עו"ד שנפטר הותיר חובות ביותר מ-600 מיליון שקל

עו"ד יורם יוסיפוף, אחד מעורכי הדין העשירים בארץ, נפטר בפתאומיות בחודש שעבר מאירוע לב, בעיצומו של הליך גישור פלילי ■ ילדיו: "לא ידענו שהוא בחובות"

עו``ד יורם יוסיפוף / צילום: יחצ
עו``ד יורם יוסיפוף / צילום: יחצ

עו"ד יורם יוסיפוף נפטר בחודש שעבר מאירוע לבבי, בעיצומו של הליך פלילי שנוהל נגדו בטענה להעלמות מס מעסקאות של מיליונים. בעקבות פטירתו נסגר ההליך הפלילי נגדו, ואולם ההליכים האזרחיים - כך מתברר - רק החלו, ובמהלכם מצטיירת תמונה של איש עסקים מסתורי, אשר לא ברור מה היקף הנכסים שלו, כמו גם היקף החובות.

עיזבונו של המנוח מתמודד בימים אלה עם טענות של נושים שונים לחובות עתק שהותיר אחריו עו"ד יוסיפוף, בהיקף של למעלה מ-600 מיליון שקל. בין החובות הנטענים כנגד העיזבון, חוב של 520 מיליון שקל למס הכנסה.

הבוקר (א') מינה ביהמ"ש המחוזי בת"א את עו"ד עופר שפירא, ממשרד שפירא ושות', ועו"ד רז מנגל, ממשרד איתן ארז, למנהלי העיזבון של עו"ד יוסיפוף, לאחר שנושים שונים התייצבו בבית המשפט וטענו, כי השאיר אחריו חובות של 100 מיליון שקל, אשר חלקם אינם מתועדים כלל במסמכים, וכן מס הכנסה טוען לחוב של כ-500 מיליון שקל כאמור.

הדיון נערך בעקבות בקשת יורשיו של עו"ד יוסיפוף - ילדיו אסף יוסיפוף, שרון יוסיפוף ומאיה רוס - למנות את עו"ד עופר שפירא כמנהל העיזבון. טרם התקבלה החלטת ביהמ"ש, הגיש נושה של יוסיפוף, פנסיונר בשם צבי נתנאל, המיוצג ע"י עו"ד רז מנגל, שתי בקשות לביהמ"ש: האחת, להכניס את העיזבון לפשט"ר עקב חובות כבדים; והשנייה למנות את עו"ד מנגל כמנהל עיזבון. בתגובה, הצהירו היורשים, כי אינם יודעים כלום על חובות שיש לאביהם.

הבוקר התקיים הדיון בבקשות האמורות, והתברר כי ההפתעה של יורשיו של יוסיפוף המנוח רק החלה, והמסתורין סביבו מתעצם. זה החל בכך שלדיון התייצבו גם נציגי מס הכנסה שטענו, כי לעיזבון חוב של חצי מיליארד שקל, בגין שומה שהוצאה לו לשנים 2006-2009.

נציג מס הכנסה, עו"ד רוסלאן ביקנוב, טען בדיון, כי יוסיפוף הגיש דוחות לשנים אלה למס הכנסה, אך הדוחות נדחו על ידי פקיד השומה שהוציא לו שומות על פי מיטב השפיטה, עליהן ערער יוסיפוף. הערעור עדיין תלוי ועומד בביהמ"ש המחוזי.

ב"כ היורשים, עו"ד שפירא, ובא כוח הנושה הראשון צבי נתנאל, עו"ד מנגל, מסרו לביהמ"ש כי לא היה ידוע להם דבר על השומות, והחובות הנוספים.

לדיון התייצב נושה נוסף, שטוען לחוב של 27 מיליון שקל ונושה נוספת, יפה זרוג, שטענה כי היא מייצגת את אביה, יצחק זרוג, שהלווה ליוסיפוף 5 מיליון שקל. לטענתה, אביה- איש עסקים השוהה בגרמניה בימים אלה - הכיר את עו"ד יוסיפוף דרך יעקב כהן, איש עסקים המוכר למשטרה ולציבור כעבריין.

יעקב כהן עצמו התייצב לדיון וטען שהיה צד לבוררות מול עו"ד יוסיפוף אצל הרב ישעיהו פינטו (שהורשע בעצמו בפלילים ונשלח למאסר), אשר נתן פס"ד בעל פה, לפיו המנוח חייב לו 2 מיליון פאונד ו-100 אלף דולר.

כהן סיפר לביהמ"ש, כי יצחק זרוג והוא החזיקו בגלריה בגרמניה. לטענתו, עו"ד יוסיפוף פנה אליו בהצעה עסקית לפיה יש לו אפשרות לקנות רישיון לקזינו בלונדון. "אספתי אנשים כמו איציק זרוג, יוסף כהן והעברנו לו 6.8 מיליון פאונד.. והוא לתדהמת כולם מכר את הנכס ולקח את הכסף בשבילו", אמר כהן בדיון.

לטענתו, הם הגיעו לבוררות בפני הרב פינטו, שפסק כי על יוסיפוף להחזיק את הכספים, בנוכחות עו"ד דניאל אזוגי. "הבוררות הזאת היתה לפני שנה ומשהו", טען כהן, "הרב פינטו פסק שהוא צריך לשלם לי 2 מיליון פאונד ו-100 אלף דולר. אין לנו פסק דין, הכל בעל פה בישיבה... פנינו אליו, יש לי מכתבים... הכל מגובה בהקלטות".

לשאלת ביהמ"ש מה עשה כהן כדי לגבות את הכסף, השיב כהן: "דברים שלא מתאימים לביהמ"ש. הוא עירב אנשים שליליים. הוא היה לוקח אותנו בהלוך ושוב, לא היום, כל פעם סיפור אחר. הוא היה איש מרשים".

לשאלה האם קיבל כסף מיוסיפוף כהחזר החוב, השיב כהן, כי קיבל 20 אלף דולר לחודש במשך כ-20 חודשים, אבל נפרעו רק 4 שיקים. וכשראה שיוסיפוף לא מתכוון לשלם ויתר על הכסף ואמר לו שהוא פונה למשטרה. "הוא אמר לי אני אתן לך 400 אלף שקל", העיד כהן, אך הוסיף כי הבין שלא יקבל את הכסף וכי יוסיפוף רימה אנשים נוספים, אז רצה לשים אותו מאחורי סורג ובריח.

בנסיבות, החליטה השופטת איריס לושי-עבודי למנות את עוה"ד שפירא ומנגל כמנהלי העיזבון בפשיטת רגל, על מנת שיבררו את הטענות.

עו"ד שפירא, ב"כ היורשים, טען בדיון כי יש מקום לברר את מצבת הנכסים והחובות של יוסיפוף המנוח, ואם מס הכנסה טוען לחוב של 500 מיליון שקל, אז צריך להיות רווח של מיליארד שקל מולו. "זה אומר שיש פה מסת נכסים לטענת רשויות המס, ויש פה מסת עסקים שהיא מאוד משמעותית", טען עו"ד שפירא.

באשר לנושים האחרים תהה שפירא מדוע לא פתחו עד כה בהליכי פשיטת רגל נגד יוסיפוף, אלא רק לאחר מותו.

בדיון הופיע גם בנו של עו"ד יוסיפוף, אסף יוסיפוף, אשר הגיע במיוחד מלונדון, שם הוא מתגורר. "אני והאחים שלי לא ידענו על נכסים של אבא שלנו ז"ל, אלא אם היה מספר לנו בזמן אמת, או שהיינו לומדים על זה מפרסומים בעיתון", אמר.

באת כוח הכנ"ר, עו"ד רונית שרגא וולך, הוסיפה בדיון, כי לנושים של יוסיפוף, למעט מס הכנסה, יש קווים משותפים. "יש להם אופי מסויים, הם עוסקים בהלוואות חוץ בנקאיות, אלו לא נושים רגילים", אמרה והוסיפה, כי "מדובר במיליונים שהועברו, באמצעות הנהג (של יוסיפוף, א' ל"ו) ובאמצעות כל מיני קורבנות. כנראה שהיו לו הרבה עסקים שהילדים לא יודעים עליהם".

עו"ד יורם יוסיפוף נפטר בפתאומיות מאירוע לבבי בחודש שעבר, בעיצומו של הליך גישור פלילי, בניסיון לבטל את כתב האישום שהוגש נגדו בראשית השנה בגין העלמת הכנסות בהיקף של כ-25 מיליון שקל, או הגעה להסדר אחר מול הפרקליטות.

יוסיפוף, שנחשב לאחד מעורכי הדין העשירים בארץ, התמחה בתחום האזרחי, מסחרי, מסים, מקרקעין וחברות ועוסק בעסקי מקרקעין ונדל"ן, בארץ ובחו"ל, ופעל גם כאיש עסקים עצמאי וכיזם. בבעלותו מספר חברות, ועם לקוחותיו נמנים אנשי עסקים מישראל ומהעולם, קבוצות משקיעים, יזמים מקומיים ובינלאומיים בתחום הנדל"ן וחברות ניהול נדל"ן.

בכתב האישום שהוגש נגדו נטען, כי באמצעות מהלכים מתוחכמים העלימו יוסיפוף וחברה בבעלותו הכנסות מעסקאות שביצעו. יוסיפוף הכחיש את המיוחס לו, ובפתח הדיון הראשון בתיק הודיעו הפרקליטות וסנגורו, עו"ד אבי גרוס, כי ברצונם לפנות לגישור על מנת לנסות לסגור את הפרשה. כאמור, יוסיפוב נפטר טרם הגיע הליך הגישור לסיומו, והפרקליטות ביקשה לסגור את התיק הפלילי נגדו.

מרכז חייו של יוסיפוף בשנים האחרונות היה בלונדון, ובעבר הוא כיהן כיו"ר דירקטוריון קרן מידאס השקעות, המתמחה בהשקעות בנדל"ן בבריטניה. בנובמבר 2012 עלה שמו לכותרות סביב חשיפה של העיתון הבריטי "גרדיאן", כי יוסיפוף רכש נדל"ן מסחרי ונכסי דיור בבריטניה תוך שימוש בחברות אוף-שור - מקלטי מס כמו איי הבתולה הבריטיים.

לפי הפרסום, יוסיפוף, רכש בעבורו ובעבור לקוחותיו נכסים בשווי של יותר ממיליארד ליש"ט בבריטניה. בתקופת הפרסום היה מצוי יוסיפוף בעיצומה של חקירת מס, שהולידה את כתב האישום שהוגש כנגדו בראשית השנה.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988