחה לאורך השנים על הבחינה במתכונתה הנוכחית. אני בטוחה שכעת כל סטודנט שהשקיע בלימודיו וראוי לשמש כעורך דין, יעבור את הבחינה בהצלחה". 

יו"ר הוועדה הבוחנת, הנשיא יוסף אלרון, שהוא מועמד לבית המשפט העליון, מסר כי "הישיבה הייתה פורייה ומועילה, והשינוי המוצע הוא שינוי מבורך שיבטיח את איכות עורכי הדין החדשים. אני מבקש להודות לכל חברי ועדת הבחינות, אשר עושים את עבודתם במסירות רבה ובהתנדבות תוך השקעת שעות עבודה רבה בכל מחזור בחינה". 

יו"ר לשכת עורכי הדין, אפי נוה, מסר: "אני מברך את שרת המשפטים ואת מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים על העבודה היסודית בתכנון מתכונת הבחינה החדשה. אין לי ספק כי הבחינה במתכונתה החדשה תהווה מדד מצוין להערכת איכויותיהם של המוסמכים החדשים למקצוע עריכת הדין, שיידרשו להפגין שליטה הן בדין המהותי, הן בדין הפרוצדורלי והן בניסוח מסמכים משפטיים, כפי שכל עורך דין נדרש במסגרת עבודתו היומיומית. כולי תקווה כי לא יישמעו עוד טענות מן הסוג שנשמעות כיום, לפיהן הבחינה בוחנת זיכרון ושינון בלבד".

בתגובה להודעה של השרה שקד נמסר ממטה ממאבק המתמחים: "אנו מברכים על השינוי בבחינות ההסמכה החל מנובמבר 2017, אך עבור רבים מדובר במעט מדי ומאוחר מדי. בהודעתם המשותפת מודים השרה שקד ויו"ר לשכת עורכי הדין נוה כי הבחינה הנוכחית אינה משקפת את יכולתו המשפטית של הנבחן. הודעה זאת של שקד ונוה יצאה כשבועיים לאחר בחינת נובמבר 2016, שהייתה בלתי הוגנת ומכשילה עם שיעור שיא של נכשלים, ואין רכי הדין בתל-אביב.

"שינוי מתכונת הבחינה הייתה צעד שתוכנן למאי 16, ובהודעת שקד ונוה אין משום חידוש של ממש אלא דחייה בלבד, ומועד פרסום ההודעה מהווה ספין שמטרתו לחסל את המחאה הצודקת.

"יש להדגיש כי לנפגעי הבחינה האחרונה, שעבור חלקם זאת בחינה שנייה ושלישית, וכן עבור נבחני מועד מאי 17, השינוי המוצע בעוד שנה הוא בבחינת כוסות רוח למת. אנו קוראים לשקד ונוה, שלקחו אחריות על כשלי הבחינה האחרונה, לקיים תוך 60 יום בחינה חוזרת והוגנת, שתשקף את הידע האמיתי של נבחני נובמבר 16". 

צרו איתנו קשר *5988